Є в американському діловому сленгу такий вираз: «to adopt the poison pill» – дослівно «проковтнути отруйну пігулку». Так називають різні маніпуляції з порядком випуску/продажу/купівлі акцій, які мають захистити компанію від агресивного поглинання бізнес-структурою, що інтенсивно скуповує акції компанії й врешті-решт стає власником контрольного пакунка.
Саме таку «отруйну пігулку» проковтнула сьогодні компанія Twitter після того, як Ілон Маск запропонував основним власникам акцій продати йому всі акції за ціною відверто вищою, ніж вони зараз коштують, з умовою, що він стає власником не просто контрольного пакунка, а практично одноосібним власником компанії. Ілон Маск зробив пропозицію купити компанію соціальних мереж за 43,39 мільярда доларів.
Сьогодні терміново скликана рада директорів Twitter одноголосно ухвалила на обмежений термін "план захисту прав акціонерів" (Shareholder Rights Plan). Згідно з планом, якщо якась особа або група придбає 15 або більше відсотків акцій Twitter без схвалення ради директорів, то іншим акціонерам буде дозволено придбати додаткові акції зі знижкою. Тобто, якщо хтось скупить понад 15 відсотків акцій, то рада директорів терміново випускає нову порцію акцій, які за копійки продає всім іншим акціонерам – і таким чином той, хто за справжню ціну купив долю компанії у 15% – автоматично стає власником меншої частки компанії через те, що загальна кількість акцій раптом стає набагато більшою.
Термін дії цього плану «Shareholder Rights Plan» закінчується через рік. Речник Twitter сказав, що компанія не буде коментувати це рішення.
Цей крок є контратакою Twitter на пропозицію Маска, подану в середу до Комісії з цінних паперів і бірж (Securities and Exchange Commission – SEC), про покупку компанії. Пропозиція Маска придбати Twitter з’явилася після того, як він відмовився від місця в раді директорів, що йому запропонували після того, як минулого тижня він придбав 9,2% акцій компанії.
Американські біржові аналітики вважають, що цей крок ради директорів Twitter був цілком прогнозованим, і Маск зі своєю командою до нього підготувалися. Можливо, він оскаржуватиме це рішення ради директорів у суді. На Волл-стріт такий хід ради директорів сприймають як ознаку слабкості.
У листі Маска до голови правління Twitter Брета Тейлора (Bret Taylor), поданому до SEC, Маск пише, що його пропозиція була «найкращою та остаточною».
Поки невідомо, яким буде наступний крок Ілона Маска, але вчора на конференції TED він сказав, що у нього є план Б, яким він ще не ділився публічно.
Тим часом політологи гадають, якими будуть дії Ілона Маска, якщо він стане власником Twitter. Звертають увагу на неодноразові висловлювання Ілона про необхідність зменшити кількість різних правил модерування контенту, повернути соціальній мережі свободу слова.
«Я вважаю, що для свободи слова дуже важливо створити інклюзивну арену», – сказав Ілон Маск вчора на конференції TED. – «Twitter став де-факто міською площею, тому дуже важливо, щоб люди мали можливість і усвідомлення того, що вони можуть вільно говорити в рамках закону».
Очікується, що якщо Маск купить найпопулярнішу соціальну мережу, то він постарається повернути до неї свободу слова. У разі успіху це радикально змінить американську політичну кухню в кращий бік.
Коментарі
Дії Ілона Маска нагадують шахову комбінацію. Він недавно суттєво підвищив вартість акцій, а тепер запропонував акціонерам заробити ще більше, продавши їх. Від ради директорів він отримав очікувану відмову.
Тепер він може повністю продати свої акції, оголосити Твіттер безперспективним, а його керівництво, яке він раніше критикував, ще голосніше представити душителями свободи слова.
Це приведе до обвалу акцій Твіттера. Знецінені акції можуть скупити прихильники Маска або пов'язані з ним компанії.
Після цього Маск може в якомусь вигляді повернутися у Твіттер (наприклад, як його рятівник), отримавши те ж саме, але значно дешевше.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Там може бути серйозний судовий процес. Twitter належить акціонерам, і директори повинні діяти так, щоб це відповідало їхнім найкращим інтересам, а не так, щоб вони могли зберегти контроль над корпорацією. Якщо вони відмовляються від дуже вигідної ціни, то це означає невиконання своїх законних обов’язків і може мати багато правових наслідків. Схоже, що справа рухається в напрямку переобрання ради директорів Твіттера.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Там взагалі цікаво: правління Twitter, за винятком Дорсі, володіє приблизно 0,12% компанії вартістю 34,4 мільярда доларів, що становить близько 41 мільйона доларів, за даними Yahoo Finance. Тобто Маск володіє 9,2% компанії, а всі члени ради директорів (без Дорсі, котрий має 2,3%) разом мають тільки 0,12%.
Творю, отже існую.