Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Хто і чому в США оголосив війну пам'ятникам

Після закінчення Громадянської війни у США минуло понад 150 років, але пристрасті, які її породили, знову вирвалися на поверхню. Під прицілом опинилися пам'ятники та інші символи переможеної сторони, які досі є в містах і селах південного сходу Америки.

170822generalli-3.jpg

Монумент генералу Роберту Лі в Шарлоттсвіллі (Вірджинія)
Монумент генералу Роберту Лі в Шарлоттсвіллі (Вірджинія)

Рішення про знесення пам'ятника головнокомандувачу армією півдня генералу Роберту Лі у Шарлоттсвіллі ухвалила міськрада. Але ось пам'ятник солдату з півдня, який стояв у містечку Дюрема у Північній Кароліні, знесли в понеділок самочинно.

Місцева прокуратура порушила кримінальні справи проти тих, хто його скидав, в тому числі трьох членів комуністичної партії "Робочий мир". Цю організацію створила в 1959 році радикальна фракція американської "Соціалістичної робочої партії". "Робочий мир" прихильно дивився на курс Мао Цзедуна або на придушення радянськими військами угорської революції 1956 року. Останнім часом "Робочий мир" зайняв сторону КНДР у її конфлікті з президентом Трампом.

Повалену статую невідомого солдата-конфедерата штовхали ногами і плювали. Кілька днів тому невідомі зловмисники розбили обличчя статуї генерала Лі, яка стоїть перед каплицею університету Дюк в тій же Північній Кароліні.

Випускник його богословського факультету, пастор місцевої методистської церкви закликав адміністрацію університету подумати про те, щоб прибрати пам'ятник або як мінімум від нього відмежуватися. "Расистській іконографії не місце в християнській церкві!" - заявив пастор.

Публіцист Джон Ніколс надрукував в середу в Nation, найстарішому лівому журналі Америки, пристрасну статтю під заголовком "Звільнити білих расистів, звалити статуї конфедератів, обрушитися на схильних до насильства фашистів!".

Дональд Трамп у Twitter розкритикував тих, хто закликає прибрати статуї генералів Півдня, і запитав: "Хто наступний? Вашингтон?! Джефферсон?!".

Президент як у воду дивився.

На цьому тижні єпископ Джеймс Дюкс з чиказького "Визвольного християнського центру" закликав мера міста Рама Еммануеля перейменувати Вашингтонський парк і прибрати статую першого президента США, оскільки той був рабовласником. Дюкса коробить також ім'я сьомого президента США Ендрю Джексона, зображеного на 20-доларовій купюрі.

Активісти радикального руху "Життя чорних важливе" зажадали в Twitter, щоб США взяли приклад з післявоєнних законів в Німеччині, які заборонили нацистську партію, символіку, вітання та прапори, і наклали заборону на символіку та реліквії жителів півдня, які програли в 1865 році Громадянську війну.

"Той факт, що прапор конфедератів і їхні статуї наповнюють Південь, свідчить про те, що білий расизм так і не був повалений в США!" - заявили вони.

Скептики зауважують, що в США така заборона навряд чи можлива, принаймні за нинішніх умов. "Навіть найбільший ліберальний член Верховного суду знає, що найкращі ліки від людиноненависницьких або образливих висловлювань є протилежні висловлювання, - заявив консервативному сайту LifeZette Едді Зіпперер, доцент кафедри політології Військового коледжу Джорджії. - Це буде кричущим порушенням Першої поправки (до конституції)".

Згадаймо, що в 1977 році Верховний суд відмовився заборонити ходу неонацистів в чиказькому передмісті Скоки, де жило багато євреїв.

Консервативний коментатор Сет Ліпскі пише в New York Post, що те, що відбувається нагадало йому антиутопію Джорджа Оруелла "1984 рік". Як казав один її герой, "переписали кожну книгу, перемалювали кожну картину, перейменували кожну статую і кожну вулицю, змінили кожну дату. І це процес триває з кожним днем, кожну хвилину. Історія зупинилася". "Ми цього хочемо?" - риторично запитує Ліпскі.

Як вважає Такер Карлсон, ведучий Fox News, єдиного консервативного телеканалу Америки, "раптовий вибух обурення з приводу зображень конфедератів має відношення не тільки до рабства, яке, звичайно, було жахливим явищем. Це також частина кампанії з дискредитації засновників нашої країни і уявлень, які надихнули ухвалювати закони. Якщо ви почали вважати, що будь-який історичний діяч, який володів рабами, по суті своїй нелегітимний і повинен бути стертий з пам'яті, вам вже важко сприймати наші установчі документи серйозно".

"Чи можете ви прийняти Білль про права, якщо він був написаний рабовласниками? - запитує Карлсон. - Ні, не можете. Ось чому так багато лівих його не сприймає".

Ліберальні історики кажуть, що багато пам'яток поваленої Конфедерації зводилися не в сентиментальних цілях, а були символом панування білих і ставили собі за мету його увічнення.

Наприклад, ліберальний сайт Huffington Post помістив в середу статтю доцента історії Чиказького університету Джанет Дейлі, яка пояснює, чому в Балтіморі, який в Громадянській війні не брав участь, виявилося відразу чотири пам'ятники конфедератам, і перш за все тандем генералів Лі і Томаса Джексона на прізвисько Кам'яна Стіна, що сидять на конях.

Парний монумент звели в 1948 році, тобто після не Громадянської, а Другої світової війни, коли рух за права чорношкірих в США досяг перших успіхів і почав користуватися підтримкою центральної влади в особі президента Трумена.

За словами Дейлі, будівництво монумента не мало відношення до історичної спадщини Півдня, "а ставило собі за мету налякати афроамериканців і підбадьорити білих американців в період посилення чорношкірих".

Ліберальна організація Southern Poverty Law Center нарахувала в США близько 700 пам'ятників конфедератам в 31 штаті, хоча Конфедерація включала всього 11.

Побудовані відразу після Громадянської війни, в основному їх ставили полеглим солдатам. Але більшість з них зводилося між 1890-ми і 1950-ми роками. Як зазначає професор історії університету Північної Кароліни Марк Елліот, цей період точно збігається з епохою расової сегрегації.

За словами Еліота, пізніші пам'ятники вже не шанували полеглих, а прославляли воєначальників жителів півдня і президента Конфедерації Джефферсона Девіса і не випадково ставилися на площах і перед установами. "Вони мали виховну мету", - вважає історик.

Серед консерваторів США нема єдності з питання знесення монументів представникам армії Півдня.

"Я не проти того, щоб перейменувати студентські гуртожитки або прибрати статуї генералів і солдатів Конфедерації, - пише в New York Post публіцист Майкл Гудман. - Якщо рішення ухвалюються після чемного обговорення і на базі мирного консенсусу, такі зміни є джерелом життєвої сили нашої демократії. Але коли це вам намагаються нав'язати силою, вас часто не покидає відчуття, що ця вимога є політичним театром, спрямованим проти Трампа".

Як повідомила в п'ятницю телекомпанія PBS, 62% опитаних на її замовлення американців вважають, що статуї героїв Конфедерації мають залишатися на місці.

На початку тижня британський журнал Economist і організація YouGo провели опитування, яке показало, що "американці в пропорції понад двох до одного вважають пам'ятники Конфедерації символами гордості жителів півдня, а не переваги білих".

Наші інтереси: 

Знесення пам’ятників пробудило інтерес до історії США. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Трипільська сварга – символ Гіперборійського Сенсара

Євангельський Сенсар, ельфійська мова і як нам її опанувати за один рік

У тексті Доброї Новини виявлена прихована «Мова Сонця» – на це вказують 10 індикаторів. Читання Євангелія на Сенсарі – найпотужніша практика формування ельфійської свідомості.

Останні записи