Останнім часом канадська поліція без зайвого розголосу використовує нову генетичну технологію для визначення расової належності та зовнішнього виду розшукуємих злочинців, стверджує флоридська компанія, що продає тест.
Офіційні представники DNAPrint Genomics – біо-технічної фірми з Сарасоти (Sarasota), яка поширює тест з 2002 року – стверджують, що чотири різні сили в Канаді, включно з RCMP (Королівська кримінальна поліція) використовують технологію для зменшення кола підозрюваних. Цієї весни двоє канадських слідчих зробили незвичну подорож, щоб особисто доставити зразки ДНК до флоридської лабораторії.
На відміну від подібних судових тестів, які порівнюють ДНК, знайдене на місці злочину зі зразками ДНК підозрюваних, цей тест побудований на одному єдиному знайденому зразку і може розказати поліції, чи є той, кого розшукують, білим, чорним, азіатом, індіанцем або представником змішаної раси. У компанії є база фотографій людей з подібними генетичними профілями, що допомагає “укомплектувати” портрет підозрюваного.
Компанія стверджує, що так званий “ДНК-свідок” був використаний у понад 80 кримінальних розслідуваннях, здійснених різними правоохоронними організаціями у світі, включно з ФБР США, Армією США та Скотленд-Ярдом.
“Це може бути корисним у розслідуванні злочинів, навіть більш корисним, ніж покази свідків.” – каже Ентоні Фрудакіс (Anthony Frudakis) провідний науковий співробітник компанії. – “Наша технологія працює як потенційний молекулярний свідок. Він безпристрасний.”
Відкривається хвилююча перспектива. Цієї весни компанія запустила новий ДНК-тест, який може з 92-процентною імовірністю визначити колір очей. Тим часом незабаром може з’явитись можливість визначення інших фізичних і навіть фізіологічних рис.
Але в той час, як нова наука, схоже сподобалась слідчим, вона зустріла холодний прийом у інших, хто порівнює нову технологію (подібна версія якої отримала розвиток у Великобританії) з расовим профілюванням віку геному.
“Ви все ще стрибаєте від радощів тому що те, що ви отримаєте з ДНК, корелює із зовнішніми характеристиками.” – каже Мілдред Чо (Mildred Cho), помічник директора Стенфордського Центру Біомедичної Етики в Каліфорнії (Stanford Center for Biomedical Ethics in California). – “Тоді для того, щоб зловити тих людей, ви вимушені казати поліцейському відділку або іншому правоохоронному органу: «Йдіть шукайте когось, хто виглядає приблизно так, хто виглядає чорним, або хто виглядає наполовину чорним наполовину азіатом»
Ця технологія насправді перебільшує можливість класифікувати людей за расою та етнічною належністю.”
Як каже доктор Фрудакіс, саме з цієї причини, а також через ризик, що злочинці можуть спробувати змінити свою зовнішність, поліція не бажає обговорювати використання нової технології, яка з’явилась у юридичній практиці Канади.
Офіційні представники DNAPrint, що підписали конфіденційні угоди з поліцією, кажуть, що вони не можуть розголошувати деталі канадських розслідувань, а слідчі, до яких вони звернулись від імені "The Globe and Mail”, не відповідають на прохання провести дискусію про тест.
Але наскільки компанії відомо, каже доктор Фрудікас, тест сприяв шістьом арештам у світі. Найбільш промовистий випадок був у Луїзіані, де детективи використали тест, щоб спіймати серійного вбивцю.
Свідки казали про білого чоловіка на невеликій білій вантажівці; також і ФБР спиралось на психологічний портрет, що це європеоїд, який ґвалтував та вбивав жінок в районі міста Батон-Руж (Baton Rouge) у 2002 році.
Але тести ДНК, проведені у флоридській компанії, довели, що злочинець на 85 відсотків негр з суб-Сахари (африканські народи, що живуть південніше Сахари) та на 15 відсотків американський індіанець. Коротше кажучи, тест підказав поліції, що не треба шукати білого чоловіка. Через два місяці після зміни напрямку пошуку поліція Батон-Руж заарештувала Дерека Тодда Ли (Derek Todd Lee), чорношкірого чоловіка, що зараз сидить у камері смертників за вбивство шістьох жінок.
На питання, чи може Королівська Кримінальна поліція розглянути використання цієї технології для пошуку можливого серійного вбивці в Едмонтоні, речник капрал Вайн Окс (Wayne Oakes) сказав лише, що слідчі у справі “знають про цю технологію, але вона не використовувалась”.
Сержант Дон Келлі (Don Kelly) з батон-ружської поліції сказав в інтерв’ю, що один з детективів, задіяних у справі, зробив презентацію для поліції Едмонтону. Але він не сказав, чи обговорювалась ця технологія.
В деяких випадках тест може бути корисним для ідентифікації жертв злочинів.
Наприклад в Південній Кароліні поліція почала пошук азійських угруповань після того, як знайшла в парку озера Маммот (Mammoth Lakes Park) скелет, який за думкою фахівців з дослідження кісток належав азійській жінці. Але флоридський тест визначив, що жінка була переважно індіанкою. Це спонукало доглядачів парку згадати, що жінка, яка потрапляла під цей опис, скаржилася на жорстоке ставлення свого чоловіка.
Тест, що коштує 1000 доларів, сканує 176 часток генетичних мутацій, кожна з яких надає інформацію про континент походження. Після чого отриманий результат розкладає спадкову інформацію ДНК у відсотках на чотири географічні групи: африканські народи, що живуть південніше Сахари; східні азіати, європеоїди, американські індіанці.
Далі йде процес оцінки “біо-географічного походження”, і на цьому ґрунті дослідники можуть непрямим чином робити оцінку ключових фізичних рис – зокрема коліру шкіри, очей, волосся.
З 8 тисяч зразків ДНК, що були опротестовані новим методом під час досліджень і роботи, 95 відсотків людей виявились такими, що мають змішане походження, каже Зач Ґаскін (Zach Gaskin), технічний координатор компанії по зв’язках із правоохоронцями.
Містер Ґаскін також каже, що у випадку коли ДНК тест показує, що у особи принаймні 30% походження належить до якоїсь расової групи, то особа починає “демонструвати риси, сумісні з популяцією”.
Але у статті в журналі “American Psychologist” соціолог із США Трой Дустер (Troy Duster) та фахівець з етики Пилар Оссоріо (Pilar Ossorio) попереджають, що тест має небезпеку: “Деякий відсоток людей, які виглядають білими, можуть мати генетичні маркери, що продемонструють нібито більшість їхніх близьких предків були африканцями. А деякий відсоток людей, які виглядають чорними, будуть мати генетичні індикатори, що покажуть нібито більшість їхніх близьких предків були європеоїдами.
Робити висновок про расу із генетичного походження – може збити з шляху поліцію ще більше ніж висвітлення їхніх пошуків, надане підозрюваним.”
З цієї причини представники флоридської компанії не інтерпретують результати тесту спробами опису відтінку шкіри або кольору волосся. Напроти, вони пропонують фото зі своєї бази з 2,5 тисяч людей, які підходять під генетичний набір підозрюваного.
Професор Чо із Стенфорду критикує технологію, аргументуючи тим, що навіть діти з однієї родини можуть виглядати дуже по різному.
Поліцейський детектив з Торонто Девід Нідхам (David Needham) з відділу злочинів на сексуальному ґрунті захоплений технологією і каже, що її внесено до списку на презентацію на конференції правоохоронців, що відбудеться у жовтні.
“Якщо наука надійна і якщо її зможуть признати та представити у суді, це буде чудово,” каже він.
Але він знає на власному досвіді про те, які можуть бути дискусії навколо тесту.
Рік тому детектив Нідхам полював за двома чоловіками, що викрали та зґвалтували жінку. Вона бачила лише одного з нападників. Щоб зменшити коло пошуку підозрюваних детектив Нідхам попросив експертів Онтарійського Центру Судової Експертизи (Ontario's Centre for Forensic Sciences) спробувати дати йому уявлення про расову належність нападника на основі дослідження його сперми.
“Вони сказали: «Ми не можемо цього зробити, тому що це расове питання»,” – розповідає детектив Нідхам. – “Якщо хтось із свідків каже, що бачив білого або чорного чоловіка, що убігав з міста злочину, ми можемо використовувати таку інформацію. Так у чому ж різниця?”
Брюс О’Ніл (Bruce O'Neill), речник Міністерства Суспільства, Безпеки та Виправних Закладів, каже, що технологія не має нічого спільного з расовим питанням.
Тім Каулфілд (Tim Caulfield), директор Інституту Судової Медицини Альбертського Університету (Health Law and Policy Institute at the University of Alberta) відзначає, що якщо технологія є дійсно потужним засобом для визначення фізичних рис підозрюваного, вона може бути більш надійною, чим покази свідків.
“Що стосується показів свідків, вони можуть бути повним комплектом соціальних стереотипів,” – каже він. – “Якщо ця технологія надає фактичну інформацію, і люди не використовують її для незаконних припущень, її варто використовувати. Ми повинні бути пильними у питанні наскільки політична коректність може впливати на наші погляди.”
А такий вплив неминуче буде зростати разом із силою генетики.
Так, наприклад, флоридська фірма зараз розробляє 3-D технологію для прочитання генотипу, щоби визначати фізичні параметри, такі як структура волосся, форма черепу або відстань між очима. Доктор Фрудакіс передбачає, що подібна технологія може дозволити їм в найближчі десять років створювати портрет підозрюваного на основі аналізу зразку ДНК.
Все це виглядає, як сюжет для програми “Crime Scene Investigation” (“Розслідування”) – популярної телепрограми, що пропагує силу закону – але схоже, що це швидко увійде до життя.
Професори Дустер і Оссоріо відмічають, що врешті-решт поліція зможе на основі аналізу ДНК визначати психологічні характеристики та створювати опис поведінки особи.
Лебідь – це справжня назва державного герба України. Найважливіше, що це символ ельфійської трансформації. Символ-магніт. Магічний символ української ультранації!
Молекулярні свідки: ДНК відтворює людське обличчя
Світ:
Критики заявляють, що новий спірний кримінальний тест має расовий присмак.
05062901s.jpg
Останнім часом канадська поліція без зайвого розголосу використовує нову генетичну технологію для визначення расової належності та зовнішнього виду розшукуємих злочинців, стверджує флоридська компанія, що продає тест.
Офіційні представники DNAPrint Genomics – біо-технічної фірми з Сарасоти (Sarasota), яка поширює тест з 2002 року – стверджують, що чотири різні сили в Канаді, включно з RCMP (Королівська кримінальна поліція) використовують технологію для зменшення кола підозрюваних. Цієї весни двоє канадських слідчих зробили незвичну подорож, щоб особисто доставити зразки ДНК до флоридської лабораторії.
На відміну від подібних судових тестів, які порівнюють ДНК, знайдене на місці злочину зі зразками ДНК підозрюваних, цей тест побудований на одному єдиному знайденому зразку і може розказати поліції, чи є той, кого розшукують, білим, чорним, азіатом, індіанцем або представником змішаної раси. У компанії є база фотографій людей з подібними генетичними профілями, що допомагає “укомплектувати” портрет підозрюваного.
Компанія стверджує, що так званий “ДНК-свідок” був використаний у понад 80 кримінальних розслідуваннях, здійснених різними правоохоронними організаціями у світі, включно з ФБР США, Армією США та Скотленд-Ярдом.
“Це може бути корисним у розслідуванні злочинів, навіть більш корисним, ніж покази свідків.” – каже Ентоні Фрудакіс (Anthony Frudakis) провідний науковий співробітник компанії. – “Наша технологія працює як потенційний молекулярний свідок. Він безпристрасний.”
Відкривається хвилююча перспектива. Цієї весни компанія запустила новий ДНК-тест, який може з 92-процентною імовірністю визначити колір очей. Тим часом незабаром може з’явитись можливість визначення інших фізичних і навіть фізіологічних рис.
Але в той час, як нова наука, схоже сподобалась слідчим, вона зустріла холодний прийом у інших, хто порівнює нову технологію (подібна версія якої отримала розвиток у Великобританії) з расовим профілюванням віку геному.
