Аудіоверсію статті можна прослухати на Ютуб.
Після зростання популярності в Німеччині Адольфа Гітлера, партія якого носила назву «Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини – НСРПН» (нім. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP), а політична доктрина – національний соціалізм, Сталін почав відчувати великий дискомфорт. Адже він був главою партії, яка раніше називалася «Російська соціал-демократична робітнича партія більшовиків (РСДРПб), і ця партія заявляла, що вона вирішила національне питання. Всім була очевидна підозріла схожість у назві партій і в тому, що за цим стояло. Ключовими словами в назвах партій, що відбивають її тип і переважний електорат, в інтересах якого діє партія, були слова: соціалістична і робітнича. Ситуація була потенційно скандальна.
У відповідь на історичний виклик, у кінці 1920-х років Сталін швидко розробив доктрину «соціал-фашизму» і зробив її обов'язковою для всіх своїх прихильників. Відповідно до цієї доктрини, всі вороги комуністів оголошувалися «соціал-фашистами» за визначенням або їх прислужниками.
Сталін ультимативно і обов'язково для своїх прихильників увів в міжнародний обіг тактику проголошувати без пояснень причин усі чужі йому ідеї та рухи – фашистськими.
Так, сили, лояльні СРСР, іменувалися «соціалістами» або «прогресистами», а всі, що відхилялися від курсу Москви, – «фашистами».
Наказом Сталіна було встановлено, що Гітлер не націонал-соціаліст, а фашист; Німеччина – це фашистська країна, політичний режим там не націонал-соціалізм, а фашизм, і партія фашиста Гітлера – фашистська. Було заборонено приводити повну назву партії Гітлера і назву його ідеології – націонал-соціалізм. Можна було використовувати терміни «наці» і «нацизм».
Згадки про політичний режим Італії в пресі були зведені до мінімуму, для характеристики внутрішнього стану обмежувалися загальною назвою «італійський фашизм».
Природно, що слідом за Сталіним, цю «моду» взяли на озброєння всі ліві та лівацькі сили, включаючи ліве крило лібералів.
Показово, що ліберали в США продовжували вельми позитивно ставитися до фашизму аж до початку Другої світової війни.
Протиприродно, що публіцисти, які взяли колись на озброєння цю моду, так досі не можуть зупинитися. Сталіна давно нема, його навіть винесли з Мавзолею, а його концепція, що будь-який противник – «соціал-фашист», жива і процвітає; що уроки Сталіна, вбиті в голови їх предків, досі не вивітрилися, а їм самим ліньки вчитися й думати. Ця стаття покликана дати їм політмінімум, щоб надалі вони не повторювали своїх помилок, які з цього моменту будуть виглядати інакше. Перш ніж обзивати людину «фашистом», подумайте про те, що ви хочете сказати.
Якщо ви не послідовник Сталіна, пам'ятайте, що слово «фашист» – це не лайка, а визначення політичної позиції людини, яка є прихильником фашистської ідеології і програми. Сенс її, зокрема, у створенні централізованої держави з сильною соціальною складовою і контролем профспілок за всім промисловим виробництвом через участь їх представників у виробничих радах.
Кирило Богданович. Історик. Публіцист.
Джерело: сайт isradem.com (Ізраїль)
Уточнюємо термінологію, пізнаємо походження слів.
Сталін звертав увагу на фоносемантику слів, тобто які емоції викликає те чи інше слово. Слово "фашизм" він вибрав тому, що воно "шипляче" і викликає асоціації з шипінням змії, тому його легко пов'язати з небезпекою і загрозою життю.
Так само слово "бандерівщина" для позначення українського націоналізму було вибране тому, що легко асоціюється з бандитами (Бандера - "бандитяра", тобто ярий, матьорий бандит).
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Comments
Згоден, що в Сталіна фашист, імперіаліст, капіталіст - все лайка.
Питання:
1. Чи мають фашисти відношення до концлагерів? Якби вони були б і справді чесними "білими овечками", то нема питань. Як би вони не завойовували, та ще й з брехнею, кров'ю, то відбілити слово "фашизм" було б легкою справою.
2. Якщо хтось хоче вас обізвати фашистом, а ви це слово "відмиєте", то йому потрібна хвилина, щоб обізвати чимось іншим. Біда не в тому, ким він обзива (фашистом, чи європед-м), а в його бажанні обізвати. Тому відмивати слово "фашизм", щоб не обзивали - нема сенсу брудитися.
3. Якщо щось знайшлося хорошого у фашизмі (певен, що і в ДНР тоже можна щось хороше вишукати), то чи не звернути увагу на те, що в нас воно (те хороше) вже давно є? Чи не знайти йому, нашому, нашу назву? Чи не узгодити свій давній досвід з сучасністю? Бо відмивати фашизм - набагато важче і брудніше за відмивання українства від чужого.
4. Напрошується питання, чому ні слова про комунізм, він нічим не гірший від фашизму, теж прекрасні задуми, а головне - такі самі плоди.
VAKULA
Річ у тім, що фашизм - це активний, творчий, чинний націоналізм. Тому той, хто виступає проти фашизму, свідомо чи несвідомо виступає проти націоналізму.
Слово "фашизм" походить від арійського "в’язати", тобто воно перекладається як "єдність, зв’язаність". Українські інтелектуали для означення фашизму використовували термін "чинний націоналізм".
"Комунізм" у сотні разів гірший за "фашизм", див: Нацизм і більшовизм.
Італійський фашизм був незрівнянно людяніший за радянський комунізм. Наприклад, із 1927-го по 1943 роки в Італії до смертної кари засудили 10 чоловік, із них стратили дев'ятьох. За цей час в СРСР комуністична влада тільки Голодомором знищила близько 10 мільйонів українців.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Сталін звертав увагу на фоносемантику слів, тобто які емоції викликає те чи інше слово. Слово "фашизм" він вибрав тому, що воно "шипляче" і викликає асоціації з шипінням змії, тому його легко пов'язати з небезпекою і загрозою життю.
Так само слово "бандерівщина" для позначення українського націоналізму було вибране тому, що легко асоціюється з бандитами (Бандера - "бандитяра", тобто ярий, матьорий бандит).
Все, що робиться з власної волі, – добро!