Portrait de Олена Каганець
Олена Каганець
  • Visits: 0
  • Accès: 0

Читай українською!

Категорія:

Напередодні 9 березня, Дня народження українського Кобзаря – Тараса Шевченка – у Луганську відкрилася перша в місті українська книгарня «Східна брама». У ній широко представлені зразки сучасної української спеціалізованої літератури, класична література, історичні твори, документалістика, сучасні поезія та проза – на сьогодні фонд крамниці нараховує близько 2 тис примірників, і, за словами її засновника та власника, відомого громадського діяча Луганська Дмитра Снєгирьова, буде збільшений в кілька разів. Попит гарантовано!

Як розповів Дмитро Снєгирьов, відкриття української книгарні у самому центрі Луганська було спричинене перш за все великим читацьким попитом саме на вітчизняну літературу. 

«Що б там не казали, Луганськ – це українське місто, відповідно у нас є певний прошарок населення, що спілкується українською, і є велика частина російськомовних громадян, які, проте, не цураються української книги, шанують культуру, є такі, що бажали б познайомитися із якісним українським художнім словом, але раніше не мали змоги цього зробити, а ми їм таку можливість надаємо», – пояснює Снєгирьов. 

За його словами, згідно з дослідженнями соціологів, 68% мешканців Луганська ідентифікують себе як носії саме національної культури, отже, попит на українську книжку і у нашому місті – гарантований. 

Це, до речі, доводить і досвід першого місяця роботи книгарні. За словами її власника, відвідувачів та покупців достатньо, причому цікавляться люди не лише різноманіттям друкованої та аудіо-літератури (близько 300 найменувань!), а також виставленими на продаж цікавими футболками (із написами на зразок «Спілкуйся українською», «Україна», або Шевченковими висловами: «Не ридать, а здобувати» та ін.) та вишиванками, національного спрямування значками, фільмами та мультфільмами, дубльованими, звичайно ж, українською. 

До речі, досить гнучкою є цінова політика «Східної брами» – як пояснив власник книгарні, з огляду на специфіку регіону, видавництва пішли назустріч, і погодилися на продаж книжок майже по собівартості. Тобто, останні новинки сучасної літератури в Луганську коштуватимуть навіть дешевше, ніж у Києві чи Львові. Також у крамниці є практика прокату книжок і навіть їхнього обміну – функціонує букіністичній відділ, і читач має можливість обміняти старі, вже прочитані ним книжки, на нові видання. 

«Те, що за роки незалежності в Луганську не було відкрито жодної книгарні, на мою думку , ненормально. З мого боку раніше були спроби створити українські бібліотеки – у Сєвєродонецьку та Рубіжному, та, на жаль, книжки там елементарно розікрали і нічого не вийшло, – поскаржився громадський діяч. – Та, маю надію, що із відкриттям «Східної брами» ситуація зміниться». 

Дійсно, «Східна брама» сьогодні – не звичайна книгарня. За словами її засновника, вона створювалася не просто як магазин, а саме як культурний осередок європейського рівню, де читачі можуть вільно спілкуватися із видавцями й авторами, відвідувати їхні презентації, за філіжанкою кави (протягом місяця приміщення буде розширене, і поруч відкриється ще й невеличка кав’ярня) обговорити новинки вітчизняної літератури та кінематографії, обмінятися враженнями, думками. Такого закладу у нашому місті справді не вистачало. 

Нова книгарня покликана привернути увагу широкого загалу до українського художньо друкованого слова, відірвати молодь від Інтернету, дати їй можливість культурно рости, розвиватися і спілкуватися. 

«Адже українська культура, книжка (власне, якісний національний продукт) – це сьогодні єдине, що дійсно маже об’єднати націю. Не політичні гасла та різнокольорові прапори, а саме культура», – вважає Дмитро Снєгирьов. Багато хто в ідею створення української книгарні в Луганську не вірив – казали, що вона не проіснує більше місяця і закриється. Але місяць минув і «Східна брама» замість того, щоб закриватися, навпаки планує розширення і будує нові, амбіційні плани. Бо ж, дійсно, попитом у крамниці користується не тільки українська книга, а і вітчизняне кіно, пісня і навіть футболка… 

«Дехто закидав книгарні націоналістичний нахил, політичне забарвлення, казали, що ми розповсюджуватимемо фашистську літературу – але це не правда. Усі видання «Східної брами» – ліцензовані, витримали перевірку «Національної комісії із захисту моралі, – говорить Снєгирьов. – і покликані, звичайно ж, на популяризацію на Сході художнього слова, якому, дійсно, треба допомагати, варто підтримувати, а не лише кричати про це з трибуни, як деякі політичні партії, нічого при цьому не роблячи». 

На сьогодні у «Східній брамі» вже відбулось дві презентації – тернопільського видавництва «Мандрівець» та київського «День». Заходи виявилися досить відвідуваними, не дивлячись на невеличкий час роботи книгарні. «За місяць ми заробили вже навіть солідну клієнтську базу – постійних відвідувачів, яким повідомляємо про наші новинки, постійно тримаємо контакт», – похвалився Снєгирьов. Показово, що нові книжки до «Східної брами» надходять дуже часто – щотижня. 

Але окрім цього, читач, якому дуже кортить прочитати твір улюбленого автора, або той, кому просто терміново стала потрібна певна книжка, має можливість замовити необхідно літературу – адже луганська книгарня має договори із провідними вітчизняними видавництвами, як от «Смолоскип», «День», «Алерта», «Книжковий клуб сімейного дозвілля» та ін… 

Планів на майбуття у «Східної брами» безліч. Так уже наприкінці цього тижня розпочинає роботу сайт книгарні, і читачі матимуть можливість знайомитися із її асортиментом і замовляти книжки через Інтернет, залишати власні відгуки. «У нас дійсно багато проектів, ідей – сьогодні-завтра плануємо встановити додаткові стенди – ще три видавництва («Кальварія», «Персонал», ….) презентують нам свою літературу – переважно українських сучасників. Так, буде широко представлений Юрій Андрухович, Ірена Карпа, Сергій Жадан, Оксана Забужко новинки від Василя Шкляра – цей автор, до речі, є беззаперечним лідером продажу», – розповідає керівник. Також, за його словами, великим попитом користується історична та документальна літературу про українську минувшину. 

Завдяки роботі української книгарні, луганці та жителі області уже матимуть можливість особисто поспілкуватися із провідними майстрами українського художнього слова. За словами Дмитра Снєгирьова, уже є попередні домовленості и надіслані запрошення на презентації книжок і читацькі вечори Святославу Федорчуку, Сергію Жадану, Василю Шкляру, Сергію Пантюку та ін. 

Якщо ж живе спілкування із кожним із них за тих чи інших причин не зможе відбутися, на допомогу приходять сучасні технології. Відвідувачам «Східної брами» впадає в око великий плазмений екран, розташований у куточку крамниці. За словами власника книгарні, він призначений перш за все для перегляду новинок української кінематографії – а також (увага!) інтернет-відео-конференцій письменників: «Адже ми всі прекрасно розуміємо – письменники – особистості творчі і досить зайняті – приїхати до свого читача в Луганськ особисто можуть далеко не всі. А от приділити хвилин 30 для відеозв’язку – не так складно, якщо є необхідна техніка». 

Отже, перший крок на шляху до популяризації українського друкованого слова зроблено – відкрито чудову книгарню, що в перспективі дійсно може перетворитися на осередок української культури та духовності в зросійщеному Луганську. А як скоро це відбудеться – залежить уже від нас з вами.

 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ласкаво просимо до церкви програмістів Aryan Softwerk

Стартап Aryan Softwerk запрошує ІТ-фахівців спільноти Народний Оглядач до освоєння ринку самоорганізації арійських церков

Метою «церкви програмістів» Aryan Softwerk є колективне досягнення Царства божого шляхом розробки софту для самоорганізації шляхетних духовних демосів – арійських церков. Розробка церковного софту –...