В аграрному поселенні дитина активно включається в суспільство, ледь почне ходити й говорити. Її соціальний світ розширюється з кожним днем. Батьки, брати-сестри, сусіди і сусідські діти. В 4 роки дитина приблизно знає, як влаштовано навколишнє суспільство, що і навіщо робиться навколо, якими є стосунки між людьми, тваринами, культивованими рослинами і дикою природою.
Дитина вже починає, паралельно з грою, брати участь в продуктивній праці батьків і старших дітей, і відбувається це природним шляхом наслідування. Дитина відтворює ті дії, які бачить у виконанні старших. Старші також природно поправляють його.
І ось, приблизно до 10 років, перед нами вже самостійна працююча і творча особистість, здатна не тільки до більшості трудових операцій, а й до вдосконалення деяких трудових процесів. Адже діти не тільки допитливі, а й винахідливі. Винахідливіші за дорослих.
При цьому нормальний дорослий завжди похвалить дитину за будь-яку корисну вигадку в господарстві. В результаті 12-річні юнаки та дівчата вже досить розвинені, щоб починати власне сімейне господарство і включитися в якості автономних одиниць в економіку аграрного поселення.
В індустріальному світі все інакше. Як уже сказано, урбаністичне суспільство відразу порушує природний плин життя, розсаджуючи молоді сім'ї по ізольованим осередкам багатоквартирних будинків, територіально відокремлюючи продуктивну працю від сімейного господарства, а робочий час – від часу спілкування в родині. Внаслідок цього молоді люди опиняються перед альтернативами «сім’я або професія» і «діти або достаток».
У батьків нема часу на дітей, вони трудяться далеко від дому, тому намагаються швидше спихнути маленьку людину на піклування бюрократичної структури (дитячого садка). Є така альтернатива: мама жертвує професією, щоб сидіти з дитиною (так і кажуть: «сидіти з ...»).
У будь-якому випадку, дитина не стикається з продуктивною працею, не бачить, яким шляхом виникають продукти і речі, якими користується сім'я, не отримує вкрай важливої інформації про устрій суспільства.
Замість цього дитина бачить, як батьки йдуть на якусь загадкову «роботу» і приносять звідти чарівні штуки «гроші», які далі, в магазині, замінюються на продукти і речі (що виникають незрозуміло звідки).
Так картина світу в свідомості дитини виявляється позбавленою головного логічного взаємозв'язку, урізаною до втрати здорового глузду.
Коли дитині виповнюється 4–6 років (в залежності від країни) бюрократія владно, не слухаючи заперечень, вимагає дитини до себе для обробки. Наступні 12 років дитина витратить не на розширення знань про реальний світ і не на придбання практичних трудових і дослідницьких навичок щодо перетворення об’єктів цього світу, а на засвоєння законів і правил штучного світу бюрократії. Дитина витратить період, який біологічно призначений для пізнання реальності, на адаптацію до нереальності.
З кожним роком підліток втрачатиме самостійність і дедалі більше потраплятиме в психологічний капкан інструкцій і анкет. У 18 років бюрократія, зробивши з молодої людини напівфабрикат конвеєрного, супермаркетного або офісного планктону, кине її в дорослий світ, зіпсований настільки, що успіх у ньому залежить не від таланту до пізнання і праці, а (як у школі) від готовності підкорятися інструкції та вміння правильно заповнювати анкету.
Залишається лише дивуватися силі природних прагнень, адже приблизно кожен десятий випускник індустріальної школи таки зберігає особисту автономію і продуктивність» (Олександр Розов).
Перехід до постіндустріальної формації здійснює повернення до попередньої – «аграрно-сільської» формації, але вже на вищому рівні розвитку еволюційної спіралі. Про це у статті: Постіндустріальне суспільство, або Яку державу ми будуємо.
Повертаємось до природного стану – до волі.
Думаю що після ознайомлення з такою інформацією відповідь на питання виникне сама. А саме не віддавати дітей в індустріальні школи, бути з дитиною в середовищі сприятливому для розвитку...
Вірність, Шляхетність, Любов.
Коментарі
Чудова стаття.Свята простота в описанні найважливішої на мою думку проблеми теперішнього людства і брахманське бачення її вирішення.
Згадуючи дитячі роки,пам'ятаю,що корів ми починали пасти скоріше ніж ходити до школи.Фізичні навантаження при праці на господарці були такими,що для теперішніх дітей того самого віку у більшості випадків це просто непідйомна робота.А про міських маленьких мешканців,то і мови не може бути.
Вірю в те, що розумію.
Найкращі моменти дитинства - це літні канікули в селі. Тепер розумію скільки мені, міському жителю, вони додали в особистому розвитку.
Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.
!Звільнімо дітей - і вони збудують вільне суспільство.
Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.
В аграрному суспільстві. Трудові процеси. Продуктивна праця.
Краще було б сказати не аграрне, а самодостатнє суспільство. Навіть у 19 сторіччі у людей було майже півроку усіляких свят. То було разом і навчання, і соціалізація і самоорганізація. При належному духовному учителі спільнота мала, мабуть, більше можливостей до духовного розвитку.
Так, треба уточнити значення слів. Ми зараз вживаємо термін "постіндустріальне суспільство" і розуміємо, що воно буде самодостатнє і природовідповідне.
Доіндустріальне суспільство було в основному аграрним, проте головна ознака та ж сама - природовідповідність і самодостатність.
Індустріальне суспільство - це апофеоз "Залізної доби" (Калі-юги), під час якої суспільство відривається від природних законів і потрапляє в рабство.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Відгук знайомого діаспорянина Даріяна :
"Переглянув. Дуже цікаве. Сказав-би що ці погляди, які сильно підкреслюють повагу до навколишнього середовища, досить схожі на ті, які висловив Франциск, сьогоднішній Папа.
З іншого боку, ці погляди також мають багато спільного з засновником Монтессорі, який вважав, що діти навчаються найкраще і найлегше через гру, а не через безкінечне повторення та примусове навчання.
Тим не менш, я вважаю, що цей погляд на суть людини занадто оптимістичний. Діти також можуть бути ледачими і жорстокими не тільки один до одного але і до тварин. Це часто бачив. Дисципліна також необхідна.
Другий пункт, який мене хвилює -- це відсутність будь-якого християнства в програмі.
Як Вам відомо, комуністичний режим його майже знищив на Україні.
Не варто його відновити?
У нас, українців, є приказка:
«Степ широкий, але стежка вузька."
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
А все ж таки, то ЯК звільнити?
Здається, у статті заголовок треба розкрити...
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Проблема, що в заголовку статті, лише позначена, але не розкрита. Просто, нам треба писати ще статті на цю тему.
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Думаю що після ознайомлення з такою інформацією відповідь на питання виникне сама. А саме не віддавати дітей в індустріальні школи, бути з дитиною в середовищі сприятливому для розвитку...
Вірність, Шляхетність, Любов.
А чи в Україні дозволено навчати поза офіційною освітньою програмою ?
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Не знаю чи дозволено але знаю що можна. Крім того є різні форми освіти крім основної.
Вірність, Шляхетність, Любов.
Ну якщо існують такі школи, і їх не закрили, значить - дозволені !?
Напевно, це десь прописано...?
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !