Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Вільна кар'єра. Українці все більше йдуть у фріланс

Світ:

Економічна криза і відсутність вакансій на ринку праці стимулюють фахівців шукати роботу на біржах фрілансу. Для фахівців відхід у фріланс – це можливість самостійно контролювати свої завдання, рівень особистого доходу і, головне, розпоряджатися своїм часом.

16042001.jpg

Фото: Дмитра Ніконорова. Оксана Стаценко знайшла на фріленс-біржах гарну можливість підробітку

Компанія, у якій працював програміст Антон Колодій, після кризи 2008 року так і не оговталася – вона продовжувала скорочувати співробітникам робочі години, не підвищувала зарплати, і, відповідно, ніяких перспектив зростання в ній не було.

Тоді молодий чоловік зрозумів, що або потрібно шукати нову роботу, або спробувати себе на вільних хлібах, і зупинився на останньому.

«Я вирішив робити фріланс-проекти. Адже це давало більше свободи і можливостей в управлінні своїм графіком. Та й проекти я міг підбирати під себе», – згадує Колодій.

На фрілансерських біржах знаходить своїх замовників і мати трьох дітей Оксана Стаценко.

«До того, як стати мамою, я працювала в офісі. Потім вийшла заміж: перша дитина, за нею друга. Так пробігли чотири роки в декреті без власних доходів. І тут – третя вагітність. А фінансове становище тільки погіршувалося, плюс виникли сімейні проблеми. Тому у мене була сильна мотивація заробляти будь-яким способом, доступним для жінки, яка сидить удома з дітьми», –згадує вона.

Як і всі молоді люди, Стаценко почала шукати роботу в інтернеті і через певний час зупинилася на копірайтерстві.

«Поки вивчала цю тему, знайшла в ЖЖ блог жінки, яка вже досягла успіху в цій сфері й у якої на той момент також було троє дітей. У неї була вже своя структура, високий рейтинг на фрілансерських біржах і авторитет. Тому я з нею списалася і почала працювати в її організації. У неї були координатори-редактори, які працювали з авторами, підказували і роз'яснювали специфіку роботи. Крім того, я завела акаунти на фрілансерських біржах і почала знаходити замовлення там. Спочатку найдешевші, але з часом у мене з'явилася можливість їх вибирати», – розповідає Стаценко.

Можливість найму і виконання роботи в режимі онлайн прискорили зростання глобального ринку фрілансу, стверджують експерти.

«Незалежні фахівці з усіх куточків земної кулі заробляють понад $ 1 трлн. на рік. У США, наприклад, частка фрілансерів становить близько 34% від загальної кількості робочої сили. Тільки на Upwork фрілансери заробляють понад $ 1 млрд на рік і при цьому самі вирішують, де, коли і як їм працювати», – розповідає кантрі-менеджер Upwork Катерина Божкова.

В Україні частка фрілансерів у загальному обсязі людей, які працюють, звичайно ж, у рази менше, ніж у США (за різними оцінками, 1-5%, з передбачуваним зростанням до 10% у 2016 році). Але обсяги їхніх доходів вивели нашу країну на перше місце в Європі і четверте місце у світі. І тенденція продовжує посилюватися.

«У 2014 році на біржі Freelancehunt працювало 60.000 виконавців, у 2015-му – 110.000, в березні 2016-го – майже 125.000 фрілансерів. При цьому сумарна цифра заробітку зросла з 35 млн грн у 2014 році до 100 млн грн у 2015-му», – наводить дані по своїй компанії представник української біржі Freelancehunt Валентин Зюзін.

Схожа тенденція спостерігається і на Upwork.

«У 2014 році на нашій платформі Upwork (www.upwork.com) зареєструвалася 31.000 нових фрілансерів з України. Практично ця ж цифра була досягнута вже в першому півріччі 2015 року, що може свідчити про зростання ринку фрілансу в країні в межах 30-40%», –каже Божкова.

За словами експертів, більшість фрілансерів зайняті у сферах, що мають відношення до IТ.

Найбільш затребуваними категоріями замовлень в Україні стали розробка мобільних додатків і створення сайтів. Їх виконували понад 40% фрілансерів. На другому місці виявилися копірайтери. Вони займали приблизно 20% ринку

До списку найбільш затребуваних навичок і технологій, за даними Божкової, сьогодні продовжують входити PHP, JavaScript, HTML5, Android і IOS. З останніх тенденцій у технологіях спостерігається також значний інтерес до Python, Rubi-on-Rails, JavaScript і AngularJS.

Зростання популярності фрілансу можна легко пояснити – це зручно і вигідно як для роботодавця, так і для фрілансерів.

Засновник біржі фрілансу Proffstore Владислав Кривешко каже, що до фрілансерів звертаються все більше українських компаній.

«Ми можемо це бачити, виходячи з росту кількості замовлень на біржі Proffstore - це більше, ніж удвічі. Також про істотне зростання українських замовлень повідомляють й інші біржі фрілансу, що працюють в Україні», – каже він.

Водночас Кривешко зазначає, що далеко не всі такі угоди проходять через біржі фрілансу. Більшість українських замовників все ще воліють працювати по-старому – вишукують виконавців, користуючись рекомендаціями своїх знайомих і соціальними мережами. Такі угоди оплачуються готівкою, за допомогою електронних платежів, за «джентльменськими» домовленостям і взагалі ніде не фіксуються.

Для фахівців відхід у фріланс – це можливість самостійно контролювати свої завдання, рівень особистого доходу і, головне, розпоряджатися своїм часом.

Крім того, це гарна можливість заробляти в умовах економічної кризи і шаленої інфляції. Адже багатьом фрілансерам відкритий ринок не тільки України.

Багато хто починає свій шлях фрілансера з простого підробітку, а згодом це стає основним джерелом доходу. Зокрема, на kabanchik.ua є чимало фрілансерів, які заробляють до 15 тис. грн на місяць, а розробники – ще більше.

Фріланс усе-таки займає досить багато часу, а часом змушує працювати і без вихідних. Тому фахівцям, які хочуть перейти на вільні хліби, вона радить гарненько подумати. Адже самостійно організовувати свою працю – досить складне завдання.

«Фрілансеру-початківцю, у першу чергу, варто зрозуміти, що працювати в режимі 24/7 довго неможливо. Це, звичайно, реально протягом двох-трьох тижнів, але потім зажадає такого ж періоду відпустки і відволікань на щось інше. Водночас потрібно себе більше контролювати і писати плани або ставити міні-цілі: «Що я хочу досягти за сьогодні, за три дні, за тиждень». Також дуже корисно користуватися такими інструментами, як trello.com, який наочно відображає прогрес у виконанні замовлення і поточний стан», – дає рекомендації Колодій.

За його словами, не варто забувати і про необхідність вчитися і підвищувати свої навички, у тому числі і в комунікаціях, адже фріланс додає до звичайної роботи ще і вміння працювати із замовником.

Наші інтереси: 

Тенденції нового часу. 

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи