Світ Зелений's picture
Світ Зелений
  • Visits: 0
  • Hits: 0

Карта для розуму або коли у вас щось неординарне на думці

Планування для творчих особистостей

Хочете ви підібрати для себе гарну роботу, запланувати відпустку, скласти бізнес-проект або придумати презентацію, кожне з таких завдань вимагає скласти план. Іноді вдається тримати його в голові, та рекомендується записати. Скласти список, пронумерувати позиції, розписати послідовність... 
Це діловий і логічний підхід до справи, і багатьом він полегшує життя. 

 

ментальна картаПланування для творчих особистостей

Хочете  підібрати для себе гарну роботу, запланувати відпустку, скласти бізнес-проект або придумати презентацію, кожне з таких завдань вимагає скласти план. Іноді вдається тримати його в голові, та рекомендується записати. Скласти список, пронумерувати позиції, розписати послідовність... 
Це діловий і логічний підхід до справи, і багатьом він полегшує життя. 

А що, як вам складно мислити за планом, якщо ви переходите від однієї думки до іншої, розглядаєте різні ідеї? 
Можливо, в процесі міркування вам постійно спадають на думку нові варіанти, а записати їх у рівну схему ніяк не вдається - весь час згадується що-небудь ще, що треба дописати і доповнити. 
А що, як вам потрібно спланувати свою мрію або творчу справу, а вигляд списку наганяє на вас тугу і забирає натхнення? Потік натхнення нелегко загнати в рамки схем і списків. 
Для тих, хто творчо підходить до планування, буде цікавою система ментальних карт. Їх також називають діаграмами зв'язків, картами розуму, картами пам'яті. Це спосіб для запису або замальовки всього, що не можна записати лінійно.

За допомогою складання ментальних карт можна візуалізувати будь-який процес:   презентацію бізнес-плану або досягнення своєї мрії. Цю техніку можна застосовувати для створення нових ідей, їх фіксації, аналізу та впорядковування інформації, ухвалення рішень і багато чого ще. Це не дуже традиційний, але дуже природний спосіб організації мислення, що має кілька беззаперечних переваг перед звичайними схематичними записами
Ментальні карти малюють у вигляді схеми з центром і «гілками», що розходяться від нього. На гілках  розміщуємо слова або картинки. Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і, отже, невичерпність можливостей мозку. Подібний спосіб запису дозволяє ментальній карті необмежено рости і доповнюватися. Ментальні карти використовуємо для створення, візуалізації, структуризації та класифікації ідей, а також як засіб для навчання, організації, вирішення завдань., прийняття рішень, при написанні статей. 

Подібні способи запису інформації використовували мислителі третього століття нашої ери для зображення концепції Аристотеля. А в деяких європейських країнах ментальні карти використовуються при навчанні дітей в початкових класах школи. Що ж такого особливого в картах розуму, що вони працюють і для древніх мислителів і для маленьких дітей, і навіть для дорослих та успішних бізнесменів? 

При традиційному способі запису планів ми робимо довгий список з підпунктами і поясненнями. Використовуємо текст із заголовками, списки, таблиці та схеми. І навіть ці прості речі не завжди допомагають зібратися з думками і зосередитися. Чому так відбувається? 
Ми сприймаємо тексти за допомогою лівої півкулі мозку, права ж відзивається на картинки і образи. Намагаючись для запам'ятовування користуватися тільки текстом, ми майже наполовину зменшуємо нашу здатність сприймати і запам'ятовувати. 

На ментальних картах можна і треба малювати смайли, вибудовувати розвилки і рівні, приклеювати картинки, додавати фарби, писати найбільш оригінальні та незвичні словосполучення. Завдання ментальної карти - відображати не сувору наукову діяльність, а процес вашого мислення і творчості. Тому добре все те, що вам підказує інтуїція, що буде викликати у вас емоційний відгук. Таку інформацію вашому мозку легко сприймати і згадати згодом. Використовуючи ментальні карти, можна швидко оцінити і вхопити структуру вашго завдання. 
Найголовніше ви розміщуєте в центрі. Саме сюди буде спрямований фокус вашої уваги. На гілках, що розходяться, ви розміщуєте ключові слова, ці слова мають викликати у вас емоції. Не  намагайтеся створити логічну структуру, прямуйте за своїми асоціаціями і дозвольте розгулятися фантазії. Від кожної гілки відділяються нові асоціації. Ці нові зв'язки називаються гілками другого рівня. Ментальну карту можна розширювати практично нескінченно, але психологи рекомендують складати не більше 4-х рівнів для зручності сприйняття.


Загальні правила створення ментальних карт: 

  • У центрі розташовуємо образ проблеми/завдання/області знання.

  • Від центру відходять основні гілки з підписами - вони означають головні розділи карти. Основні гілки далі поділяємо на тонші гілки 

  • Усі гілки підписуємо ключовими словами, що змушують згадати те чи інше поняття 

  • Краще використовувати великі друковані літери 

  • Експериментуйте з різним візуальним оформленням - форма, колір, об'єм, шрифт, стрілки, значки 

  • Виробляйте свій власний стиль у малюванні ментальних карт - чим більш індивідуальною буде ваша карта, тим краще вона буде для вас працювати.


Саме час спробувати свої сили: 

Створіть ментальну карту вашої мрії - в центрі розташуйте візуальний образ. Основні гілки можна визначити як: 
1) «Важливе» - що важливо для мене в цьому, що я отримаю, якщо моя мрія здійсниться? 
2) «Дії» - що я роблю для досягнення своєї мрії? 
3) «Покращення» - що можна додати або змінити, щоб мрія була втілена в життя? 
4) «Зараз» - що конкретно, вже зараз, я почну робити для наближення до своєї мрії?

Ви можете помітити багато цікавого: можливо, виявиться, що мрія так і повинна залишитися мрією, чи ви робите щось, що зовсім не наближає вас до неї, або ж, що є простий спосіб її досягти, на який раніше ви не звертали уваги.

Звертайте увагу на форму ментальної карти, що вийшла, - вона багато про що свідчить. Цілісна, міцна, жива форма показує, що ви добре розібралися в темі. Буває і так, що всі гілки карти вийшли красивими, а одна - якась крива і заплутана. Це вірна ознака того, що цій частині слід приділити додаткову увагу - вона може бути ключем до теми або слабким місцем у її розумінні.

Ментальні карти використовують для того, щоб структурувати свої думки, знайти нові ідеї для проекту, вирішити проблеми, влаштувати мозковий штурм. Але головне, що ви самі можете знайти їм своє застосування, яке буде зручним саме для вас.

Приклад ментальної карти для вивчення англійської:

mind map

 

1.10.2009

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Гармонія (ілюстративне фото)

Простір волі та Царство боже є двома окремими, але суміжними просторами подій – докази

Виявлено виразний зв’язок між рівнем розвитку людини та простором подій, в якому вона перебуває. Царство боже є простором Гомо триплекс. Щоб стати триплексом, треба піднятися у простір Царства божого...

Кращий коментар

Світ Зелений's picture
0
No votes yet

Виправив, дякую.
Про ментальні мапи думаю часто, останні два місяці вивчав способи малювання, створення мап на компутері.
Мапа сайту НО

#ВсеБудеДобре!
Бойовик, з'їдаючи в кущах смажену яєшню, вгледів профіль ґрунтознавця.

Comments

Оксана Лутчин's picture
0
No votes yet

? Як часто Ви для себе малюєте такі карти? Якщо так, то наскільки вони полегшують Ваше життя?
Дякую за школу малювання таких карт.
Зауваги:
“Карта для розуму або коли у вас щось...” - Карта для розуму, або Коли у вас...https://www.ar25.org/article/koma-pered-abo.html
“Хочете ви підібрати для себе” - Хочете підібрати для себе.
“та рекомендується записати”. - та краще записати.
“Але що, як вам складно” - А що як вам...
вмістити це в сухий залишок? - що це за сухий залишок? - План?
“візуалізувати будь-який процес, будь-то презентація бізнес-плану” - візуалізувати будь-який процес: презентацію бізнес-плану...
“спосіб організації мислення, що має кілька беззаперечних переваг перед звичайними способами схем запису”. - спосіб організації мислення, що має кілька беззаперечних переваг перед звичайними схематичними записамим.
“На гілках ви розміщуєте слова” - На гілках розміщуємо слова...
“Ментальні карти використовуються для створення, візуалізації..” -Ментальні карти використовуємо для створення, візуалізації...
“рішення задач” - вирішення завдань.
“ментальні карти використовуються” - ментальні карти використовують. ..- адже вони самі не можуть використовуватись.
“вхопити структуру вашої задачі”- вхопити структуру вашого завдання.
“На гілках, що розходяться ви “ - На гілках, що розходяться, ви ...
“ключові слова, ці слова мають” - ключові слова, які повинні...
“Не треба намагатися” - Не намагайтеся
“У центрі розташовується образ” - У центрі розташовуємо образ...
“Основні гілки далі поділяються на”- Основні гілки далі поділяємо на...
“Усі гілки підписані ключовими словами”- Усі гілки підписуємо ключовими словами
“багато про що говорить” - багато про що свідчить.
“Приклад ментальної карти при вивченні англійської”- Приклад ментальної карти для вивчення англійської...

Творімо разом мову Сенсар!

Світ Зелений's picture
0
No votes yet

Виправив, дякую.
Про ментальні мапи думаю часто, останні два місяці вивчав способи малювання, створення мап на компутері.
Мапа сайту НО

#ВсеБудеДобре!
Бойовик, з'їдаючи в кущах смажену яєшню, вгледів профіль ґрунтознавця.