Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Відлуння України

Україна — це відлуння. Відлуння Європи, яка відбивається в її скам'янілостях і яку Європа приймає за діалог. Відлуння москалів, від яких ми постійно відхрещуємося. Відлуння НАТО, що кострубато обсипається в болісне реформування армії. Відлуння Майдану, зрештою. Майдану, який загрожував узурпаторам долею Чаушеску, але в результаті заплатив сотнею життів за комфортну втечу узурпатора й паразитичне існування його спадкоємців.

Ідея "коду країни", запропонована для розмови, колоритна, але не зовсім точна. Код як криптографічне поняття припускає якусь послідовність, комбінацію знаків, що веде до простого початку й складного продовження. До відкриття сенсу, початку розвитку, запуску процесу — ну, як генетичний код ДНК, наприклад. Усього чотири азотисті сполуки, а скільки ґвалту в результаті. Більш підходить для опису явища країни ідея "пароля". Тобто слова максимально ємного, метафоричного. Яке не відкриває зміст, а створює його.

Є кілька загальновідомих поведінкових українських стереотипів-патернів. Перший — це горезвісні "граблі", які ніби говорять про повну відсутність історичної пам'яті, невміння чи небажання вчитися на цілком очевидних помилках. Та цей феномен можна пояснити досить просто. Річ у загальному виборчому праві й банальній статистиці з арифметикою.

У перехідні періоди історії національній еліті потрібно вийти за межі її усталених уявлень про добро й зло. Треба пожертвувати своїм соціальним статусом. Необхідне рішуче презирство до плекання ідейної й духовної цноти. Презирство до традицій довгого генеалогічного ланцюжка, яким, як первинною статевою ознакою, так солодко було мірятися з іншими носіями. Тощо. Власне, в цьому і є призначення національної еліти — у потрібний момент історії переступити через власне марнославство і впасти першими, стати бруствером, мостом або гаттю, якою побіжать у вирішальну атаку ті, хто надихнувся їхнім подвигом.

Але українська еліта — етична. Вона вважає моральну поведінку головним маркером свого буття. А тому такі поведінкові маркери, як "соромно", "незручно якось", "вони теж люди", "це не по-людськи", "що про нас подумають люди" і десятки інших подібних заклинань, які маскують звичайний страх, геть-чисто позбавляють українську еліту діяльної ініціативи, хоч вона сама напередодні робила все, щоб цю ініціативу пробудити.

У результаті історичний вибір за неї роблять люди — тобто маса, особливого інтелекту позбавлена. Ну, не треба воно їй. Аж настільки, щоб усі подальші невдачі покласти на ту саму еліту, яка покірно такі звинувачення приймає — це ж народ каже, його не можна засуджувати і з ним не можна сперечатися. Тому "граблі" не годяться — люди з пам'яттю є, з волею — теж. А от щоб з пам'яттю й волею одночасно — цього немає.

Наступна тема — це "гнучкість", досить стійка традиція угодовства з хорошим паном: аби тільки не бив батогом, як попередній, і вже добре. Звичка до залежності й фантастичне виживання в умовах будь-якої окупації веде свій міцний родовід ще від часів висадки норманів у Києві, коли місцевий люд легко відкинув ослаблу й неплатоспроможну хазарську владу. І, поцікавившись особливостями нового оподатковування, легко прийняв на князівство недолітка разом із регентом. А до того ж — купу здоровенних скандинавських братух з вагомими сокирами. Ні, коли окупант з хорошого пана перетворювався на свавільника, на нього завжди знаходилося два дерева неподалік, і з одного супостата хутко виходило два, як з князя Ігоря.

Але це коли йшлося про гроші, і розмір винагороди починав значно перевищувати платоспроможність обивателя. У цій ситуації український обиватель традиційно швидко перетворюється на українського патріота, і всього попереднього колабораціонізму наче й не було. Тож "гнучкість" не годиться, вона більш східна за своєю політичною географією, припускає усвідомленість такого вибору і його освячення якимись богонатхненними рядками на кшталт "бог терпів і нам велів". У москалів це нормоутворюючий чинник, а в нас він уже вельми піддався європейській ерозії.

Є підхід, що Україна — це Жінка. Назва країни — жіночого роду: берегині, віночки, пісні, поплакати, усі пісні на "ой", акуратність, ощадливість тощо. Знову ж таки войовничість — переважно в сусідських сварках, дуже висока межа терпіння, а коли вже все — то хапає, що під руку попало, і тоді сусіди розбігаються. Але терпиться непристойно довго — на кшталт, може, саме розсмокчеться? "Вороженьки" мають згинути (згідно з гімном) від сонячного удару, згинути самі собою. Але якщо цю метафору розвивати, то зовсім незрозуміло, що в цієї жінки з особистим життям і навіть сексуальною орієнтацією. І скільки їй насправді років. Ну, в сенсі, чи не недоліток. І чому весь час такі туманні натяки про сімейний стан, що всі потенційні партнери, помилувавшись та пооблизувавшись, у результаті знаходять собі щось простіше й зрозуміліше?

Усі метафори, що стосуються козацтва, мало прийнятні, оскільки живописні лицарі-розбійники в стилі Тараса Бульби були гарно вбраною бандою найманців, але на відміну від самураїв відданість панові була дуже й дуже умовною. Та козацтво все-таки спроектувало на нас терміни "воля" та "вольність", які значною мірою визначили політичну філософію визвольної боротьби упродовж сторіч, оскільки запропонували кожному її учасникові особисту модель звільнення. Від чого хочеш, від того й звільняйся. Шабля, кінь, люлька тощо — це інструменти.

Однак воля — це сильний, проте лише архаїчний прототип свободи в її європейському розумінні як солідарної відповідальності. Для "волі" неприйнятно, коли твоя свобода закінчується на межі прав будь-якої іншої людини. "Воля" не передбачає ефективного співробітництва в групі, зниження рівня особистих бажань на користь спільній справі. Це жодним чином не може бути паролем для країни, бо воно деструктивне. Сума десятків мільйонів "воль" не конвертується навіть у Білль про права — це класична отаманщина й три гетьмани на двох громадян. Хоч цілком працює як пароль для встановлення довірчих особистих контактів, бо в нас конфлікт — часто потрібне, а то й обов'язкове доповнення до бажаної близькості.

Самодентифікація України вже не перше століття відбувається за принципом "ми не вони, а навпаки". Татарський колорит козацького одягу і термінології та запеклі сутички з носіями оригіналів, історія написання гімну і його текстове порівняння з польським, тяжіння до австро-німецької моделі порядку й УПА, дисиденти, які попервах щиро й послідовно намагалися "поліпшити" радянську систему, Данилович, який "не Росія" і всяке таке інше.

Ця біда — постійно запобігливо оглядатися на якісь більш успішні й владні моделі поведінки — привела нас у результаті до нашого особистого Веймара й Бреста, до "Мінських позорищ-2". Україна постійно "дзеркалила" події у світі, й у найліпшому разі могла відрефлексувати, відбити їх у термінах, які важко перекласти. Це ж так зручно — говорити практично віршами, красиво. І жодної відповідальності. "Любі мої", "маленькі українці", "шановні співвітчизники" — та плювати вони наразі хотіли на все це словоблудство, вимовлене від їхнього імені, але ж наче лестить самолюбству.

Відповідальності ніякої ні в кого, отже — консенсус. "Дзеркальність" як термін уже ближче, але завдяки Льюїсу Керроллу й Фредді Крюгеру ми дещо знаємо про задзеркальність. І все з українською рефлексією було б гаразд, якби наша роздвоєна шизоїдна свідомість не перебувала по обидва боки цього дзеркала. Ми від цього не просто знаємо, що король — голий. Ми знаємо все про його челядь, інтриги королеви, злодійство пажів і пияцтво кучера. Тому в нас за визначенням немає старої доброї монархічної казки про короля Артура та його лицарів, оскільки всі вони — або наші знайомі, або родичі.

Дзеркало існує для того, щоб зачаровуватися. А ми не зачаровуємося, ми — навпаки. Ми спроможні розчаклувати навіть тротуарну плитку на Хрещатику. Ми вже вміємо стріляти на звук і спалах, але любити живих — якось не дуже. Ми все ще захоплюємося Тарасом Бульбою — людиною, яка погубила двох синів, що загинули через дурну дрібничку, і вважаємо красиву смерть успішним фіналом. Еталоном успіху.

Некрофільська естетика, обожнювання пам'ятників, естетично однаково вбогих, чиї б вони не були, безсоромна взаємна брехня й боягузливе мовчання еліти — ось доля наших мас. Українська "ніби" культура обожнює мертвих героїв і робить усе від неї залежне, щоб герої швидше ставали мертвими й перестали, нарешті, завдавати незручностей серйозним людям. І брехня, брехня і крадійство, крадійство і брехня, есхатологічна свідомість, близькість кінця невідомо якого світу, тому треба встигнути.

Я пам'ятаю 1990-ті. Як дурна радянська чернь на тій же страшенно свідомій Західній Україні атакувала фізично перших "рухівців", била, палила автівки й будинки від звірячого страху змін. Як бігли наввипередки з доносами на цих нещасних ідеалістів парторги й комсорги. Так тепер ця сволота вся вже давно, не перший рік при владі. Ці пізньокомуністичні гниди миттєво відрефлексували, що відбувається, зрозуміли загрозу й скинули шкурку, змінили забарвлення. Яким же воно було гарним! Гроші залишили собі. Нам — ваучери на приватизацію. Тепер вони — репрезентатори й спікери, велемовні оповідачі того, що таке національна ідентичність, і як вони за неї важко боролися. І що їхнє місце якщо не в "красном уголкє" вже, і не на дошці пошани, то в національному музеї — точно. Вони ще себе й у "в'язні совісті" запишуть, дайте час.

У загальному заліку Україна схожа на гірські скелі — красиво, незвичайно й світло, важко дихати, ейфорія від кисневих перепадів, екзотика безглуздих, але поетичних переходів і перевалів. Є в альпінізмі такий нехитрий прилад — називається "жумар". Така собі ручка на основній мотузці з блокуванням. За неї зручно підтягуватися, не вдаючи з себе Сталлоне. Україна весь час нишком цей "жумар" використовує, але знизу це виглядає ніби в неї свої силоньки є. При цьому вона ще й співає героїчних пісень.

Під звуки цих героїчних пісень, урочисто відправляючи на той світ людей, які були занадто бідними, щоб виїхати, і занадто гордими, щоб здатися обставинам. Україна поховала від шести до восьми тисяч своїх громадян, і цей "попіл Клааса" не те що не стукає у владні серця, але вони навіть нездатні виразно покаятися, як колись привселюдно зробив у Грузії старий найдосвідченіший шахрай Шеварднадзе, цілуючи землю в аеропорту Тбілісі.

Україна — це відлуння. Відлуння Європи, яка відбивається в її скам'янілостях і яку Європа приймає за діалог. Відлуння москалів, від яких ми постійно відхрещуємося. Відлуння НАТО, що кострубато обсипається в болісне реформування армії. Відлуння Майдану, зрештою. Майдану, який загрожував узурпаторам долею Чаушеску, але в результаті заплатив сотнею життів за комфортну втечу узурпатора й паразитичне існування його спадкоємців. Як там у горах кричать? "І от стою я наверху я!" І що відповідає відлуння? Ну не так щоб дуже обнадійливо відповідає.

Та є одна новина. Схоже на те, що слова окличного характеру скінчилися і гра у змісти зупинилася. Лунають постріли. Не мають значення слова, що, мовляв, у нас "припинення — перемир'я — мир", бо це — фактичне визнання воєнної поразки із втратою людей і територій. Ніхто ніколи таких слів не пробачить. Постріли лунають у свідомості мільйонів людей, для яких смерть полеглих і поранених — їхня особиста трагедія. Ці люди, на щастя, не еліта. Вони точно готові стріляти у відповідь і зроблять це за найменшої можливості, беручи за мішені й тих, хто спробує їм перешкодити. Тут немає нічого спільного з ляльковими змовниками від політики. Це просто тренд. Тому Україна тепер — це відлуння пострілу.
 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Тимур Де-Бальзак.
0
Ще не підтримано

Поважаю Олега Покальчука, але він зробив дуже типову помилку, назвавши елітою тих людей, які до еліти не належать. І тому змушений нагадати, хто ж є нашою українською елітою насправді. Визначення це дала Ганна Герман - радник президента Віктора Януковича у серпні 2012 року. Цитую:

Радник Президента Ганна Герман вважає, що на прийняття та підписання закону про мови гостро відреагувала лише українська еліта, натомість, переважна більшість українського суспільства залишилася холоднокровною.
Про це вона розповіла у понеділок, 20 серпня, в інтерв'ю "5 каналу".
"Я не роблю з цього велику проблему. Ми бачимо, що суспільство дуже холодно відреагувало на закон про мови, натомість еліту це питання добряче сколихнуло. Українці масово не протестували. Це свідчить про те, що для людей важливі інші цінності, навколо мови вони не згуртувалися. Саме тому старатимемося об'єднувати Україну навколо інших засад. Можливо, це будуть нові робочі місця, можливо – перспектива для дітей, соціальний захист. Зараз ці вартості для людей важливіші", - наголосила керівник Головного управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань Адміністрації Президента.

Мовне питання зачепило еліту, а не весь народ, - Герман
Зверніть увагу на підкреслені слова: мовне питання добряче сколихнуло українську еліту!!!
Другові я б не повірив, бо друг може лестити мені з найкращих міркувань.
Але ворогові я повірю - а Ганна Герман двічі перебігла мені особисто доріжку. Вже не просто моїм знайомим чи родичам - особисто мені! У мене з нею свої рахунки, вона мені особистий ворог.
Тому Ганні Герман я вірю так, як не повірив би другові: українська еліта - це ті люди, які влітку 2012 року протестували проти "мовного" закону Кідалова-Калєсніченка. Все, крапка.
Тим самим Ганна Герман ще 3 роки тому визнала, що вся тодішня владна верхівка (Партія регіонів і примкнулі до неї комуняки та інші підлабузники) - це не еліта, а бидло при владі. Тепер - бидло в опозиції. Все, крапка.
Оскільки я не пригадую, щоб в лавах протестувальників проти того "мовного" закону були Порошенко, Яценюк, Кличко та інші теперішні можновладці - вони також не еліта, а бидло. Тепер - бидло при владі. Все, крапка.
Натомість на Євромайдані протестувальники проти "мовного" закону були. І тепер вони або на фронті, або волонтерять. Ось вони - це наша українська еліта! Все, крапка.
Звідси висновок: на жаль, Олег Покальчук воює з повітряними млинами, немов відомий книжковий персонаж. Бо він пише не про еліту, а про бидло при владі. Все, крапка.

UPD. Передрукував цей свій коментар на Фейсбуці як окремий пост. Отримав коментар в тому сенсі, що "тритушка" (Яценюк, Кличко і Тягнибок) на Мовному Майдані також були присутні - хоча авторка коментаря негайно сама ж і визнала, що вони "плуталися під ногами". Саме так! І в цьому й полягає суттєва різниця між присутністю протестувальників і присутністю "тритушки".
Адже міліція також була присутня на Мовному Майдані - але ж зовсім не тому, що переймалася майбутнім української мови!!! Тож давайте не змішувати грішне з праведним. І те, що "тритушка" зарисувалася на Мовному Майдані, аж ніяк не дає підстав віднести Яценюка і Кличка до української еліти. Ондо Кличко й досі переважно російською спілкується - а він же мер Києва, мер столиці України!!! Офіційна особа.

Коментарі

Зображення користувача Тимур Де-Бальзак.
0
Ще не підтримано

Поважаю Олега Покальчука, але він зробив дуже типову помилку, назвавши елітою тих людей, які до еліти не належать. І тому змушений нагадати, хто ж є нашою українською елітою насправді. Визначення це дала Ганна Герман - радник президента Віктора Януковича у серпні 2012 року. Цитую:

Радник Президента Ганна Герман вважає, що на прийняття та підписання закону про мови гостро відреагувала лише українська еліта, натомість, переважна більшість українського суспільства залишилася холоднокровною.
Про це вона розповіла у понеділок, 20 серпня, в інтерв'ю "5 каналу".
"Я не роблю з цього велику проблему. Ми бачимо, що суспільство дуже холодно відреагувало на закон про мови, натомість еліту це питання добряче сколихнуло. Українці масово не протестували. Це свідчить про те, що для людей важливі інші цінності, навколо мови вони не згуртувалися. Саме тому старатимемося об'єднувати Україну навколо інших засад. Можливо, це будуть нові робочі місця, можливо – перспектива для дітей, соціальний захист. Зараз ці вартості для людей важливіші", - наголосила керівник Головного управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань Адміністрації Президента.

