Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Онлайн-інструмент «Доступ до правди» напише за Вас інформаційний запит

В українському сегменті Інтернету з’явився унікальний ресурс, який полегшує спілкування українців з владою. Тепер якщо у Вас виникло запитання, не потрібно звертатись до юристів із проханням допомогти написати запит на інформацію в певний державний орган. Сайт «Доступ до правди» замість Вас напише початкову юридичну аргументацію і відправить Ваші запитання електронним листом необхідному розпоряднику інформації.

Автори проекту вірять, що громадськість через свої запитання контролюватиме владу.

Журналісти та громадські активісти, представляючи нову можливість для українців, пояснюють, чому Закон «Про доступ до публічної інформації», який надихнув ініціаторів проекту на створення ресурсу, такий важливий та чому Верховна Рада має прийняти ще додатково законопроект №0947.

Сергій Андрушко, журналіст  Громадського телебачення

Коли Закон «Про доступ до публічної інформації» був тільки втілений в життя, мій перший запит був до Міністерства освіти і науки. У запиті я хотів дізнатись, скільки коштує п’ятихвилинний рекламний ролик, зроблений Міністерством освіти про Міністерство освіти. Виявилось, що він коштує один мільйон гривень. Я запросив деталізований кошторис, в якому було розписано витрати.

Як телевізійний журналіст відразу скажу, ціна перевищена в 20 – 30 разів. Там були величезні суми: наприклад, ідея ролика – десятки тисяч гривень, сотні тисяч гривень було не розшифровано, куди пішли. Правоохоронні органи досі не дізнались, куди поділись гроші. Усе це було закуплено в одного учасника, без відкритого тендеру.

В цивілізованих країнах подібні закони боролись із корупцією. Наприклад, у Великій Британії, коли ухвалили приблизно такий, як у нас, Закон, кілька їхніх членів парламенту були притягнуті до відповідальності. Тому цей Закон дозволяв дізнатись, скільки грошей депутати витрачають на свої офіси. Виявилось, витрати були перевищені, або депутати витрачали кошти не за призначенням – на подорожі за кордон, наприклад. Скандали були, але це покращило Британську демократію.

Я написав близько двохсот інформаційних запитів. Я вже спеціалізуюсь на них. Вже знаю, як відповідають чиновники, знаю, як написати запит так, щоб вони не могли ухилитись від відповіді. Так-от я хочу зазначити, у нас вже як місяць нова влада, і вона в інформаційній відкритості мало чим відрізняється від попередньої.

Я відправив запит на інформацію до Адміністрації Президента. Хотів дізнатись кошторис витрат на державне підприємство «Україна» та на низку інших підприємств, які є у підпорядкуванні Адміністрації Президента. Мені прийшла відповідь, у якій  мені сказали, що мій запит перенаправили на усі зазначені підприємства. Жодних інших відповідей я ні від кого не отримав.

Я знову звернувся до Адміністрації Президента з проханням повідомити, кому вони надіслали запити, просив вказати конкретні прізвища. У відповідь Адміністрація Президента продублювала попередню свою відповідь. Що це означає? Це означає, що нова влада не менше зацікавлена, ніж попередня, у приховуванні інформації.

Ви уявляєте, з десяток підприємств підпорядковуються Державному управлінню справами, а ДУСя підпорядковується Адміністрації Президента, сюди входять санаторії, готелі, ресторани, літаки, автомобілі гелікоптери. Це мільярди гривень. І вони, на жаль, відмовляються надавити доступ до цієї інформації.

Ресурс «Доступ до правди» створений для кожного громадянина, для того, хто не знає, як правильно написати запит на інформацію. Він вам допоможе дізнатись, чому, наприклад, не був покладений асфальт біля Вашого будинку. Ви можете дізнатись, чому будують біля Вашого будинку інший будинок і таке інше. Я закликаю Вас, користуйтесь цим Законом, бо він для саме Вас. Якщо Ви хочете щось запитати, але не знаєте, в кого це запитати, ставте запитання державі, користуючись сайтом «Доступ до правди».

Наталя Соколенко, журналіст Громадського радіо, громадських активіст

Законопроект №0947, який посилює Закон«Про доступ до публічної інформації», зараз знаходиться у небезпеці. Два роки активісти і журналісти намагались проштовхнути його у Верховній Раді, аби нинішній закон запрацював на повну силу. Чому цього не сталося зараз? Тому що він суперечить іншим законам. Наприклад, у нас є Закон «Про захист персональний даних», який поширюється повністю на всіх громадян, включно на держслужбовців, депутатів і т. д. Законопроект №0947 знімає захист персональних даних з держслужбовців, депутатів та інших публічних осіб, і вони вже не зможуть приховувати від нас декларації, майно так, як це робив Янукович.

Законопроект №0947 допоможе розкрити генеральні плани міст. Зараз багато службовців міських, селищних рад відмовляють в інформації про генеральні плани міст, мовляв, це є секретною інформацією. Тому цей законопроект розроблений також для тих, хто в танку. Він каже службовцям, що усю секретну інформацію ви виносите в окремий документ, а відповідно громадянам на їхні запити ви надаєте повністю увесь генеральний план. І громадяни тоді будуть вже знати, чи кувати в певному районі житло, чи не буде поряд із їхнім будинком побудовано завод. Це полегшує наше життя, робить його комфортнішим, а відповідно владу підзвітною.

Пригоди з цим законопроектом тривають вже два роки. Останні півроку він чотири рази потрапляв до порядку денного, але в ніч перед голосуванням таємним чином зникав.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Анатолій Висота.
0
Ще не підтримано

Дякую, Оленко!

Коментарі

Зображення користувача Анатолій Висота.
0
Ще не підтримано

Дякую, Оленко!