Про це написав один з найвідоміших в Україні експертів з кібербезпеки Костянтин Корсун. Він пояснює цю помилку на прикладі Вікторії (Sasha Aleksandrova), через "Дію" якої шахраї набрали кредити в одному сумновідомому угорському банку. Шахраї створили їй акаунт у цьому банку і через нього авторизувалися у "Дії". А далі вже почали швидко подавати заявки на інші кредити.
"Пані одразу звернулася до техпідтримки Дії (ага, у Телеграмі, а де ж ще?). Спочатку їй порадили видалити «лівий» пристрій. Але він чомусь не видалявся. Тим часом кількість кредитів стрімко зростала. А техпідтримка Дії тим часом повністю відморозилася. Проблеми індіанців вождя не колишуть. Не знаю, чи вирішилася вже проблема пані Вікторії, але для більшості попередніх жертв (про кілька подібних випадків я писав у 2021-2022 роках) – все завершилося погано. Крім самої першої, «іміджевої» жертви, коли зусиллями особисто Федорова, Кіберполіції та СБУ ситуацію було вирішено «вручну». А сьогодні сталося насправді те, про що ми з колегами писали ще на початку лютого 2022 року: реалізувався головний дефект архітектури Дії «розмежування інструментів ідентифікації за рівнями довіри». Це – коли ти свою відповідальність перекладаєш на іншого, простіше кажучи.
Державний сервіс електронних документів повинен був мати власну систему ідентифікації – супер-надійну, супер-безпечну, з найвищим ступенем довіри. Замість цього жижиталізатори переклали відповідальність за ідентифікацію громадян – на банківську систему з її власною системою ідентифікації. Яка непогана, але нижчого рівня, з меншим ступенем довіри. Тому що банки, у разі чого, ризикують лише власними грошима, а фінансові ризики були закладені при побудові системи й покриваються з передбачених для таких випадків фондів. Забезпечення реалізації функцій офіційної державної ідентифікації у цю систему не закладалося, як і відповідних ризиків зловживань та витоку персональних даних. А це вже не матеріальні інтереси, а національні, національної безпеки, які банки не могли і не повинні були закладати та упереджувати.
Як на мене, Дію треба просто заборонити – на час перевірки незалежною міжнародною комісією ступеня її небезпечності для суспільства. Якщо ти дозволив хлопчикам погратися з небезпечними іграшками – май мужність якнайшвидше визнати свою помилку, щоб вона не призвела до ще більш руйнівних наслідків. Якщо злочинці змогли зайти в Дію жертви через один банк, зможуть і через інші. Тому що помилковий принцип залишається незмінним. І ліві кредити можуть тепер виявитися у багатьох громадян", – написав Костянтин Корсун.
Нагадаємо, у січні 2022 року ми писали, як за допомогою "Дії" на людину було оформлено купу кредитів.
У 2021 році ми писали що розробників «Дії» із Мінцифри запідозрили у співпраці з росіянами: оминути ФСБ нема жодних шансів.
А американське видання "USA Today" з посиланням на судові документи писало про злам російськими хакерами ГРУ порталу ДІЯ у січні 2022 року і викрадення даних 13,5 мільйонів користувачів.
Розуміти, що довіряти владі не можна. Знати, що "Дія" – це інструмент контролю владою усіх рухів українців. Будьте обережні, не ставте собі на телефон цю "Дію"!
Коментарі
Ось, що вчора написала Sasha Aleksandrova, на яку через "Дію" шахраї взяли кредит: "Чи таки Дія при чому, чи ні при чому? День 4. Присвячується всім, хто запевняє, що Дія тут ні при чому. Коли пішов розголос ситуації, до мене почали звертатись люди з аналогічною ситуацією. І у всіх них також через різні банки зламувались акаунти і через BankID долучались нові девайси. Чому? Бо саме цей спосіб значно полегшує отримання кредитів. В кожної спілки швидких кредитів є вибір: долучати документи мануально або через Дію. Звісно, у шахраїв нема фізичних документів, а тому вони зламують Дію і з її допомогою надавач кредитів отримує всю потрібну інформацію, просто в пару кліків".
Що таке злам акаунта? Якщо коротко, це – спосіб інтернет-шахрайства, в результаті якого зловмисники крадуть твій пароль та отримують доступ до твого профілю, нагадує вона. "То чи отримали шахраї доступ до мого профілю? Отримали. Чи увійшли до нього? Увійшли! А значить це був злам! Так, йому передував ще злам банківського акаунту, але і те, і те є зламом".
Не так давно на мого приятеля В. "повісили" кредит 50 000 грн у Приватбанку!
Звернення до Кіберполіції нічого не дало. 20 тисяч йому відшкодувала страховка від кіберзлочинів, 30 тисяч він погашав сам.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Свіжий випадок шахрайства через Дію...
Вчора отримав від приятеля Віктора повідомлення про чергове шахрайство здійснене за допомогою Дії:
"Є свіжий випадок. Колєжанка дружини оформила тисячу й потім повідомлення про отримання кредиту. Зараз розбираються. Але завжди фігурує ПриватБанк!.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!