Мовне питання зачепило еліту, а не весь народ, - Герман
Зверніть увагу на підкреслені слова: мовне питання добряче сколихнуло українську еліту!!!
Другові я б не повірив, бо друг може лестити мені з найкращих міркувань.
Але ворогові я повірю - а Ганна Герман двічі перебігла мені особисто доріжку. Вже не просто моїм знайомим чи родичам - особисто мені! У мене з нею свої рахунки, вона мені особистий ворог.
Тому Ганні Герман я вірю так, як не повірив би другові: українська еліта - це ті люди, які влітку 2012 року протестували проти "мовного" закону Кідалова-Калєсніченка. Все, крапка.
Тим самим Ганна Герман ще 3 роки тому визнала, що вся тодішня владна верхівка (Партія регіонів і примкнулі до неї комуняки та інші підлабузники) - це не еліта, а бидло при владі. Тепер - бидло в опозиції. Все, крапка.
Оскільки я не пригадую, щоб в лавах протестувальників проти того "мовного" закону були Порошенко, Яценюк, Кличко та інші теперішні можновладці - вони також не еліта, а бидло. Тепер - бидло при владі. Все, крапка.
Натомість на Євромайдані протестувальники проти "мовного" закону були. І тепер вони або на фронті, або волонтерять. Ось вони - це наша українська еліта! Все, крапка.
Звідси висновок: на жаль, Олег Покальчук воює з повітряними млинами, немов відомий книжковий персонаж. Бо він пише не про еліту, а про бидло при владі. Все, крапка.

UPD. Передрукував цей свій коментар на Фейсбуці як окремий пост. Отримав коментар в тому сенсі, що "тритушка" (Яценюк, Кличко і Тягнибок) на Мовному Майдані також були присутні - хоча авторка коментаря негайно сама ж і визнала, що вони "плуталися під ногами". Саме так! І в цьому й полягає суттєва різниця між присутністю протестувальників і присутністю "тритушки".
Адже міліція також була присутня на Мовному Майдані - але ж зовсім не тому, що переймалася майбутнім української мови!!! Тож давайте не змішувати грішне з праведним. І те, що "тритушка" зарисувалася на Мовному Майдані, аж ніяк не дає підстав віднести Яценюка і Кличка до української еліти. Ондо Кличко й досі переважно російською спілкується - а він же мер Києва, мер столиці України!!! Офіційна особа.

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

+++

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)

Зображення користувача Доктор Смалець.
0
Ще не підтримано

Підтримую Ваш коментар, Тимуре, але нащо було тут вкладати фотку старої повії?

Зображення користувача Тимур Де-Бальзак.
0
Ще не підтримано

Щоб не забути її.
Щоб я її не забув.
Щоб ніхто її не забув.
Вона завжди всіх здавала з усіма тельбухами.
Зокрема, влітку 2012 року визначивши українську еліту як людей, яких "сколихнув" отой придуркуватий "мовний" закон Кідалова-Калєсніченка, вона де-факто здала свою ж Партію регіонів з усіма тельбухами. Бо я не знаю кращого прецедента, коли би свій "регіонал" сам визначив антиелітарність і разом з тим антиукраїнськість Партії регіонів.
Коли вона двічі підрізала мене на життєвому шляху - це ще сяк-так, ми з нею по різні боки барикади. Я це можу бодай зрозуміти: на війні, як на війні. Але отак от по-крупному здавати своїх - це унікально!!!
Тому я не хочу, щоб цю (вибачте) курву забули.
Дивіться в її очі.
Дивіться на її криві чорні вуста.
Отака вона - ворогиня України, бидлодівка.

Зображення користувача Зоріна Небокрай.
0
Ще не підтримано

Такий гарний коментар, Тимуре! Молодець, за подання своєї думки. Дякую!

Від Землі, сили народження, святою водою благословляю!

Зображення користувача Олена Каганець.
0
Ще не підтримано

Так, Тимуре, еліта - це не владна верхівка, а владна верхівка - це не еліта! Еліта - це кращі з кращих професіоналів, бізнесменів, державних управлінців, митців, письменників і науковців. А ми живемо в епоху підміни понять і суцільної хуцпи!

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Але, повернімося до статті...
?Як узгоджується дане твердження з нашою назвою прапора "Грай-Воля"?
Читаємо:

Цитата:
Однак воля — це сильний, проте лише архаїчний прототип свободи в її європейському розумінні як солідарної відповідальності. Для "волі" неприйнятно, коли твоя свобода закінчується на межі прав будь-якої іншої людини. "Воля" не передбачає ефективного співробітництва в групі, зниження рівня особистих бажань на користь спільній справі. Це жодним чином не може бути паролем для країни, бо воно деструктивне.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)