Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець

Трамп хоче угоду з рідкоземельними металами України в обмін на військову підтримку США – Financial Times

Влада України готова працювати зі США над угодами щодо рідкісноземельних металів і запропонувати «особливі умови». Але мають бути достатні гарантії того, що ці ресурси не потраплять до рук Росії та Ірану.

25020401.jpg

Вантажівка розвантажує частково очищену титанову руду на заводі в Київській області. Фото: Брендан Хоффман для The New York Times

Про це пишуть видання New York Times (NYT) і Financial Times (FT), посилаючись на високопоставлених українських чиновників.

Президент Трамп заявив 3 лютого, що хоче укласти угоду з Україною, за якою Київ постачатиме Сполученим Штатам рідкоземельні мінерали в обмін на американську допомогу. Україна багата на рідкоземельні мінерали, такі як літій, уран і титан, які мають вирішальне значення для виробництва широкого спектра сучасної продукції, включаючи електродвигуни для електромобілів і вітрові турбіни, йдеться у публікації NYT.

Висловлюючи інтерес до рідкоземельних мінералів України, пан Трамп підхопив пропозицію, яка спочатку надійшла від самого пана Зеленського, йдеться у публікації.  В останні місяці, коли Зеленський шукав способи достукатися до нової адміністрації Трампа, він підкреслював, що допомога в захисті України відповідає економічним інтересам Америки, оскільки його країна багата критично важливими мінералами, які можуть стимулювати американську промисловість.

Особа, близька до Зеленського, повідомила FT, що зауваження Трампа відповідають “плану перемоги”, представленому йому восени 2024 року. Зокрема, план містив пункт про спільну розробку родовищ літію та урану, який зацікавив Трампа. Україна запропонувала Трампу особливі умови співпраці щодо ключових ресурсів, наголосивши на необхідності захистити їх від Росії та Ірану.

"Звичайно, ми готові працювати з Америкою", – сказало джерело FT в Києві. Видання нагадує, що Зеленський представив начерк плану Трампу в Нью-Йорку у вересні минулого року під час передвиборчої кампанії в США. Він включає спільне використання критично важливих природних ресурсів із західними партнерами, заміну американських військ в Європі українськими військами та надання Трампу повноважень щодо перевірки інвестицій для блокування китайських бізнес-інтересів в Україні.

Як йдеться у публікації FT, Київ володіє величезними запасами титану, залізної руди та вугілля, а також близько 500 тисячами тонн невикористаного літію, які в сукупності оцінюються в десятки трильйонів доларів. Деякі з цих ресурсів ризикують бути втраченими, адже російські війська наступають на сході України, або вже потрапили під російську окупацію.

"Контроль над мінеральними ресурсами став частиною війни", – сказав Мустафа Найєм, колишній голова Державного агентства України з питань відновлення та розвитку інфраструктури. Він додав, що країна бореться не лише за свою територію, але й за право управляти своїм стратегічним багатством, що може стати вирішальним фактором у її відновленні.

У Кремлі, своєю чергою, назвали цю пропозицію «купівлею» військової допомоги, яка тепер надаватиметься Києву не на безоплатній основі, а на комерційній.

"Краще, звичайно, взагалі не надавати допомоги й тим самим сприяти завершенню цього конфлікту", – зазначив прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков.

Україна багата на корисні копалини. За оцінкою української версії Forbes, у 2023 році їхня сукупна вартість становила $15 трлн, але 70% усіх родовищ перебувають у Луганській, Донецькій та Дніпропетровській областях. Дві з них частково окуповані російською армією та на їхній території ведуться військові дії. При цьому українські родовища літію є одними з найбільших у Європі. Вони оцінюються у 500 тис. тонн. Літій – один із ключових компонентів для виробництва різної електроніки, а також зброї, у тому числі дронів, винищувачів та ракетних систем.

Зараз лідером з видобутку та переробки рідкісноземельних металів є Китай. Він забезпечує понад 60% світового видобутку та майже 85% світової переробки цих стратегічних ресурсів. США також входять до провідних країн з видобутку (12–15% світового обсягу), але залежать від Китаю у переробці (до 2020 року 80% американських руд переробляли у Китаї). Інтерес Трампа до рідкісноземельних металів в Україні може пояснюватися бажанням зменшити критичну залежність від китайського імпорту цієї сировини.

 

Наші інтереси: 

Стежимо за переговорним процесом, читаємо іноземні джерела, аналізуємо, не робимо спішних висновків.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Читайте перед сном Добрі Знання, які приносять щастя

Апгрейд свідомості: Читайте про ельфів, оновлюйтесь і вірте в Добре Знання, що приносить щастя!

Технологія здійснення палінгенезії зводиться до того, щоб максимально глибоко засвоїти сенс євангельського послання і зробити його ядром своєї свідомості. Для цього треба сформувати словник Сенсара,...

Останні записи