Так вважає політичний аналітик київського Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач. Погіршили ситуацію малого і середнього бізнесу також поступове підвищення ставок основних податків і практику одержання додаткових надходжень до бюджету за рахунок позапланових перевірок та драконівських штрафів. Тож в основі підприємницького протистояння з владою лежать передусім економічні причини.
"Український бізнес уже давно працює в режимі надзвичайного стану" , - каже Андрій Панайотов, який протягом кількох років був одним з організаторів всеукраїнських акцій протесту, спрямованих проти законів, які дискримінують малий і середній бізнес. Підприємці вчилися захищати свої права, але практично нічого не змінилося - "нормальних правил гри немає, і побори, і перевірки як були, так і залишилися", - каже він.
Крім того через глибоку економічну кризу впав попит населення на товари та послуги зі сфери малого та середнього бізнесу, внаслідок чого знизилися і прибутки українських підприємців.
З Панайотовим погоджується і Володимир Горбач: "Основним чинником різкого погіршення бізнес -клімату в Україні стала політика уряду та президента Януковича, яка привела країну до краху економіки і переддефолтного стану". Тому, коли наприкінці листопаду 2013 року почалися акції протесту на Майдані у відповідь на відмову Києва підписати угоду про асоціацію з ЄС, малий і середній бізнес вирішив підтримати протестувальників і зосередився на вирішенні політичних питань - зміні режиму Януковича.
Бізнесмени відклали на потім вирішення питань правил ведення бізнесу і вирішили допомагати Майдану своїми ресурсами - не тільки грошима, а й виробленою продукцією та послугами. Це чималі витрати, "тож головним спонсором подій можна вважати малий і середній бізнес України", - переконаний аналітик.
"Зазвичай бізнес не афішує подібну підтримку, але Майдан у Києві не стояв би вже третій місяць, а протестні акції по всій країні були б неможливими, якби не було матеріальної допомоги з боку підприємців" , - вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак. Інвестиції в Майдан можна назвати інвестиціями в майбутнє. Це свідчення того, що малому та середньому бізнесу потрібні серйозні зміни в економічній і політичній системах, зауважує експерт.
Відповідаючи на запитання, на яких ринках - російському чи європейському - краще працюватиметься українському малому та середньому бізнесу, Андрій Новак зауважив, що це - справа майбутнього. А поки що головним завданням він бачить зміну влади і зміну умов для роботи підприємців в самій Україні - удосконалення податкового, митного та адміністративного законодавства, наближення його до європейських зразків.
З цим погоджується і Володимир Горбач: "Нині атмосфера настільки напружена, що ніхто не думає про те, з ким торгувати в майбутньому". За його словами, всі дії бізнесу поки що лежать суто у політичній площині, найголовнішим полегшенням для нього може стати відхід Віктора Януковича від влади, і лише потім можна буде заявляти про європейський вибір українських підприємців.
На думку експертів, дуже важливо, щоб українські ділові кола усвідомили: не можна бути аполітичними, поки в країні розвивається тільки наближений до вищої влади великий бізнес, а для інших підприємництво стає лише головним болем через високі податки і побори.
Виділення в тексті мої, О.К.
Не раджу наближатися до європейських зразків, бо податкове законодавство в цейтноті. Я особисто віддаю державі більше, ніж 50% свого заробітку.
Si vis pacem, para bellum
Комментарии
Не раджу наближатися до європейських зразків, бо податкове законодавство в цейтноті. Я особисто віддаю державі більше, ніж 50% свого заробітку.
Si vis pacem, para bellum
Дуже багато крадеться, тому якщо допомагаєте - то прослідковуйте, щоб дійшло конкретно до Майдану/Грушевського.
ДуББлог https://t.me/+vcjh0iZEug00YjFi