Перехід людства до постіндустріальної формації докорінно змінює все наше життя, в тому числі й такий важливий його компонент як телебачення.
Сутність індустріальної та постіндустріальної суспільно-економічних формацій описано у статті Індастріал, ультраіндастріал, постіндастріал – що це таке?
Якщо стисло, то індастріал – це соціальна мегамашина, «великий конвеєр», в якому людина є лише «живою гайкою», це ментальне і економічне рабство.
Ультраіндастріал – це той же самий «конвеєр», тільки посилений комп’ютеризованими технологіями.
Натомість постіндастріал – це докорінне заперечення індустріального рабства і перетворення людини на самодостатнього, вільного творця, а суспільства – на структурований соціальний організм.
Усвідомлення факту закономірної зміни суспільно-економічних формацій дозволяє зрозуміти еволюцію Інтернету:
Докладніше: Що таке Web 3.0: пояснення за 5 хвилин зі схемами і музикою.
Ця ж сама закономірність властива і для еволюції телебачення.
Індустріальне телебачення – це, умовно, телевізійний центр, який транслює передачі для пасивних глядачів. Все вирішує телецентр, глядачі ні на що не впливають. Діяльність телецентру відбувається за жорсткими внутрішніми планами і сценаріями. Діяльність телецентру дуже дорога, до неї залучається багато людей різних спеціальностей.
Усе те ж саме, за винятком імітації зворотних зв’язків під виглядом SMS-голосувань, опитувань, дзвінків у студію, коментарів на сайтах. Діяльність телецентру відбувається за тими ж самими жорсткими сценаріями, глядачі ні на що не впливають.
Ілюзія наявності зворотного зв’язку дозволяє телецентру розширювати аудиторію, посилювати зомбуючий ефект, а також підзаробляти на платних «голосуваннях». Зрозуміло, що реальні результати «голосувань» не мають для телецентру жодного значення – він визначає переможців згідно зі своїм сценарієм, а не думкою натовпу.
Сучасні технології дозволяють організованим групам користувачів виступати в ролі самодостатніх міні-«телецентрів», які генерують власний контент і взаємодіють з тими, з ким вважають за потрібне.
У результаті виникає вільна мережа вільних «телецентрів» – телемережа. «Вузли» цієї телемережі спеціалізуються на певній тематиці, взаємодіють з іншими «вузлами», створюють спільні проекти, допомагають один одному.
Зародки постіндустріальної формації існують у всьому світі. Нова цивілізація виникне тоді, коли вони об’єднаються в системну цілісність.
Найкращі умови для народження нової системи сьогодні об’єктивно існують на території між Чорним і Балтійським морями. Це дозволяє стверджувати, що системний перехід до постіндастріалу здійснить цивілізація Міжмор’я.
Першим етапом буде формування демосів – організованих груп однодумців, у яких «всі знають всіх» – див.: Демос – універсальна організаційна структура постіндустріальної екомережі Міжмор’я. Важливим чинником їх синергетичної взаємодії буде телемережа Intermarium-TV.
Телемережа забезпечує живе спілкування між демосами з метою знайомства, налагодження дружніх стосунків у сферах науки, культури, політики та бізнесу, проведення нарад, дискусій, «круглих столів», конференцій, «мозкових штурмів». Якщо здійснюється відеозапис телемостів, то на його основі можна робити власний відеопродукт новинного, навчального, аналітичного, розважального спрямування.
Отже, функції телемережі:
Демос – це не окрема людина, і навіть не компанія добрих знайомих. Це організована за чіткими правилами структура, спроможна рости і множитися.
Нагадаємо, що мінімальний демос складають 5 осіб, які розподілили між собою 5 базових функцій:
Організаційна структура Міжмор’я має 7 рівнів:
Докладніше – у статті Біосоціальні пропорції в екомережі «Міжмор’я»: досліджуємо принципи ефективної самоорганізації.
Спілкування демосів – це спілкування відповідальних і цілеспрямованих людей. Коли ми бачимо перед собою членів демосу, то чітко розуміємо:
За такого підходу спілкування відбувається між людьми рівними між собою і компетентними. Голова демосу може познайомитися з головою, скарбник – зі скарбником, суддя – з суддею, радник – із таким самим радником, захисник – із захисником. Відтак спілкування стає структурованим і цілеспрямованим, а тому цікавим і продуктивним.
Як ми вже знаємо, постіндустріальне суспільство саме генерує потрібні ресурси – див.: Ресурси постіндустріальної цивілізації: звідки їх брати? У даному випадку йдеться про генерування нової системної якості. Це вже не просто співпраця, а синергія – стрибкоподібне посилення один одного і системи в цілому.
Індустріальне телебачення створює ілюзорний світ, який зазвичай не має стосунку до нашого реального життя. Це телебачення є концентратором негативу з усього світу, воно нас залякує катастрофами і примушує перейматися подіями, на які ми не можемо вплинути. В результаті глядач відчуває себе «гвинтиком», від якого в цьому світі нічого не залежить – і це пригнічує. Індустріальне телебачення – це наче «криве дзеркало» і «глушилка» для заглушування інформації про поточну реальність.
Постіндустріальне TV 3.0 відкриває вікно в реальний світ – зі справжньою історією, живими людьми, актуальними проблемами і шляхами їх розв’язання. Це телебачення, яке твориться світлими людьми для світлих людей.
Стартап Intermarium-online розпочинає формування постіндустріального телебачення Intermarium-TV – телемережі демосів Міжмор’я. Ось наші перші кроки:
Стежте за новими статтями і телемостами!
Долучайтесь до роботи! Підтримуйте справу щедрими дарами!
Нове телебачення – найпотужніший інструмент творення нового світу. Intermarium-TV – це очі, вуха і уста цивілізації Міжмор’я.
Дуже важливим відкриттям є встановлення зв’язку між технологіями 1-2-3 і суспільно-економічними формаціями.
Ми наближаємось до простого і цілісного уявлення про тісний зв’язок між розвитком технологій і суспільства.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Коментарі
Дуже важливим відкриттям є встановлення зв’язку між технологіями 1-2-3 і суспільно-економічними формаціями.
Ми наближаємось до простого і цілісного уявлення про тісний зв’язок між розвитком технологій і суспільства.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!