“Ви все ще стрибаєте від радощів тому що те, що ви отримаєте з ДНК, корелює із зовнішніми характеристиками.” – каже Мілдред Чо (Mildred Cho), помічник директора Стенфордського Центру Біомедичної Етики в Каліфорнії (Stanford Center for Biomedical Ethics in California). – “Тоді для того, щоб зловити тих людей, ви вимушені казати поліцейському відділку або іншому правоохоронному органу: «Йдіть шукайте когось, хто виглядає приблизно так, хто виглядає чорним, або хто виглядає наполовину чорним наполовину азіатом»
Ця технологія насправді перебільшує можливість класифікувати людей за расою та етнічною належністю.”
Як каже доктор Фрудакіс, саме з цієї причини, а також через ризик, що злочинці можуть спробувати змінити свою зовнішність, поліція не бажає обговорювати використання нової технології, яка з’явилась у юридичній практиці Канади.
Офіційні представники DNAPrint, що підписали конфіденційні угоди з поліцією, кажуть, що вони не можуть розголошувати деталі канадських розслідувань, а слідчі, до яких вони звернулись від імені "The Globe and Mail”, не відповідають на прохання провести дискусію про тест.
Але наскільки компанії відомо, каже доктор Фрудікас, тест сприяв шістьом арештам у світі. Найбільш промовистий випадок був у Луїзіані, де детективи використали тест, щоб спіймати серійного вбивцю.
Свідки казали про білого чоловіка на невеликій білій вантажівці; також і ФБР спиралось на психологічний портрет, що це європеоїд, який ґвалтував та вбивав жінок в районі міста Батон-Руж (Baton Rouge) у 2002 році.
Але тести ДНК, проведені у флоридській компанії, довели, що злочинець на 85 відсотків негр з суб-Сахари (африканські народи, що живуть південніше Сахари) та на 15 відсотків американський індіанець. Коротше кажучи, тест підказав поліції, що не треба шукати білого чоловіка. Через два місяці після зміни напрямку пошуку поліція Батон-Руж заарештувала Дерека Тодда Ли (Derek Todd Lee), чорношкірого чоловіка, що зараз сидить у камері смертників за вбивство шістьох жінок.
На питання, чи може Королівська Кримінальна поліція розглянути використання цієї технології для пошуку можливого серійного вбивці в Едмонтоні, речник капрал Вайн Окс (Wayne Oakes) сказав лише, що слідчі у справі “знають про цю технологію, але вона не використовувалась”.
Сержант Дон Келлі (Don Kelly) з батон-ружської поліції сказав в інтерв’ю, що один з детективів, задіяних у справі, зробив презентацію для поліції Едмонтону. Але він не сказав, чи обговорювалась ця технологія.
В деяких випадках тест може бути корисним для ідентифікації жертв злочинів.
Наприклад в Південній Кароліні поліція почала пошук азійських угруповань після того, як знайшла в парку озера Маммот (Mammoth Lakes Park) скелет, який за думкою фахівців з дослідження кісток належав азійській жінці. Але флоридський тест визначив, що жінка була переважно індіанкою. Це спонукало доглядачів парку згадати, що жінка, яка потрапляла під цей опис, скаржилася на жорстоке ставлення свого чоловіка.
Тест, що коштує 1000 доларів, сканує 176 часток генетичних мутацій, кожна з яких надає інформацію про континент походження. Після чого отриманий результат розкладає спадкову інформацію ДНК у відсотках на чотири географічні групи: африканські народи, що живуть південніше Сахари; східні азіати, європеоїди, американські індіанці.
Далі йде процес оцінки “біо-географічного походження”, і на цьому ґрунті дослідники можуть непрямим чином робити оцінку ключових фізичних рис – зокрема коліру шкіри, очей, волосся.
З 8 тисяч зразків ДНК, що були опротестовані новим методом під час досліджень і роботи, 95 відсотків людей виявились такими, що мають змішане походження, каже Зач Ґаскін (Zach Gaskin), технічний координатор компанії по зв’язках із правоохоронцями.
Містер Ґаскін також каже, що у випадку коли ДНК тест показує, що у особи принаймні 30% походження належить до якоїсь расової групи, то особа починає “демонструвати риси, сумісні з популяцією”.
Але у статті в журналі “American Psychologist” соціолог із США Трой Дустер (Troy Duster) та фахівець з етики Пилар Оссоріо (Pilar Ossorio) попереджають, що тест має небезпеку: “Деякий відсоток людей, які виглядають білими, можуть мати генетичні маркери, що продемонструють нібито більшість їхніх близьких предків були африканцями. А деякий відсоток людей, які виглядають чорними, будуть мати генетичні індикатори, що покажуть нібито більшість їхніх близьких предків були європеоїдами.
Робити висновок про расу із генетичного походження – може збити з шляху поліцію ще більше ніж висвітлення їхніх пошуків, надане підозрюваним.”
З цієї причини представники флоридської компанії не інтерпретують результати тесту спробами опису відтінку шкіри або кольору волосся. Напроти, вони пропонують фото зі своєї бази з 2,5 тисяч людей, які підходять під генетичний набір підозрюваного.
Професор Чо із Стенфорду критикує технологію, аргументуючи тим, що навіть діти з однієї родини можуть виглядати дуже по різному.
Поліцейський детектив з Торонто Девід Нідхам (David Needham) з відділу злочинів на сексуальному ґрунті захоплений технологією і каже, що її внесено до списку на презентацію на конференції правоохоронців, що відбудеться у жовтні.
“Якщо наука надійна і якщо її зможуть признати та представити у суді, це буде чудово,” каже він.
Але він знає на власному досвіді про те, які можуть бути дискусії навколо тесту.
Рік тому детектив Нідхам полював за двома чоловіками, що викрали та зґвалтували жінку. Вона бачила лише одного з нападників. Щоб зменшити коло пошуку підозрюваних детектив Нідхам попросив експертів Онтарійського Центру Судової Експертизи (Ontario's Centre for Forensic Sciences) спробувати дати йому уявлення про расову належність нападника на основі дослідження його сперми.
“Вони сказали: «Ми не можемо цього зробити, тому що це расове питання»,” – розповідає детектив Нідхам. – “Якщо хтось із свідків каже, що бачив білого або чорного чоловіка, що убігав з міста злочину, ми можемо використовувати таку інформацію. Так у чому ж різниця?”
Брюс О’Ніл (Bruce O'Neill), речник Міністерства Суспільства, Безпеки та Виправних Закладів, каже, що технологія не має нічого спільного з расовим питанням.
Тім Каулфілд (Tim Caulfield), директор Інституту Судової Медицини Альбертського Університету (Health Law and Policy Institute at the University of Alberta) відзначає, що якщо технологія є дійсно потужним засобом для визначення фізичних рис підозрюваного, вона може бути більш надійною, чим покази свідків.
“Що стосується показів свідків, вони можуть бути повним комплектом соціальних стереотипів,” – каже він. – “Якщо ця технологія надає фактичну інформацію, і люди не використовують її для незаконних припущень, її варто використовувати. Ми повинні бути пильними у питанні наскільки політична коректність може впливати на наші погляди.”
А такий вплив неминуче буде зростати разом із силою генетики.
Так, наприклад, флоридська фірма зараз розробляє 3-D технологію для прочитання генотипу, щоби визначати фізичні параметри, такі як структура волосся, форма черепу або відстань між очима. Доктор Фрудакіс передбачає, що подібна технологія може дозволити їм в найближчі десять років створювати портрет підозрюваного на основі аналізу зразку ДНК.
Все це виглядає, як сюжет для програми “Crime Scene Investigation” (“Розслідування”) – популярної телепрограми, що пропагує силу закону – але схоже, що це швидко увійде до життя.
Професори Дустер і Оссоріо відмічають, що врешті-решт поліція зможе на основі аналізу ДНК визначати психологічні характеристики та створювати опис поведінки особи.
Molecular eyewitness: DNA gets a human face
“Saturday's Globe and Mail” 25 червня 2005 р.
Переклав Володимир Щербина
Зверніть увагу
Ельфи Ісуса Хреста та їх символіка на гербі української ультранації (аудіо)