Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 2
  • Переглядів: 3

Куди діваються вундеркінди?

Світ:

Батьки часто схильні плутати поняття «обдарованість» і «геніальність». Остання обов’язково з’явиться, варто лише створити для їхнього чада кращі умови. За деякими оцінками, 20–30% дітей є обдарованими – тобто помітно випереджають однолітків за різними аспектами інтелектуально-творчого потенціалу.



Виявити таких дітей і створити умови для реалізації їхніх здібностей в Україні проголошене справою державної ваги. Та й самі батьки немало стараються, шукаючи всі доступні засоби, щоб розпалити в улюбленому чаді іскру божу і забезпечити йому краще майбутнє.

Але навіть виявлена у дитини обдарованість дуже часто розвіюється, коли вона потрапляє в освітній конвеєр молодшої і середньої школи, причому інколи не без участі батьків.

За останні роки в Україні сформувався прошарок молодих батьків, які піклуються про поглиблений розвиток своїх нащадків із ніжного віку. Про це свідчить зростання популярності різних центрів раннього розвитку й дитячих академій, куди малят записують із пелюшок у буквальному значенні цього слова. «За п’ять років кількість малюків у нас подвоїлася, — розповідає Ірина Кужель, керівник Центру раннього розвитку «Перші кроки». — При цьому усе частіше приводять зовсім маленьких діточок. Торік 80% нової групи становили діти віком шість місяців».

Безумовно, не можна засуджувати прагнення батьків якомога раніше розкрити потенціал дитини, забезпечити їй кращі умови для всебічного розвитку, нехай навіть якщо з їхнього боку це підсвідома компенсація за недоотримані у свій час можливості. Зрештою ці зусилля дають певний результат. «При такій опіці з боку батьків і кваліфікованих педагогів не дивно, що діти розвиваються швидше. Вони швидше вчаться читати й лічбі, краще передають свої думки й почуття, впевненіше спілкуються з дорослими й однолітками. У підсумку таланти малюка розкриваються набагато раніше. Часто вже на порозі шкільного віку можна зрозуміти, у чому він обдарований, і в якому напрямку варто просуватися активніше», — зауважила психолог Олена Гончар.

Однак вітчизняні школи не готові до прийому першокласників з такою диференціацією підготовки. «У нашій країні школа — це конвеєр, що не розпізнає індивідуальностей, не бажає визнавати, що в кожної дитини свій темп розвитку й свої задатки до сприйняття інформації. Усіх валять в одну купу, і з цією купою вчителеві дуже важко впоратися. Ця проблема й раніше стояла гостро, але з припливом діток, з якими встигли попрацювати за новими педагогічними методиками, ситуація загострилася ще більше. Такі діти не відкривають на уроках для себе нічого нового, їм нудно. Якщо дитина до того ж обдарована, то школа не просто не підтримає її таланту, а навпаки, поступово вб’є в ній потяг до знань», — констатує Олена Гончар.

У розвинених країнах цю проблему вирішують шляхом диференційованого навчання. Наприклад, американська педагогічна доктрина будується на твердженні, що обдаровані діти відчуватимуть дискримінацію через орієнтацію освітнього процесу на «середнього» учня і зайву уніфікацію програм, які погано враховують індивідуальні можливості засвоєння знань і творчі здібності школярів.

Починаючи з першого класу, дітей розподіляють на групи, виходячи з їхнього рівня дошкільної підготовки, природних інтелектуальних і психологічних схильностей. Для цього вони проходять кілька видів тестів: Національний тест на готовність до школи, тести на вимір інтелекту, оцінку соціального розвитку й на лідерство.

Через рік-два навчання у школі тестування повторюється, і склад груп відповідно коригується. В Україні, як відомо, торік парламентарії, щоб уникнути дискримінації, заборонили перевірку знань і вмінь дітей при прийомі в перший клас. За словами експертів, на практиці ця заборона мало посприяла запобіганню маніпуляцій з прилаштуванням дітей у школи, зате дуже завадила педагогам формувати класи, хоча б виходячи із загального рівня підготовки майбутніх учнів. Побоюючись нажити собі зайвих проблем, більшість шкільних адміністрацій сьогодні не намагається з’ясувати потенціал навіть уже зарахованих дітей.

І тут постає серйозна проблема. Говорячи про необхідність виявлення сторін дитячої обдарованості і їхнього розвитку, педагоги (і українські, і закордонні) мають на увазі радше гуманістичний, індивідуально-орієнтований підхід і реалізацію права кожної дитини на розвиток своїх здібностей. Складно собі навіть уявити вживання протилежного поняття — «бездарні діти». Заразом батьки часто схильні плутати поняття обдарованості з геніальністю, що у їхнього чада якщо не очевидна, то обов’язково виявиться, варто лише створити для нього кращі умови: якщо не влаштувати дитину в школу, «де солідні батьки своїх учать», то хоча б не допустити, щоб вона потрапила у клас, «де одні дебіли».

Це зводить нанівець спроби диференційованого навчання у школах (наприклад, розподіл учнів по класах залежно від їхньої академічної успішності) і дитсадках. «Це закладено в нашому менталітеті. Кожний батько хоче, щоб його дитина вчилася із най-най, не бажаючи при цьому чути, що вона не дотягає. І так відбувається з першого років життя дитини. Навіть відвідуючи дошкільні заклади, мами наполягають на тому, щоб їхніх малюків записали в групи до старших, незважаючи на рекомендації педагогів і навіть здоровий глузд», — розповідає Ірина Кужель.

«Небагато батьків готові наступити на горло власним амбіціям і погодитися з порадами педагогів. А дарма. Потрапляючи в сильніші групи, дитина не те, що не підтягнеться, вона може втратити всякий інтерес до навчання й зневіритися у власних силах, — переконана Олена Гончар. — Найімовірніше, що будь-яким спробам ввести диференційоване навчання радітимуть тільки батьки обдарованих діток. Решта сприймуть його в штики й боротимуться за допомогою хабарів».
 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи