Про це та інше 28.07.2015 в ефірі радіо Ера ФМ у програмі «Геополітична ситуація навколо України» розповів Микола Воробйов, директор Центру Східно-Європейських перспектив у Вашингтоні, міжнародний експерт.
Яке місце України у геополітичній грі
Світ переформатовується. Свої інтереси є у США, у Китаю, у ЄС, у країн БРІКС та Росії. Дуже складний механізм взаємовідносин між цими країнами. Після розвалу СРСР світ став однополярним – домінувала суперсила США з їхнім доларом, демократією та іншими атрибутами життя, які вони поширювали по всьому світу.
Як це не парадоксально, ми зараз живемо в найбезпечніший період за останні 30-40 років, з моменту закінчення холодної війни. Після анексії Криму ми знову відчули, що таке холодна війна. Ці роки безпеки дали змогу іншим силам розвиватися.
Таким чином у Штатів з’явилося дуже багато конкурентів – той же ж БРІКС, який набирає силу, який навіть мав амбіції створити власну валюту, Європейський Союз, Китай і вісь Іран – Росія – Китай. У цих союзах США все більше втрачає вплив. І саме в Україні зійшлися геополітичні хвилі – тут йде битва цивілізацій: Західної англо-саксонської і решти світу. Не просто азійської, а саме решти світу, зауважує експерт.
"У нас тут геополітичний полігон. Конструкція дуже складна і нестала, вона постійно змінюється. З одного боку – інтереси США, з другого боку – відмінні інтереси Євросоюзу, інтереси Росії, а за всім цим – ще Китай. І це протистояння вибухнуло в Україні", - каже він.
За сепаратистами з ножем стоїть Росія. У Росії за спиною з ножем стоїть Китай. І в цьому геополітичному конфлікті у Китаю є найбільше шансів – по-перше, йому вигідно ослаблення Росії. А для США, попри російську пропаганду, що США хоче розпаду РФ і повалення Путіна, вигідна стабільна Росія у такому стані, який зараз.
Будь-яке хитання Росії укріплює Китай. Китай зростає завдяки конфлікту Росії та України. Сполучені Штати вже не можуть так впливати на світ, як раніше, і втрачають свої позиції. Але все ще залишаються суперсилою в світі. Росія ж стає слабкою ланкою. Якщо копнути глибше, то корінь – у ресурсах. РФ – ця держава на першому місті в світі за кількістю природних ресурсів.
Зараз війна полягає не в тому, щоб когось завоювати. Йде війна за ринки. Гра йде на всіх рівнях – на рівні політичного тиску, на рівні дипломатії, на рівні бойових дій у зоні АТО, на рівні переговорів в ОПЕК, на рівні договору з Іраном, який був підписаний у Відні 14 липня за участі "шістки" міжнародних посередників (США, Росія, Китай, Великобританія, Франція і Німеччина). Отже війна йде за капітал, за ринки і ресурси, констатує Воробйов.
США мають дуже складне завдання щодо Росії і України. По суті Україна виконала роль наживки. США хочуть зберегти цілісність РФ і водночас зменшити її експансіоністські апетити. Вони затіяли дуже складну гру – тут і Іран, і Сирія, і Україна, і Куба, і Бразилія.
"Світ маленький насправді, і не помічати інтереси один одного неможливо. Ми маємо грати за одними правилами і дотримуватися одних вироблених норм поведінки. У цій глобальній війні Україні відведена роль форварда", - каже експерт.
У США існують різні бачення щодо Україні – у одній тільки Республіканській партії США є сім політичних течій. В США є дуже полярні думки з приводу того, що відбувається в Україні і як треба реагувати.
Президент США Обама вибрав політику миротворця. Страхи «ядерної дубинки» Росії у суспільстві ще існують з часів холодної війни. І Путін цим маніпулює, говорячи про ядерну війну і погрожуючи перетворити щось на «ядерний попіл». Він порушив договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Росія також брала участь у переговорах щодо Ірану, тому США тепер мусять співпрацювати з Росією.
Іран є стратегічним партнером Росії. Його ізоляція могла б зблизити його з Росією та країнами БРІКС. Іран потрібно витягти з тої вісі Китай – Іран – Росія. Нам потрібно шукати спільні точки дотику з Іраном і посилювати зв’язки з цією країною. Цікаво, що Росія також частково зацікавлена у знятті санкціх з Ірану, тому що сама імпортує іранську нафту і постачає Ірану зброю. Вони дуже щільно співпрацюють. Тому вони могли домовитися з певних питань. Наприклад, що якісь європейські ринки залишаться за Росією. Ми можемо аналізувати, бачачи лише верхівку айсберга, каже Воробйов.
Важливим є те, що Україна не є заручником цієї геополітичної ситуації. Ми можемо й зараз відіграти свою роль, не зважаючи на те, що у нас нема ядерної зброї і нема таких ресурсів. Але прикро, що ми не скористалися шансом минулого року, коли тільки анексували Крим і почалися відомі події на сході країни. Тоді Україна могла б стати дійсним суб’єктом геополітики.
Можливості впливу України безпрецедентні. Микола Воробйов каже, що дивується, чому адміністрація Президента України ці можливості не використовує. Недопрацьовує наша дипломатія і особисто Президент України, вважає він.
Щоб стати суб’єктом, Україні потрібно підсилити дипломатичний фронт. Наприклад, з часу цих драматичних подій, протягом півтора року у нас не було Посла в США. Там залишався дипломат часів Януковича.
Стежимо за цивілізаційними процесами.
Десь аудіо поділося... (в одному з моїх останніх блогових записів така ж проблема - "Файл нот фаунд"). Вадиме?...
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Коментарі
Десь аудіо поділося... (в одному з моїх останніх блогових записів така ж проблема - "Файл нот фаунд"). Вадиме?...
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Відновили завантаження аудіозаписів та інших файлів. Працюємо!
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Це чудово! Бо дало змогу прослухати цікаву розмову з Миколою Воробйовим!
"Президент миру" - це діагноз, який визначає хворобу керівника держави, а значить безсилля у здійсненні божих справ, а тому "миру" і використовується в лапках, що лукавство цих "мирних" президентів - Обами і Порошенка - цілком явна, бо вони ведуть світ до війни...
В цьому інтерв'ю М.Воробйов зокрема згадав ще й ймовірного претендента на американське президентство Джеба Буша. І тут попався мені цікавезний матеріал про важливу взаємодію Президента Польщі Анджея Дуди, Джеба Буша і Кемерона.
Читаємо про це - Джеб Буш і Анджей Дуда: консервативний тандем для безпеки Європи
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)