Зображення користувача Арсен Дубовик.
Арсен Дубовик
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

У наших діях не було політики…(розмова з Героєм, який, однак, себе таким не вважає)

Контр-адмірал Микола Жибарєв, який 20 років тому, 21 липня 1992-го, став одним із організаторів переходу сторожового корабля Чорноморського флоту під Український прапор, не шкодує про свій вчинок і не бачить в ньому нічого героїчного.

Улітку 1992 року російські мас-медіа повідомили про «безпрецедентний випадок зради офіцера Чорноморського флоту, до якої причетні українські націоналісти, а також спецслужби». Вчинок капітана 2-го рангу Миколи Жибарєва вони порівнювали із вчинком Анатолія Біленка, котрий на початку 70-х перегнав до Японії надсучасний (на той час) винищувач, попросивши заодно і політичного притулку.

Нещодавно автор цих рядків зустрівся з контр-адміралом Миколою Жибарєвим, який нині обіймає посаду заступника директора Департаменту охорони державного кордону – начальника управління морської охорони Державної прикордонної служби України, і попросив розповісти про події, що вже стали історією.

– Я знайомий з тими «журналістськими розслідуваннями» і нічого, крім сміху, вони у мене не викликають, – говорить Микола Євгенович. – Бо ні з якими так званими націоналістами ніколи у своєму житті не зустрічався, ніхто мене не агітував ні з боку Міністерства оборони України, як про це писали, ні Служби безпеки України. Щоб розставити всі крапки над «і», скажу так: наш учинок став повною несподіванкою як для тодішнього командувача Військово-Морських Сил України контр-адмірала Бориса Кожина, так і тодішнього міністра оборони Костянтина Морозова.

Лише після того, як інцидент було вичерпано, вони доповіли про нього президенту України Леонідові Кравчуку.

– Вам, мабуть, доводилося зустрічатися з офіцерами Чорноморського флоту, серед яких маєте багато друзів і знайомих. Як вони реагували на Ваш вчинок?

– Знаючи менталітет Ігоря Касатонова, який, до речі, згодом обійняв посаду першого заступника головнокомандувача російським ВМФ, я, мабуть, так і залишився зрадником для нього та його найближчого оточення. Як і для деяких колег, і які досі вважають Севастополь містом російської слави, «забуваючи», що Севастополь у різні періоди захищали не лише росіяни, а й українці. А на Чорноморському флоті після росіян вони займали друге місце за кількістю особового складу.

– Розкажіть, будь ласка, як склалися долі колишніх моряків ЧФ, які того липневого дня, 1992 року, були разом із Вами на борту СКР-112?

– По-різному. Наприклад, командир сторожовика Сергій Настенко тривалий час служив у Військово-Морських Силах України. Остання його посада – командир бригади надводних кораблів. Не так давно звільнився. Непогано склалися долі й в інших учасників того походу до Одеси.

– Чи були на борту СКР-112 моряки, які не прийняли військової присяги на вірність України?

– Безперечно.

– Як би Ви вчинили, повторись ситуація двадцятилітньої давності?

– Жодного разу не пошкодував про свій вчинок, мені ні в чому розкаюватися. Повторись та ситуація, мої дії були б аналогічними. Але, сподіваюсь, до цього вже ніколи не дійде.


Читайте також

Повстання на СКР-112


Коментар гравця

Ми, зазвичай, намагаємося згадувати (і по праву!) тих Героїв, які жили і творили Україну в далекі 40-ві, 20-ті роки ХХ ст., а то й ще раніші ХVII, XVI століття. 

Але не забуваймо і тих, які творили і творять Україну нині...

Окрім Миколи Жибарєва іспит на вірність народу України на "відмінно" склали:

17-а бригада кораблів бригади охорони водного району одного з двох найбільших з’єднань Кримської військово-морської бази (на озері Донузлав у західному районі Кримського півострова. Зона її відповідальності за охорону водного району простягалася від устя Дунаю до Севастополя. Крім охорони водного району, кораблі бригади несли бойові чергування по флоту і бойові служби у Середземному морі);

Командиром бригади був капітан 2 рангу Юрій Шалит, начальником штабу – капітан 2 рангу Микола Жибарєв і заступником командира бригади-начальником відділу по роботі з особовим складом – капітан 2 рангу Костянтин Іванко.

До складу бригади входили 307-й дивізіон протичовнових кораблів - командир дивізіону капітан 3 рангу Сергій Просяник, 31-й дивізіон тральщиків - командир капітан 2 рангу Олександр Купрєнков, рейдовий пост і підрозділ боротьби з підводними диверсантами - начальник старший мічман Леонід Палій і берегова база бригади - командир майор В’ячеслав Устименко.

До 307-го дивізіону протичовнових кораблів входили сторожові кораблі СКР-6 - командир капітан-лейтенант Ігор Петров, СКР-13, СКР-110 - командир 3 рангу Микола Мєльніков, СКР-48 – капітан 3 рангу Михайло Бєлов, СКР-84 - командир капітан-лейтенант Володимир Даневич, СКР-112 - командир капітан-лейтенант Сергій Настенко, малий протичовновий корабель МПК-93 – командир капітан-лейтенант Віктор Заремба, МПК-116 - командир капітан 3 рангу Карен Хачатуров, учбово-тренувальне судно - командир мічман Іванов і два невеликі катери – торпедолови. Причому, на час складання присяги два кораблі дивізіону знаходилися на ремонті в Севастополі: СКР-84 у Стрілецькій бухті, а МПК-93 у плавдоці ПД-30.

До 31-го дивізіону тральщиків на той час належали ланка рейдових тральщиків - командир капітан-лейтенант Анатолій Куклєнко, у складі рейдових тральщиків РТ-583 (пр. типу «Корун») і однотипний РT-349, базові тральщики: БТ "Оренбургський комсомолець" (БТ-126) - командир капітан-лейтенант Олег Гребенюк, БТ "Севастопольський комсомолець" (незабаром перейменований на БТ-79), БТ-40 і БТ-241.

Про події, які не мають строку давності, можете прочитати у спогадах капітана 1-го рангу Мирослава Мамчака:

"17-а бригада кораблів охорони водного району (БК ОВР) Кримської військово-морської бази" (частина І, частина ІІ).

КОРАБЛІ-ГЕРОЇ (наша доба «СКР-112»)


Відео

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи