Соціоніка вивчає типи інформаційного метаболізму (ТІМ) людини. У основу покладено вивчення сприйняття і оцінки дійсності людиною К.Г. Юнгом, який описав 16 варіантів здорового сприйняття реальності. Соціотип – це психоінформаційний код, вроджений і незмінний протягом життя. Це дещо інше, ніж виховання людини, її культурний рівень, її професія: це спосіб обміну інформацією та діями з навколишнім світом. Це тип сприйняття, обробки інформації і реакцій на неї.
А чи можемо ми без спеціальних знань в області психології перевірити, працює ця теорія чи ні? Давайте поглянемо на світ, що оточує нас, який більш багатоплановий, ніж людина, що мешкає в нім. Але людство в нім досить успішно виживає. За рахунок чого ми не божеволіємо в цій непередбачуваній різноманітності? Завдяки інформаційному розподілу праці, яку кожен з нас бачив у себе, своїх дітей, колег і так далі. Ми не даремно з дитинства шукаємо свої таланти (а наші батьки нам в цьому допомагають або заважають, віддаючи нас в спеціалізовані садки, школи, які частенько відповідають бажанням, очікуванням, традиціям або стереотипам престижності, що є у батьків, а не талантам дітей). Кожна людина від природи талановита, тільки треба вгадати (правильно визначити) в чому. Згадайте, як ви вибирали професію. За відсутністю чітких параметрів, ми спиралися на побутові або економічні міркування. Чи взагалі слухали поради тих, хто визначив ваші здібності (і вашу долю) "на глазок". І скільки праць і переживань доводиться пережити, щоб "вирулити" потім на свою життєву дорогу. Причому людина, що знайшла себе, наприклад, в журналістиці і яка зовсім викинула з голови усю шкільну математику-фізику, буде цілком успішним фахівцем. А головне, щасливим від того, що займається улюбленою справою, а не витрачає свої сили, емоції і час на примітивне заробляння грошей на нелюбимій, але престижній роботі, тим самим завдаючи невиправної шкоди своїй психіці і здоров'ю. А скільком людям це не вдається, і вони усе життя рахують себе "сірими невдахами"!
Ми бачимо, що спеціалізація талантів у світі існує, оскільки за одних і тих же умов і програм навчання в школах і інститутах люди проявляють свої здібності в самих різних сферах життя.
Усі ми прекрасно розуміємо, що люди не діляться за простою лінійною шкалою від розумних до повних дурнів. Якщо людина певного типу якийсь аспект інформації сприймає експертно, то існує і такий аспект, який ні за яких обставин (і ні за які гроші) вона усебічно сприймати не буде. Наприклад, об'єкт може бути зеленим, солоним і пупирчастим, або червоним, солодким і гладким. Але він не може бути одночасно червоним і зеленим або гладким і пупирчастим. Останні пари властивостей взаємно виключають один одного. Карл Юнг назвав 4 пари дихотомічних ознак (базис Юнга), які взаємовиключають одна одну:
Ірраціональність (P)/Раціональність (J)
Екстравертність (E)/Інтровертність (I)
Інтуїтивність (N)/Сенсорність (S)
Інформаційна система будь-якої людини складається з цих "цеглинок", причому кожна композиція вже досить добре описана за ті десятиліття, що пройшли з появи книги Юнга "Психологічні типи".
Психічні ознаки виконують свою чітку роль і психіка людини підпорядковується 4-му закону соціоніки - закону направленої реалізації психічних ознак:
1. Закон лідерства: Людина, що має ознаку екстравертності – ведуча, інтровертності – ведена. Займати керівну посаду інтроверту недопустимо.
2. Людина, що має ознаку раціональності діє послідовно, ірраціональності – гнучко пристосовується до ситуації і діє експромтом, імпровізує.
3. Людина, що має ознаку логічності краще орієнтується в предметному світі, етичності – в людях.
4. Людина, що має ознаку інтуїтивності, краще орієнтується в часі і можливостях, сенсорності – в просторі і в матеріальному світі.
Людина не може перебувати довго в одній із восьми функцій. Вони постійно змінюють одна одну в залежності від ситуації. Та якщо одна з них є сильною стороною – людина у спокійних, стандартних обставинах відчуває врівноважений спокій і внутрішній комфорт, і все їй вдається. Превальованість перебування у тому чи іншому стані залежить від соціонічного типу людини.
Хто і чим може мені допомогти
Екстраверт — ведучий, допомагає у спілкуванні з іншими, бути більш активним у житті,
Інтроверт — ведений, допомагає екстраверту у скрупульозних справах, врівноважує його.
Етик надає більшого значення інтонаціям і тону, настрою партнера, а потім змісту сказаного. Часто сприймає ситуацію через власне відношення, болісно реагує на ставлення до себе, тому може неадекватно сприймати сказане й ситуацію загалом. Етик допомагає логіку зважати на почуття інших й толерантніше ставитися до людей, зберігати моральність, вміє переконувати, розташувати до себе, налагодити стосунки, показує почуття інших, піднімає ентузіазм і настрій або дає емоційний струс, щоб виправити поведінку, показує, що добре, а що погано, допомагає у спілкуванні з людьми, як посередник між логіком і світом людей, надає значимості. Популяризує і рекламує його вміння.
Логік цікавиться змістом сказаного, вболіває за правду й справедливість, відстоює власну правоту. Нерідко буває важко зізнатися в своїй неправоті. Аналізує ситуацію, й має більш предметне бачення її. А на ставлення до себе чи то реакцію інших не зважає. Логік показує системні взаємозв’язки, допомагає етику краще володіти предметами, працювати з технікою, чітко бачити стан речей, владнати думки і справи, раціонально організовувати роботу, розуміти, де правильно, а де неправильно, відділяти головне від другорядного, витримувати послідовність, знаходити слабкі місця у міркуванні, аналізувати явища, події, ситуації, надає відчуття потрібності.
Сенсорного запрошуйте із собою за покупками, він безпомилково підбере, що Вам личить, вибере якісні продукти, оформить дизайн приміщення. Виявляє недуги, піклується, стежить за побутом і здоров'ям. Тактик.
Інтуїтивний допомагає прогнозувати майбутнє, можливості людей і справ, вчасно все робити, не запізнюватися. Подає ідеї, вказує цілі, планує справи – стратег
Якщо людина діє за своїми сильними сторонами, то у неї все виходить ефективно і вона працює із задоволенням. Якщо ж її діяльність вимагає використання слабких якостей, то людина швидко втомлюється, виникають неврози, невдоволення життям і навіть психосоматичні захворювання.
Дякую.
В розділі "Хто і чим може мені допомогти" описані сильні сторони, а слабкі - це протилежні сильним?
Якщо ж її діяльність вимагає використання слабких якостей, то людина швидко втомлюється, виникають неврози, невдоволення життям і навіть психосоматичні захворювання.
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Комментарии
Дякую.
В розділі "Хто і чим може мені допомогти" описані сильні сторони, а слабкі - це протилежні сильним?
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
О, щойно помітив ваше запитання..
Саме так ви правильно написали, протилежні сильним.