Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Пірати йдуть!

Інтерв’ю з Мариною Вайзбанд, "партійним психологом" Партії Піратів Німеччини, яка нещодавно взяла 9% на виборах у Берліні. Їхній наступ на політичний олімп починався як хороший жарт. Чи то мем, як такі речі називають в інтернеті, звідки вони, власне, і з’явилися 5 років тому. Аж ось цілком реальні два депутатські мандати для піратів у Європарламенті показали, що справа того варта.

І закрутилось по всьому світу, сьогодні пірати активні в трьох десятках країн, по суті це - міжнародна політмережа, що підтримує своїх і дуже динамічно розростається.

Найсвіжіша перемога - 9% голосів на виборах в парламент Берліна (15 депутатів), це вже не найгучніший на сьогодні успіх піратів у Європі. Тижнем раніше на виборах у парламент Нижньої Саксонії (ФРН) пірати відхопили 56 мандатів.

Це вже далеко за межами мережевого жарту і неймовірно для партії, за якою не стоять капітали олігархів, партії, що будує свої політичні стратегії виключно на ентузіазмі низових активістів. Пірати в Європі - за крок від того, щоб диктувати політичним "динозаврам" свої правила гри.

Ми зв’язалась із живим німецьким піратом, ще із українським корінням. Знайомтесь, Марина Вайзбанд. Народилась в Києві в 1987 році. Шестирічною переїхала до Німеччини з батьками, відтоді щороку повертається в Україну до бабусі. Завершує навчання на факультаті психології Мюнстерського Університету. Грає в театрі, малює. Мріє працювати дитячим психологом або займатися політикою у сфері освіти. Як і більшість мігрантів, політикою ніколи не цікавилась допоки не з’явились Пірати. 2009 року вступила до цієї партії, позаяк відчула у цьому "щось правильне".

- Як сталося, що ти, юна дівчина, захоплена мистецтвом і освітою, раптом зробила кар’єру в Партії Піратів? Не страшно?

- Дуже страшно! Я до того ніколи не цікавилась політикою, німецька політика ніколи не відображала моїх поглядів. На виборах в 2009 році я почула про Піратів, спонтанно за них проголосувала і того ж дня вступила до партії. Ієрархія в цій партії дуже пласка. Хто активний і вміє розмовляти, той швидко потрапить у центр уваги, а значить - матиме змогу сильно впливати на партійний курс. Мені це сподобалось.

За рік я стала кимось на кшталт партійного психолога... Правда, я ніколи не хотіла лізти в керівництво, це так вийшло, випадково. На партійних зборах шукали кандидатів. І раптом хтось кричить "А чому не Марина?!" Довелось виступити. Я щось там на сцені зімпровізувала, і мене обрали більшістю серед восьми кандидатів. Запитали, чи я приймаю цей вибір? Я відповіла питанням: чи буде партія мене підтримувати в моїй роботі? Зала потужно пообіцяла підтримку. Відтоді партійці своє слово тримають, а я компенсую свій брак досвіду тим, що не боюсь просити про допомогу. Ось так і вправляюсь.

- Члени партіїї піратів володіють якою-небудь інтелектуальною власністю? Чи, можливо, долучаються до її створення? Серед них є художники, поети, музиканти, програмісти?

- Пірати чимало створюють. Майже всі займаються чимось креативним, але свої твори більшість ставить під ліцензію Creative Commons. Ми прагнемо, щоб всі інтелектуальні продукти були доступні для всіх. Але ми не прагнемо забирати хліб у художника чи поета, тому шукаємо шляхи, як винагородити творця без обмеження числа копій його творіння. Є чимало можливостей це зробити, і ми все ще знаходимось у пошуках кращої. А ось професійних політиків серед нас немає.

- В Україні зареєстровано веб-сторінку Партії Піратів, але офіційно такої партії немає. Питання захисту приватності і перегляду ідей інтелектуальної власності для українців далеко не найболісніші. На які позиції пірати могли б опиратися в нашому регіоні?

- Хоча наша партія відома більш за все політикою в мережі, її центральні задачі - підтримка демократії та прозорість політики. Саме це, на мою думку, найактуальніше для України сьогодні. Останні спроби повернути людям довіру до політики тут провалилися. Слід вимагати, щоб у влади взагалі не було можливості щось вирішувати за спиною народу. Пірати на всій планеті не лише вимагають цього, але і показують приклад, роблячи власну внутрішньопартійну політику абсолютно прозорою. Пірати відчувають, що здатні щось змінити в країні і намагаються відчуття цієї впевненності передати всьому населенню. Особисто я би вітала українську партію піратів і наперед обіцяю цьому руху свою підтримку.

- Ти залишила Київ у 90х, які зміни, що відбулися у твою відсутність тут, тебе радують, які - ні?

- Обличча Києва змінюється щоразу, коли я приїзжаю. Де були старі, помпезні будівлі, тепер реклама МакДональдса. Всюди нові високі будинки. Прогулянка Києвом тепер дуже схожа на прогулянку Берліном. З одного боку - дуже шкода. Щось, що вирізняло моє місто від Заходу, відійшло. З іншого боку, я радію. Західна культура дає чимало можливостей і свободи. Під час помаранчевої революції я дуже сподівалася, що українці набудуть справжньої демократії. Без корупції і соціальної апатії, без втоми від політиків і політики. Але, можливо, це все ще попереду.

- У кожного справжнього пірата є своя скриня:) що зберігає твоя?

В моїй скрині - мої східні корені, мій західний досвід, надії на майбутнє, купа шоколаду, терпіння і багато-багато порожнього місця - щоб набувати знання.

ДОВІДКА: з Програми Партії Піратів Швеції

1. Розвиток демократії, захист недоторканності приватного життя. На думку партійців, у шведському суспільстві панує атмосфера стеження та контролю за особистим життям. Партія піратів наполягає на неухильному дотриманні прав людини, свободи слова, прав на культуру та особистий розвиток, а також захисті приватної інформації громадян.

Пропонується розповсюдити таємницю листування не лише на звичайні листи, а й на електронну пошту, SMS та інші технології, зокрема, завдяки скасуванню Директиви про зберігання даних.

«Пірати» пропонують визнати доступ до мережі Інтернет одним з основних цивільних прав, таких як право на чисту воду та доступ до телефонного зв’язку. Інтернет-провайдери мають бути, своєю чергою, повністю звільнені від відповідальності за завантажувану їх користувачами інформацію.

2. Вільна культура та реформування законодавства про авторське право. Партія піратів вважає, що авторське право має заохочувати створення, розвиток та поширення творів культури, оскільки безкоштовний доступ до культури для всіх на рівних умовах є вигідним для суспільства в цілому, і відтак пропонує збалансувати законодавство про авторське право.

На думку партії, авторське право має передовсім забезпечувати право автора на ім’я, а не обмежувати доступ до творів. Зокрема, партія вважає за необхідне забезпечити вільний доступ до класичних творів літератури, фільмів та пісень, а також вільне розповсюдження ідей, знань та інформації.

Партія пропонує змінити законодавство про авторське право так, щоб воно обмежувало лише комерційне використання та не впливало на добровільний обмін файлами з некомерційною метою. Крім того, партія планує скоротити термін дії авторських прав до п’яти років і дозволити (за нечисленними винятками) використання творів для створення похідних робіт.

3. Реформування законодавства про патенти та монополії. Партійці зазначають, що приватні монополії шкодять конкуренції на ринку, а патенти є засобом маніпулювання ринком монополістами.

Партія планує поступово скасувати патентну систему, оскільки вважає її такою, яка не заохочує, а перешкоджає інноваційній діяльності.

«Пірати» вимагають від монополістів зробити свою діяльність прозорою, що стимулюватиме розвиток ринку та дозволить уникнути штучних перешкод для входження на ринок.

У програмі пропонується законодавчо обмежити можливість створення монополій та зробити громадян рівними економічними партнерами на ринку.

Партія вітає поширення результатів наукових досліджень у вільному доступі та наполягає на забезпеченні загального доступу до даних архівів без прив’язки до конкретного програмного забезпечення. Пропонується стимулювати перехід державних установ на відкрите програмне забезпечення.
 


В тему:

Маніфест Українського Піратського Співтовариства

Піратська партія України

Українське Піратське Співтовариство

Етномережа: концентрація без централізації

Партія Піратів перемогла на виборах у Берліні

Пірати заявили, що створять власний інтернет
 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Творімо разом сонячну мову Сенсар!

Мова Сенсар – головний інструмент заснування нового світу. З чого почнемо формування словника?

Пряма і точна цитата з Гіперборійської інструкції про здобуття керованої молодості є майже в кожній українській родині. Саме з неї починається вчення Ісуса Хреста про перенародження та вічне життя...

Останні записи