За процедурою закон про мобілізацію має підписати Президент України. Після цього закон буде офіційно оприлюднений і набуде чинності через місяць після опублікування.
Еспресо розповідає, про що йдеться в новому законі. Коротко, про що в тексті:
Звільнення зі служби та демобілізація
За кілька хвилин до остаточного голосування за закон із проекту забрали одну з головних його норм – демобілізація за терміном служби. Законопроект спочатку передбачав, що військовослужбовець, прослуживши 36 місяців під час воєнного стану, міг демобілізуватися. Однак головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський надіслав лист із проханням виключити цю норму. Тепер до кінця року Кабінет Міністрів повинен розробити окремий законопроєкт про демобілізацію та ротацію військовослужбовців.
За новим законом право на демобілізацію залишилося в людей з інвалідністю. Крім того, передбачена демобілізація у зв’язку зі звільненням із полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу). Звільненим із полону також гарантують 90 днів відпустки.
Визначений також перелік підстав для звільнення військовослужбовців (як мобілізованих, так і контрактників) за сімейними обставинами. Ось основні з них:
Натомість не можна буде демобілізуватися через необхідність постійного догляду за особою без інвалідності, навіть якщо є висновок ЛКК про потребу в догляді.
Хто отримає відстрочку від мобілізації
Також законом оновлені підстави для оформлення відстрочки від мобілізації. Право на відстрочку матимуть такі основні категорії:
Призову не підлягають:
За бажанням підлягають під мобілізацію особи з інвалідністю, особи, звільнені з полону, особи віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку.
Закон скасовує право на відстрочку для військовозобов’язаних, у яких на війні загинули дід, баба, нерідні сестра чи брат.
Ті, хто отримав ІІ та ІІІ групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (крім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
Змінилися також підстави для відстрочки при догляді за особою з інвалідністю. Адвокат Дарія Тарасенко так пояснює ці норми:
"Якщо військовозобов’язаний здійснює постійний сторонній догляд за своїм родичем 1-го ступеня споріднення (мати, батько, дружина, син, донька) з І групою інвалідності – право на відстрочку є незалежно від того, чи є інші родичі.
Якщо військовозобов’язаний здійснює постійний сторонній догляд за своїм родичем 2-го ступеня споріднення (брат, сестра, баба, дід, онуки) з І групою інвалідності, то для відстрочки треба довести, що родичів першого ступеня спорідненості немає взагалі або вони "неспроможні".
Щодо догляду за особою з інвалідністю ІІ групи – право на відстрочку матимуть тільки родичі 1-го ступеня споріднення, які здійснюють такий догляд, і за умови, що ніхто більше доглядати не може.
Онук, який залишився єдиним родичем дідуся з ІІ групою інвалідності, права на відстрочку не матиме. Щодо догляду за особою, яка потребує постійного догляду за висновком ЛКК, – таку підставу для відстрочки пропонують скасувати (скасували, - ред.)".
Заходи впливу на військовозобов'язаних
Впродовж 60 днів після набуття законом чинності військовозобов’язані українці мають оновити свої дані у ТЦК та СП.
Передбачено нові заходи впливу на військовозобов'язаних, які ігнорують повістки, як тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, обмеження на право керування транспортом, а також арешт на кошти та інші цінності, що є на рахунках/зберіганні у банках, інших фінансових установах, електронних гаманцях тощо.
Тобто військовозобов'язаних-порушників оштрафують за керування автівкою та не дозволять зняти гроші з рахунку, але відбирати автомобіль та гроші не будуть. Рішення про застосування таких засобів впливу ухвалює не ТЦК та СП, а виключно суд.
Якщо в період мобілізації військовозобов’язаний чи резервіст не виконує своїх обов’язків, то ТЦК та СП звертається до поліції для здійснення адміністративного затримання та доставлення особи. Якщо Нацполіція не зуміла цього зробити за 15 днів, то ТЦК та СП надсилає військовозобов’язаному/резервісту вимогу – або на електронний кабінет (якщо він там зареєстрований), або на пошту.
Вимога буде вважатися врученою при розписці адресата або відмітки пошти про відмову чи неможливість вручити лист. Після цього в 10-денний термін військовозобов'язаний повинен з’явитись до ТЦК та СП чи до закордонної дипломатичної установи України. Якщо він цього не зробив, ТЦК та СП отримує право звертатись до суду для накладення санкцій.
Ще одне нововведення – той, хто має право на відстрочку, раніше міг бути мобілізований за своїм бажанням, а тепер може бути призваний лише за контрактом. Це ймовірно завадить інцидентам, що мали місце раніше, коли на військовозобов'язаних тиснули або "підсували на підпис" добровільну згоду на мобілізацію.
Виїзд за кордон
Якщо раніше обов’язок стати на військовий облік за кордоном мали ті, хто проживав там тимчасово, то тепер це повинні робити й ті військовозобов'язані, які проживають за кордоном постійно.
При виїзді з України прикордонники мають право вимагати військово-обліковий документ (приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного).
Без військово-облікового документа чоловіки, віком 18-60 років, за кордоном не зможуть звернутись за консульськими послугами до дипломатичних представництв України. Виключеннями є лише оформлення посвідчення особи на повернення в Україну, консульські дії щодо дітей, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства, нотаріальні дії з питань оформлення спадщини тощо.
Стежимо за змінами в законодавстві, розуміємо, що влада далека від народу, живе своїм життям, адже "бронює" собі подібних та тримає армію поліцейських в тилу і не мобілізовує на війну. Бачимо також рудименти старих законів, що прикриваючись інвалідністю, можна відкосити від служби. Але ж ми знаємо, як можна купити інвалідність. Ганьба та й годі!
Роман Світан висловив думку, що найголовніше в цьому законі – надбавка 70 000 для тих, хто на передовій. Якщо держава розпродує землю, то має гідно заплатити тим, хто її захищає. На його думку, 5 тисяч доларів на місяць – це світова норма, і вона має заохотити людей добровільно йти в армію.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Коментарі
Роман Світан висловив думку, що найголовніше в цьому законі – надбавка 70 000 для тих, хто на передовій. Якщо держава розпродує землю, то має гідно заплатити тим, хто її захищає. На його думку, 5 тисяч доларів на місяць – це світова норма, і вона має заохотити людей добровільно йти в армію.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Це побажання яке назвали Законом, яке не пройшло комісії з відповідності до Конституції України, Міжнародних норм, Гарантованих цивілізованим світом захисту прав людини і тому подібне. Саме після таких процедур Закон набуває статусу Закона. Хоча статус УРСР перейменовану на УКРАЇНА ніхто не відміняв. Тому досі пишуть в прийнятих документах: згідно перехідних положень. Самі положення і строки їх виконання записані в Конституції України на останніх сторінках. Висновок ніяка Америка чи ще хтось з Євросоюзу нам дарувати нічого не буде. Не виборемо своє право на життя на своїй Богом даній Землі буде масове пограбування того, що зветься УКРАЇНА за допомоги тимчасового уряду.
Від мрії до слова, від слова до дії, від дії до світлової події.