(клацайте на фото, щоб збільшити)
Ця двоярусна ікона представляє східний стиль іконопису. На іконі зображені козаки та Пресвята Богородиця, яка дивиться на них з небес.
Богородиця тримає в руках рушник, прикрашений хрестами і жовто-блакитними барвами. Сонячно-жовтий колір символізує божественне начало, а блакитний - матеріальний світ. Сонячний колір нагорі, бо дух має панувати над матерією.
Жовто-блакитний прапор є еквівалентом хреста, адже хрест також символізує поєднання божественного з матеріальним. Горизонтальна лінія символізує розділення на небесне і земне, а вертикальна - їхнє поєднання.
Відповідно, правильне хрещення - це спочатку горизонтальний жест зліва направо (з минулого в майбутнє), а потім вертикальний жест згори вниз (від божественного до земного).
Зліва від Богородиці зображений святий Дажбог Микола, а справа - святий архістратег Перун-Михаїл (див. Хрещення варнових богів Русі).
Саме ці три егрегори - святої Покрови, святого Миколи та святого архістратега Михайла - були найшанованішими серед козаків. Покрова захищала з небес, Микола допомагав на воді і на землі, а Михаїл вів в атаку і допомагав бити ворога.
Ця ікона збереглася завдяки подвижницьким зусиллям українського історика й етнографа Дмитра Яворницького.
В тему:
Егрегори
Егрегор Сварога – Творця Всесвіту
Егрегор Лади – Матері Землі
Хрест – графічний аналог жовто-блакитного прапора
Жовто-блакитний чи синьо-жовтий?
Жовто-блакитний – національний прапор України
Вітаю зі святом! ))
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Коментарі
Вітаю зі святом! ))
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)