Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

США не хочуть сильної Європи

Через чотири місяця після падіння режиму Саддама Хусейна трансатлантичні відносини, здається, трохи стабілізувались. Втім у Вашингтоні зберігається деякий неспокій щодо довготривалих наслідків операції “Свобода Іраку”. Адміністрація США сподівається, що поступове фізичне знищення керівників колишнього режиму – зовсім нещодавно були вбиті обидва сини колишнього диктатора – послабить потужність руху опору окупаційним військам.

Проте, немає повної впевненості, що все відбувається за чітким розкладом. В найближчому майбутньому не тільки не планується виведення військ США, а, навпаки, їх чисельність збільшуватиметься. Це може призвести до негативної реакції американської громадської думки.

Моральний дух у військах союзників не викликає радості. Продовжується скандал навколо “брехливих тверджень” Буша і Блера про іракську зброю масового знищення. Якщо економічна ситуація в США не покращуватиметься, то переобрання Буша на другий термін наприкінці 2004 року може стати проблематичним.

Голова Пентагону Дональд Рамсфельд починає пошук підтримки у європейців, які можуть взяти на себе частину обов’язків з відновлення Іраку, що дозволить полегшити завдання англо-американських військ.

Представники “старої Європи” – Німеччина та Франція – теоретично володіють усіма необхідними ресурсами, незважаючи на значний бюджетний дефіцит у своїх країнах. Американська влада розуміє, що шлях до компромісу з цими двома країнами лежить через нову резолюцію РБ ООН, яка б гарантувала пріоритетну роль ООН у відновленні Іраку. У свою чергу, німці та французи розуміють, що якщо американці продовжуватимуть свою попередню політику, тo наступить момент, коли вони не зможуть уникнути відповідальності.

Другий фактор, який вселяє відносний оптимізм – це обіцянка Джорджа Буша досягти відновлення палестино-ізраїльського мирного процесу. Труднощі в Іраку з’явились значно швидше, чим це прогнозували найреалістичніші експерти.

Обережність потрібна Бушу і в політиці відновлення довіри в трансатлантичних відносинах. Помиляється той, хто гадає, що кризу так легко здолати. До 1989-1991 рр., тобто до розколу СРСР, Європа була центром тяжіння геополітичної системи. Сьогодні вона такою не є. Навіть поняття центру тяжіння втратило попереднє значення. Швидкість, з якою розширюється НАТО і Євросоюз, значно змінила ситуацію. В період “холодної війни” ФРН почувала свою залежність від США. Сьогодні вагомість Німеччини для США значно зменшилась.

У Великобританії та Франції по-різному бачуть процес європейського будівництва. Після перемоги над Саддамом Париж утримався спочатку від того, щоб протистояти Вашингтону всередині ООН. І, тим не менш, у Вашингтоні вважають, що відносини з Німеччиною менше постраждали, чим відносини з Парижем. Франція особливо не намагається доводити свою лояльність.

З однієї сторони, США не буде заперечувати європейську інтеграцію в її британській версії, з іншої сторони – вони спробують не допустити серед країн Євросоюзу консенсуса у питанні створення загальноєвропейської системи оборони і безпеки, яка може перетворити цей континент в конкурента Америки.

Вашингтон категорично заперечує тезу про багатополярний світ. На думку американців, це означало б визнати за Францією, Росією і Китаєм право на створення спільно зі США та Великобританією системи, яку умовно можна назвати “всесвітнім директоратом”. Після терактів 11-го вересня США оголосили про свій абсолютний суверенітет і оголосили смерть “вестфальській системі” (вестфальська система склалась у світі після підписання у 1648 році Вестфальського примирення. В його основі – пошана державного суверенітету інших країн).

Прогнозованість функціонування міжнародної системи в цьому випадку посилюватиметься. Але чи погодиться світ, щоб ним керувала імперська демократія, яка не схильна до створення реальної системи колективної безпеки? Це буде найсерйознішим викликом, який коли-небудь “кидали” Європі.

Джерело: французька газета “Le Monde”

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи