Загострення в Україні системної кризи активізувало суспільні дискусії щодо шляхів її подолання. Все більшого резонансу набуває тема творення «паралельного суспільства», «паралельної держави».
Цей термін набуває виразності в контексті нинішньої глобальної кризи, розв’язання якої відбудеться шляхом творення досконалішої цивілізаційної надбудови. Це загальний принцип еволюційного розвитку: коли перемагають досконаліші форми життя, то попередні повністю не зникають, а займають свою екологічну нішу.
Прикладів удосталь. Скажімо, акула. Влаштована відносно примітивно, адже не має плавального міхура, а замість зябер має тільки зяброві щілини. Тому, щоб не потонути і не задихнутися, вона мусить постійно перебувати в русі. Незважаючи на це акула як плавала 300 мільйонів років тому, так плаває й донині.
Або, наприклад, військова справа. Попри сучасні ракети чи космічні лазери, залишається актуальним уміння битися навкулачки чи на ножах. Так само розвиток банків і супермаркетів не скасував натуральне господарство та бартерний обмін. Просто різко скоротилася сфера застосування старіших форм та їхня різноманітність.
Такий еволюційний підхід дозволяє зорієнтуватися в нинішній ситуації. Головна причина актуальної кризи – це невідповідність всієї існуючої системи вимогам інформаційної епохи. Дух часу вимагає адекватного світогляду, нових організаційних форм і технологій. Отже, треба створити нову цивілізаційну надбудову, в просторі якої зможуть реалізуватися нові потенції.
Зверніть увагу: не боротися зі старою системою, а створити нову. Якщо нова система буде зручніша, ефективніша, привабливіша, то стара сама «усохне» і займе відповідне їй місце – подібно до згаданої вище акули чи натурального господарства.
Що ж це за нова цивілізаційна система? Її зародки вже існують навколо нас. Виявляється, що сучасна людина може впливати на себе і навколишній світ силою думки, бути здоровою без жодної «хімії» та інших послуг «охорони здоров’я». Виявляється, якщо діяти чесно і відкрито, то економічні моделі можуть бути на порядок простішими і водночас на порядок ефективнішими.
На сьогодні накопичено велику масу передових технологій, спроможних змінити світ, але вони блокуються старою системою. Натомість є відверто паразитичні галузі, наприклад, «вакцинаційна індустрія», виробництво пігулок з «вітамінами», «політичний піар» (мистецтво обдурювання). Ліквідуйте їх – і життя покращиться вже сьогодні.
НАДЗАВДАННЯ
Формування вищого «паралельного простору», вільного від паразитів і сприятливого для самореалізації людини – головна вимога сьогодення. Це надзавдання для творчої меншості українського суспільства. При цьому важливо, щоб паразити не встигли розкрасти і розпродати «нижні поверхи» цивілізаційної конструкції України. Вгамувати їхні апетити – надзавдання для решти українців.
Звідки взяти ресурси для творення надбудови? Головною цінністю інформаційної епохи є інформація, знання, мудрість, музика, відеопродукція, ідеї, винаходи, технології. Це та сфера, де нині найактивніше твориться багатство. І саме тут творчі люди почуваються як риба у воді. Тому все в наших руках.
А як щодо протидії з боку старої системи? Протидія буде тільки тоді, коли ви почнете з нею боротися. Проте формування «паралельного простору» не передбачає боротьби зі старим. Натомість усі зусилля спрямовуються на творення нового в новій екологічній ніші, а вона невидима для «вчорашніх». Стара система відреагує тільки тоді, коли в новий простір перейде значна частина українців, тож стане відчутним брак «донорів». Але тоді вже буде запізно – прагнення зупинити «колесо історії» тільки радикалізує процес перетворень.
Творенням нового простору вже займаються різноманітні українські організації, гуртки, спільноти. Це – точки росту нової цивілізації. Зручною організаційною основою для їх взаємодії та взаємного посилення можуть бути Конституційні Збори України. Це не тільки гарні можливості для знайомства зі світлими людьми, і не тільки спільна розробка теоретичних засад держави української мрії. Це також практичне творення цивілізаційної надбудови, конструювання нових форм і перевірка їх на собі.
Ми вирощуємо такий світ, який буде зручний для нас і наших нащадків. Тому все робимо з любов’ю, старанно і якісно. Якщо створені нами зразки виявляться вдалими – вони дуже швидко будуть засвоєні і реалізовані тисячами інших українських громад у всьому світі. Насіння нової цивілізації почне швидко проростати. І тоді весь світ переконається, що «У-країна» означає «країна-зародок» – «земля, з якої все починається».
ПРАКТИЧНІ НАСТАНОВИ:
1. Сьогодні найважливішими є два напрямки діяльності: стабілізація існуючого «владного гадючника» і творення нової цивілізаційної формації.
2. Стабілізація потрібна для того, щоб «братва» буйствувала в певних рамках і передчасно не зруйнувала нинішню систему. Очевидно, що більшість активних українців діятимуть саме в цьому напрямку – вони боротимуться за збереження системи, бо самі є її частиною.
3. Ті, що вийшли на вищий рівень свідомості і звільнилися з кайданів системи, не повинні розпорошувати зусилля на боротьбу з нею. «Стабілізація гадючника» відбудеться без нас, але без нас не відбудеться творення нового світу! Тому що окрім нас його немає кому творити. То ж усі, що піднялися у Простір волі, не мають морального права опускатися в Простір боротьби.
Систему можна подолати тільки створивши їй альтернативу. Кожен повинен робити те, на що він максимально спроможний. Снайпери не беруть участі в масованих атаках регулярних військ – вони все вирішують лаконічною серією точних влучень.
«Не навколо винахідників нового галасу, а навколо винахідників нових цінностей обертається світ; він обертається нечутно» (Фрідріх Ніцше).
Опубліковано в газеті "День" 6 серпня 2010 р.
Дякую! ..."Ми вирощуємо такий світ, який буде зручний для нас і наших нащадків. Тому все робимо з любов’ю, старанно і якісно"...
Радіймо! Тільки шляхом творення сьогодення, майбутнє вітаємо чистотою, світлом перемагаємо!
Коментарі
Дякую! ..."Ми вирощуємо такий світ, який буде зручний для нас і наших нащадків. Тому все робимо з любов’ю, старанно і якісно"...
Радіймо! Тільки шляхом творення сьогодення, майбутнє вітаємо чистотою, світлом перемагаємо!