Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 87
  • Переглядів: 90

Запровадження економічного бронювання – чи доцільно та справедиво. Рада розглядає три моделі

Категорія:

Світ:

В уряді все ж таки вирішили розбавити збільшення податків для бізнесу прийняттям економічного бронювання працівників і ФОПів. Але остаточне рішення за Верховною Радою, яка, як відомо, проголосує, як скаже «політичне керівництво».

24101301.jpg

Фото: Depositphotos

Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що уряд точно буде впроваджувати економічне бронювання. Рішення прийнято. Зараз розглядають кілька варіантів.

Як пише у своїй статті на ZN.UA юрист Володимир Прядка, про відхід від бронювання працівників через процедуру визнання підприємств критично важливими, свідчать і результати засідання Кабінету міністрів України 8 жовтня. На ньому було вирішено провести аудит (як мінімум до 15 листопада 2024 року), поставити на паузу дію критеріїв і порядку, за якими визначають критичність підприємств. І, відповідно, центральним органам виконавчої влади (крім міністерств) та обласним (Київській міській) військовим адміністраціям рекомендовано поки що утримуватися від прийняття рішень про визнання підприємств, установ і організацій критично важливими.

Зараз у Верховній Раді зареєстровано сім законопроєктів про економічне бронювання. Але такими, що мають шанси бути ухваленими, є законопроєкти від групи владної фракції «Слуга народу» на чолі із головою комітету з питань економічного розвитку Дмитром Наталухою. Ці законопроєкти передбачають три базові варіанти економічного бронювання.

Перший. Бронювати працівників матимуть право як підприємства, так і ФОПи. ФОПи матимуть право бронювати самі себе. Розмір заробітної плати при цьому варіанті не матиме значення. Головний критерій – це сплата за працівника військового збору у розмірі 20 400 грн. При цьому ФОП має бути зареєстрований не менш як один рік і мати дохід у місяць щонайменше 61 200 грн на одного броньованого працівника.

Другий варіант. Бронюватимуть лише працівників підприємств, установ і організацій. Головний критерій – розмір заробітної плати працівника не менш як 36 336 грн. Бронювання ФОПів або їхніх працівників цей варіант не передбачає.

Третій варіант. Бронювати працівників матимуть право підприємства, установи та організації, а також ФОПи. Причому ФОПи також матимуть право бронювати самі себе. Але критерії для бронювання у цьому разі різні. Для підприємств, установ і організацій критерій – це розмір заробітної плати працівника не менш як 36 336 грн. А для ФОПів – сплата за працівника військового збору у розмірі 20 400 грн. При цьому ФОП має бути зареєстрований не менш як шість місяців і мати дохід на місяць щонайменше 61 200 грн на одного броньованого працівника.

Усі варіанти передбачають відсутність заборгованості із заробітної плати та зі сплати податків і зборів. Економічний ефект від таких варіантів бронювання оцінюється у сотні мільярдів гривень.

«У разі ухвалення законопроєктів з економічним бронюванням бюджет отримуватиме від 200 до 320 мільярдів гривень на рік залежно від обраної моделі. За нашими розрахунками, якщо ухвалять модель бронювання без ФОПів, то бюджет може отримувати десь 200 мільярдів гривень на рік. Якщо з фізичними особами-підприємцями – це десь 320 мільярдів гривень», – заявляв у червні Дмитро Наталуха.

Крім податкових надходжень економічне бронювання сприятиме поверненню в Україну частини працівників-чоловіків, які свого часу залишили Україну як у законний, так і в незаконний спосіб.

Також матимемо усунення корупційної складової при отриманні бронювання або відстрочок. Адже замість конвертів для чиновника за групу інвалідності чи фейкове місце в аспірантурі або замість плати за незаконний перетин кордону бізнес сплачуватиме за працівника податки, які йтимуть напряму на фінансування Сил оборони.

Завдяки економічному бронюванню частина людей вийде з «тіні», повернеться на роботу, платитиме податки, створюватиме додану вартість.

Можна довго дискутувати на тему справедливості економічного бронювання. Питання дійсно непросте. З одного боку, дехто каже, що економічне бронювання узаконить «війну лише для бідних». З іншого – очікувані надходження до бюджету від економічного бронювання дадуть можливість і збільшити мобілізацію, і посилити мобілізацію економіки для фінансування потреб Армії. Адже кошти на зброю, на зарплати військовим – це все наші податки, і що більше ми зможемо їх генерувати всередині країни, то більше зможемо дати на потреби Сил оборони.

Єдине питання, якого не хотілося б залишати поза увагою, – це питання справедливості економічного бронювання щодо чинних військовослужбовців, особливо добровольців і тих, хто був свого часу мобілізований і вже третій рік на війні. Права військових також треба захистити. Потрібно нарешті взяти й на третьому році війни прийняти закон про зрозумілі правила демобілізації.

Наші інтереси: 

Розуміємо, що влада гальмує або дуже повільно робить те, що необхідно було робити ще рік-два тому. Замість збагачення чиновників, яким платять хабарі за "бронювання" або визначення підприємства як "критично важливого", замість хабарів військкомам або головам медичних комісій чи "решалам" на кордоні, хай буде закон, яким "відкупні" від Армії підуть в державний бюджет. У травні цього року ми писали, що економічне бронювання принесе Україні 167 млрд гривень.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ласкаво просимо до церкви програмістів Aryan Softwerk

Стартап Aryan Softwerk запрошує ІТ-фахівців спільноти Народний Оглядач до освоєння ринку самоорганізації арійських церков

Метою «церкви програмістів» Aryan Softwerk є колективне досягнення Царства божого шляхом розробки софту для самоорганізації шляхетних духовних демосів – арійських церков. Розробка церковного софту –...

Останні записи