Прибічники унітаріянства вважають, що Ісус Хрестос є сином божим в певному розумінні цього слова, але не Богом-Творцем і не його біологічним сином. Унітаріяни відкидають віру в триєдиность. Тому унітаріян ще називають антитринітаріями. Також відкидають деякі інші юдохристиянські догмати: гріхопадіння, жертву за гріхи, приреченость, істинность Біблії.
В Очищеному Євангелії нема згадки про трійцю. Хоча є згадки окремо про Бога-Отця (зокрема у молитві), про Святий Дух і про сина божого відповідно. Тож об'єднання цих трьох понять в своєрідну трійцю походить з іного джерела.
Витоки унітаріянства походять з аріянства і раннього хрестиянства. Після занепаду останньої готичної держави у 9 столітті Хрестової ери, унітаріянство стає малопомітним. Але відроджується у 16 столітті. 22 січня 1556 Петро Гишка виступив з промовою проти догмату про трійцю на загальному синоді Реформованої Польської Церкви. Після дев'яти років дискусій антитринітаріїв відлучили від синоду і вони заснували свій власний. Так виникла Мала Реформована Польська Церква, більш відома як Польське Братство. Учасників братства часто називали аріянами. У цей час аріянська течія вже мала міцні позиції на українських землях, переважно на Волині. Між тодішнім українським православ’ям і аріянством не було суттєвих суперечностей. У 1581 році вчений-аріянин Валентин Негалевський здійснив один із перших перекладів Євангелія українською розмовною мовою. У 1638, 1639 і 1640 роках в Киселині на Волині відбувалися аріянські з’їзди, на яких були присутніми до трьох тисяч делегатів. Киселин приваблював тим, що тут діяла аріянська академія – одна з перших вищих шкіл України. Її засновником і опікуном був Юрій Немирич – український магнат, воєначальник, державний діяч і дипломат. Великий вплив на формування поглядів братства мав італійський мислитель Фауст Соццині, котрий тоді перебував в Речі Посполитій. Можливо, тому за межами Польщі "братів" називали социніянами. До початку 17 століття у Речі Посполитій релігійне життя характеризується значною віротерпимістю. Проте вже з другої половини цього століття починається європейська католицька реакція. Польське братство розформував польський парламент своїм рішенням від 1658 року. 1659 року у бою з промосковськи налаштованим загоном загинув Юрій Немирич, тогочасний лідер козацького аріянства. Аріянам було наказано перейти в католицизм або покинути межі Речі Посполитої. Більшость з них переселились до Голандії і Трансивальнії, узявши назву унітаріяни. Пізніше Андрій Вишоватий, внук Фауста Соццині, опублікував Книгозбірню Польського Братства, де теж вживає термін унітаріяни. В Англії рух набрав популярності в часи Просвітництва і формально заснований у 1774 році. У 1782-85 роках унітаріянська громада стає помітною в Америці.
В сучасній Польщі існує кілька груп, котрі називають себе унітаристами. Одна з таких груп збирається у Варшаві, у місцевому клубі есперантистів. Подібна група є в Нисі.
Джордж Буль - британський математик і філософ, засновник бульової алгебри
Юрій Немирич - козацький полковник
Мартин Цаларіус - німецький релігійний реформатор
Мартин Чехович - перекладач
Фауст Соццині - італійський мислитель, активіст аріянського руху в Речі Посполитій
Джозеф Прістлі - першовідкривач кисню і вуглекислого газу
Джон Адамс - другий президент США
Тімоті Бе́рнерс-Лі - винахідник мови HTML, протоколу HTTP
Чарльз Дарвін - відомий природознавець
Ісаак Ньютон - природознавець і теолог
Ральф Е́мерсон - мислитель
Джеро́м Се́лінджер - письменник
Рам Мохан Рай - бенгальський брахман
Лайнус Полінг - двічі нобелівський лавреат
Роберт Міллікен - двічі нобелівський лавреат
Не́вілл Че́мберле́н - британський прем'єр-міністр
Унітаріянський храм в Америці
Щасливі чисті серцем.
На цю тему можна було б дати значно більше інформації, адже це - сучасне аріянство. Наприклад, звідси - Unitarianism
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Коментарі
На цю тему можна було б дати значно більше інформації, адже це - сучасне аріянство. Наприклад, звідси - Unitarianism
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Доповнив статтю, але бажано внести ясность в термінологію. Саме слово унітаріяство виникло позначення вчення про єдиність Бога. Проте сучасне англійське Unitarianism має два значення: 1) вчення, 2) рух, котрий називає унітаріянським. При цьому деякі американські асоціації, що називають себе унітаріянськими, можуть відходити від вчення про єдиність і від віри в Бога взагалі.
В Сенсарі пропоную зберегати формулу: одне слово означає одне поняття і одне поняття має для свого позначення єдине слово.
Хай унітаріянство позначає вчення про єдиность Бога. І це стале поняття. Аріянство - це суспільно-релігійний рух нових аріїв, котрий може набувати різних форм протягом часу. І це поняття може набувати різних рис, залежно від потреби.
https://t.me/ETEPHET
Згоден. Унітаріянство - це тільки модифіковані залишки колишнього аріянства. Відроджене і осучаснене аріянство нині твориться в Україні.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Чого така дивна архітектура унітаріянського храму в Америці? Хто пояснить?
Автор проекту - Френк Райт, за віросповіданням унітаріянин. В його творчості можна прослідкувати готичні мотиви. Чого тільки вартий пірамідальний хамарочос в Лос-Анджлесі !
Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)