Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

"Українська мова й звичай заглушили Московщину"

22 квітня 1861 року російський імператор Олександр II об'єднав на Кубані місцевих нащадків запорожців і російських козаків у Кубанське козаче військо. Доти називалося Чорноморським. Частка українців у ньому становила понад 2/3. Вони почали переселятися на відбиті в черкесів землі ще 1794-го. Козаки в оточенні ворожо налаштованих кавказьких народів залишали свій січовий напіввійськовий устрій. Групувалися куренями. Називали їх відповідно до місця свого походження: Батуринський, Канівський, Уманський, Корсунський. У 1840-х pоках поселення-курені перейменовано на станиці.

Згодом із Чернігівщини, Полтавщини й Харківщини на Кубань перебралося понад 158 тис. козаків із сім'ями. 1/6 колоністів загинула від незвичного клімату в болотистій місцевості. "Цей народ приносить безсумнівну користь державі, якщо тільки скористатися розумно його природною схильністю бути основою багатства і процвітання нових місць", - писав 1882-го російський етнограф Олександр Ріттіх.

"Малоросійську мову" рідною, за переписом 1897 року, назвали понад половину жителів Кубанської області, як тоді офіційно називався регіон. Усього - 950 тис. "Українська мова й звичай панують усюди на Кубанщині й заглушили московщину майже цілком", - зазначав тоді географ Степан Рудницький.

1918 року, після розпаду Російської імперії, у краї проголошено Кубанську Народну Республіку. Її керівництво встигло ухвалити резолюцію "Про прилучення Кубані на федеративних умовах до України". Край цим намірам поклали зміни влади в Києві та "єдинонеділимська" налаштованість російської "білої" армії генерала Антона Денікіна, а потім наступ "червоних". З утвердженням більшовицької влади Кубань "прирізали" до Російської РФСР.
 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи