Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Бізнес на безробітних

Світ:

У низці українських міст оголошення про вакансії мусили б мати вигляд переліку цін за послуги влаштування на ту чи ту роботу. Іноді хабарництво перетворюється на відверте заробляння грошей, ще й без гарантій. Це і ризиковано, і занадто дорого, проте люди все одно платять.

Трудові відносини в умовах прихованого безробіття, низьких зарплат і деградації промисловості рясніють кричущими явищами, котрі багато хто вже сприймає як даність. Таким є і хабарництво, якого подекуди стало неможливо оминути, приходячи на нове місце праці. Шпарин, у які проникають такі «передтрудові відносини», чимдалі більше.

Платний диплом – платна робота

Мешкаючи у місті Дубні на Рівненщині, сьогоднішня киянка Інна Папп постійно стикалася з необхідністю давати хабарі. «Коли я вступала до технікуму, «такса» становила $200», – розповідає вона. Корумпована освіта – лише сходинка до працевлаштування за гроші. Купуючи дипломи або даючи хабарі під час навчання, колишні студенти та їхні батьки так само намагаються зарадити дальшим життєвим негараздам. Та й принцип чесної конкуренції не спрацьовує – мало хто вірить дипломам, якщо кожен знає їм ціну.

«Аби влаштувати мене у рівненську лікарню медсестрою, – продовжує Інна, – батьки збирали гроші. Ми готові були заплатити, але коли приїхали, місце вже було зайняте. Зараз там беруть за цю посаду по $2 тис.» Хоча Інна підкреслює, що в регіоні є можливості й безкоштовно працевлаштуватися, вони зазвичай малопривабливі.

А ось дубенчанка Олена Курішко не може знайти без хабара жодної роботи. Дипломована вчителька молодших класів уже два роки стоїть у черзі в міському й районному відділах освіти. «У Дубні справді роботи немає, особливо для вчителів молодших класів, у місті є педагогічний коледж. Районний відділ освіти може направляти на роботу в селі. Така праця була, але я про це дізнавалася тільки після того, як вакансії займали. Зовсім недавно було місце сторожа, його віддали пенсіонерові, який отримує пенсію 2 тис. грн».

Часто людям важко влаштуватися через те, що містечковий виш або коледж продукує забагато спеціалістів. Експерти слушно зауважують: державі слід провадити політику, за допомогою якої можна було б ефективно розподіляти потенційну робочу силу, зацікавивши її житлом. Адже, для прикладу, на Дніпропетровщині бракує лікарів, а в самому обласному центрі – навіть медсестер. Так само постає питання державного замовлення для вишів – ось тут би Міністерству освіти й відіграти свою регулятивну роль.

«Раніше корупції [під час працевлаштування] не було, – розповів Тижню директор однієї зі шкіл Тульчинського району Вінниччини. – Кілька років тому мені доводилося їздити селами й шукати людей через те, що було багато вакансій. Відтоді робочих місць поступово меншало. Зараз буквально на кожну посаду претендує три-чотири особи». Проте велика кількість безробітних в українських умовах призводить не до конкуренції професіоналів, а до аукціону хабарів.

Техніка хабарництва

«Це не так, що людина приходить, і їй кажуть: заплатіть хабар, – розповідає пані Курішко. – Завжди через когось, зазвичай третього знайомого. Якщо робота «коштує» $200, можуть і прямо сказати. Але якщо йдеться про $2 тис., це робиться через певну особу. Людина шукає її, домовляється. Коли робота з’являється, посередник повідомляє здобувачеві про вакансію. Той приходить до працедавця, але про гроші вони між собою не говорять – відбувається звичайна співбесіда. Далі вже посередник повідомляє, куди і що платити».

Принципи українського кумівства універсальні для різних регіонів: так само як у Дубні, це відбувається і в Запоріжжі. «Кількість місць на заводах обмежена, водночас у місті є чимало людей, які потребують роботи, – розповідає колишній працівник ВАТ «Запоріжвогнетрив». – У низці підприємств зарплати достатньо високі, тому туди дуже велика черга, яка може тривати два-три роки. Аби потрапити на завод, дають хабар. Це робиться через родичів і знайомих. Знаходяться люди, які мають «виходи» на кадрову службу. Ті, за кого замовили слово, швидко просуваються в черзі. Така система є практично на всіх заводах, де стабільно виплачують зарплату. Вона не діє лише там, де є регулярні затримки грошей або малі заробітки».

Від вдячності до оббирання

Корупція часом настільки сусідить із вдячністю, що стала ледь не нормою поведінки українців. «Моя подруга-психолог працює вихователькою в київському садочку, – розказує Інна Папп. – У неї на роботі звільняється місце психолога, яка іде в декрет. Завідувачка садочка сказала подрузі: «Валю, ти ж хотіла б там працювати? Хотіла б. Тоді нам треба буде якось домовитися з однією жіночкою – методистом. Можливо, доведеться їй щось занести». Хоча я не думаю, що влаштуватися туди було б проблемою, бо ніхто не хоче йти трудитися на цю тисячу гривень. Це вже схоже на якийсь неписаний закон, до якого всі просто звикли».

«Корупція стає певним соціокультурним стереотипом, коли в деяких ситуаціях начебто й не ввічливо не давати хабара, навіть коли без нього можна було б обійтися, – вважає заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко. – Це найбільша проблема, тому що викорінити соціокультурні стереотипи дуже важко. Коли в нас говорять про необхідність боротися з корупцією, частіше за все мають на увазі зловживання у вищих ешелонах влади. Хоча їх соціально-психологічне коріння – саме у сфері побутової корупції, оскільки там закладаються певні соціальні стереотипи поведінки, які потім відтворюються й у владі. Як показують дані нашого опитування, рівень так званої побутової корупції в нас є досить високим».

Звичаї і права

Наявні порядки прямо залежать від самого суспільства, вони для нього прийнятні. «Дізнатися про ціну на роботу не проблема, – каже Олена Курішко. – Приміром, у районному відділі освіти стоїть черга, незнайомі між собою люди відкрито говорять про хабарі, як про погоду або політику».

«У нас дуже низький психологічний рівень культури влади, – вважає психоаналітик, член Європейської професійної психотерапевтичної ліги Наталія Кухтіна. – Незалежно від того, чи в президентській Адміністрації, чи в сільраді. Дуже часто владу дістають випадкові люди. Вимагаючи хабарі й підпорядковуючи собі інших, вони таким чином самоутверджуються».

Усе ж таки давати чи не давати «на лапу» – це вибір кожного. Однак що менше людина захищена, то легше пристає на вимоги хабарників. «Моя знайома займається бізнесом, а її дочка шукала роботу, – продовжує Олена Курішко. – Їй сказали заплатити $2 тис. Вона не заплатила, бо розуміє, що перше ж скорочення зачепить її дитину. Каже: я не дійна корова. А люди, в яких немає грошей, збирають, позичають і платять».

«Робота – це спосіб забезпечення життя людини та її сім’ї. Якщо її немає, психологічний контур безпеки під загрозою. Тому людина йде на компроміс із сумлінням, здійснює над собою моральне насилля й дає хабар, – пояснює психоаналітик Кухтіна. – люди розуміють, що вони чинять погано, але інстинкт виживання їх примушує. Діти голодні сидять – що може бути страшніше?»

За висновком Національної доповіді про людський розвиток ПРООН, толерантність до корупції сприяє погіршенню якості життя. Рівень соціального відторгнення набагато вищий у селах і малих містах, де більшість населення толерує неофіційні платежі за лікарські послуги, навчання та працевлаштування.

У першому кварталі 2011 року Держкомстат нарахував в Україні 1 млн 921,9 тис. безробітних. Із них зареєстрованих у Державній службі зайнятості – 593,9 тис.

За підрахунками Тижня, загальна кількість безробітних в Україні становить близько 8 млн осіб (за методологією Міжнародної організації праці – 1,9 млн; прихованих безробітних – 5,1 млн; напівбезробітних, які працюють неповний робочий день/тиждень, – 1,32 млн осіб). Цей показник учетверо перевищує рівень безробіття за методологією МОП і в 23 рази – рівень зареєстрованого безробіття.

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи