Зображення користувача Оксана Лутчин.
Оксана Лутчин
  • Відвідувань: 60
  • Переглядів: 63

Сенсар: чим – тим чи що – то?

Аналізуючи публікації преси та різних сайтів, звернула увагу на те, що вони рясніють такими сполученнями, як “чим – тим”, і практично не трапляється “що – то”, які мають однакове семантичне значення, проте є різними за походженням.

 

996745_384598071675528_1791491516_n.jpg

Мова - величезне сховище людських знань

Як відомо, в радянську добу, в період нищення української мови, вживання лексики, що передавала український колорит, вважали буржуазним проявом, а суто українські слова називали діалектними або спотвореними. Саме так було вилучено низку слів з нашої мови, а також конструкцію “що – то”, замінивши її відповідною російською “чем – тем” (чим – тим). Чим дальше в ліс, тим більше дров. ?Чи поступається чимось ось ця фраза: Що дальше в ліс, то більше дров.? Вона виразніша й коротша від попередньої!

Ще кілька прикладів: Що більший тиск, то більший опір. Що довша ніч, то коротший день. Ці фрази звучать куди красивіше та природніше, ніж із конструкцією “чим – тим”.

Вважаю, що сьогодні нам треба повернути незаслужено забуте сполучення “що – то”, яке є питомо українським, стилістично виразним і лаконічним. Отож, залучаймо його до постійного вжитку, наповнюймо власне мовлення питомо українськими словами, а життя – українським змістом.

 

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи