Зображення користувача Оксана Колосовська.
Оксана Колосовська
  • Відвідувань: 5
  • Переглядів: 5

Сонце і сонячний вітамін D: як зберегти здоров’я та красу

Без сумніву, роль кожного вітаміну чи мінералу в роботі органів нашого організму — унікальна і особлива, але тільки вітамін Д — це те, що виробляється під впливом сонячних променів. Чому роль «сонячного вітаміну» надважлива для людського організму і що робити, коли просто сонця недостатньо — далі у статті.

Вітамін D: що це і звідки береться?

Це дійсно унікальна речовина, що бере участь у регуляції основних процесів засвоєння кальцію та фосфору. Якість крові, м’яких тканин та кісткової системи, робота імунної та ендокринної системи — на все це впливає вітамін Д. Причому проблемним може бути як гіповітаміноз (нестача вітаміну D), так і гіпервітаміноз (надлишок). 

Такий корисний для нас вітамін D має дві основні форми: ергокальциферол (D2) і холекальциферол (D3). 

  • Ергокальциферол ми можемо отримати з продуктів харчування: жирні сорти риби, яєчний жовток, молочні продукти і деякі рослини. Проте, що би ми не їли, цього все-одно недостатньо, щоб забезпечити своє тіло достатньою кількістю вітаміну Д.
  • Холекальциферол — це той різновид , який саме і називають «сонячним вітаміном», адже він виробляється у шкірі людини під впливом яскравого УФ-випромінювання сонця. 

Харчова добавка вітаміну D3 до щоденного раціону — теж вихід — переходьте за посиланням https://perlahelsa.ua/vitamin-d3-2000, приймайте на постійній основі і не сумуйте за сонячними днями.

Щоб запустити процес виробництва вітаміну Д3 в організмі, необхідний УФ-індекс (значення його можна знайти на сайтах прогнозу погоди) від 0 до 2. Якщо сонце не надто активне (УФ-індекс нижче 2) — скільки б ми не ніжились під сонячними промінчиками — користі ніякої. Погана новина в тому, що для України з листопада по березень УФ завжди нижче 2. Хороша — вітаміни доступні як харчові добавки.

Чому важливо отримувати добову норму вітаміну Д

Вітамін D впливає на роботу:

  • щитовидної залози та ендокринної системи в цілому;
  • серцево-судинної системи;
  • імунної системи;
  • нервової системи в цілому  та головного мозку зокрема.

Найперше страждають від нестачі вітаміну Д шкіра, нігті та волосся, порушується сон, з’являється загальна слабкість, а з нею і апатія до всього, виникає ймовірність розвитку депресивних станів. Загострення вітамінодефіцитного стану  призводить до розм’якшення кісток та високого ризику переломів кінцівок. У діабетиків відбувається прогресування хвороби, зростає ризик ожиріння та порушень в роботі серця і судин. Відбувається загальне зниження природного імунітету.

Коли і кому слід хвилюватись

В групі ризику вітамінодефіциту:

  • діти до 3-х років;
  • вагітні;
  • літні люди, особливо ті, що рідко виходять з дому і мало гуляють під сонцем;
  • люди з індексом маси тіла вище 35 (хворі на ожиріння);
  • особи з хронічними захворюваннями печінки та шлунково-кишкового тракту.

Симптоми дефіциту вітаміну Д приховані і дуже «загальні».  Постійну слабкість, втомлюваність, подекуди біль у м'язах, зниження зору та відсутність апетиту можна помилково віднести і до інших зовнішніх чинників.  Лише аналіз крові на 25-Гідроксивітамін Д (25(OH)D) покаже дійсну причину хворобливого стану. 

Вітамін D для профілактики

Що робити українцям, щоб зберегти здоров’я та красу? Фахівці дають кілька простих порад:

  1. Приймати сонячні ванни з квітня по жовтень в першій половині дня протягом щонайменше 10-15 хвилин — гуляйте більше і активніше.
  2. Діткам до 3-х років незалежно від пори року рекомендовано давати препарати  вітаміну Д.
  3. Дорослим, що мало рухаються і мало гуляють під відкритим сонцем рекомендовано вживати вітамін Д як харчову добавку цілий рік у дозі 1000-2000МО. Взимку дозування як правило вище — рекомендації може дати сімейний лікар.

Лікування вітамінодефіцитних станів можливе лише після здачі аналізу крові, призначення  може робити тільки лікар, з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

Наші інтереси: 

Здоров'я.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Грета Ото, або скляний метелик

Євангеліє про перехід до надлюдини: основи метаморфозу та палінгенезії – Добре Знання (+аудіо)

Це концентрований виклад і озвучення статті про принцип чотирьох стадій розвитку живих істот. З погляду Євангелія, звичайна людина не є вершиною людської еволюції. Це лише підготовчий етап переходу...

Останні записи