Аватар пользователя Оксана Лутчин
Оксана Лутчин
  • Visits: 210
  • Хиты: 219

Вставні слова, словосполучення і речення

Найчастіше трапляються помилки, пов’язані з виділенням вставних слів, словосполучень і речень. Часом важко визначити, коли певні компоненти речення є вставними. Отож, пригадаємо разом, які слова, словосполучення і речення належать до вставних.

Наша мова – то і є одежа нашого духу, або ще краще – яскравий вираз всього того, що нас вражає, що ми почуваємо, про що думаємо-гадаємо, того, що ми зовемо духом або душею. Панас Мирний

Слова, словосполучення та речення, з допомогою яких мовець виражає власне ставлення до висловленої думки, називаються вставними. “Вже почалось, мабуть, майбутнє. Оце, либонь, вже почалось...” (Л. Костенко).

Основні ознаки вставних компонентів такі:

вони не утворюють зі словами речення словосполучень, не з’єднані з ними підрядним чи сурядним зв’язком, не виступають членами речення і не відповідають на жодне питання, займають будь-яке місце у реченні, не вносять у нього додаткових відомостей, лиш виражають ставлення мовця до висловленого. За містом можуть належати до всього речення або й до його частини.

Вставних слів, словосполучень і речень в українській мові багато. Перелічити всі важко. Згадаємо найуживаніші. Як правило, всі вони виділяються в реченні комами.

За значенням вставні компоненти поділено на такі групи:

ті, що виражають:

а) оцінку вірогідності повідомлюваного (упевненість або невпевненість, ступінь звичайності викладених фактів): безумовно, безперечно, звісно, авжеж, звичайно, зрозуміло, напевно, правду кажучи, по суті, без сумніву, слово честі, природно, в усякому разі, бува, сподіваюся, видно, здається, здавалося б, гадаю, слід гадати, припустімо, може, можливо, трапляється, як звичайно, як завжди, як водиться;

б) почуття людини (радість, задоволення, здивування, обурення): на радість, на щастя, на жаль, на біду, на нещастя, грішним ділом, як на зло, як на гріх, дивна річ, чого доброго, нічого гріха таїти, майте на увазі, хвалити Бога, хвалити долю.

ті, що вказують на:

а) зв’язок думок, послідовність викладу: по-перше, по-друге, з одного (другого) боку, до речі, між іншим, таким чином, головним чином, так би мовити, отже, виходить, навпаки, наприклад, повторюю, підкреслюю...

б) способи оформлення думок або характер висловлення: взагалі, власне, з дозволу сказати, інакше кажучи, іншими словами, крім жартів, можна сказати, точніше, одне слово, зізнаюсь, признаюсь, якщо можна так висловитись;

в) джерело повідомлення: кажуть, як кажуть, по-моєму, по-твоєму, як на мене, на мою думку, за моїми розрахунками, пам’ятаю, бачу, чую, за визначенням...

г) активізація уваги співрозмовника: бачиш, розумієш, зрозумійте, погодьтеся, послухайте, пробачте (вибачте) мені, між нами кажучи.

Запам’ятаймо, щоб правильно виділяти в реченні вставні слова і словосполучення, треба орієнтуватися не тільки на їхні функції (значення), а й на інші ознаки:

Тільки вставними бувають, наприклад: по-перше, по-друге, мабуть, щоправда, а втім, отже.

Вставні лише всередині речення: однак, одначе, проте.

Ніколи не бувають вставними словами і не виділяються комами: ніби, нібито, мовбито, наче, неначе (складні сполучники), все-таки, навіть, майже, адже, якби, от, принаймні, при тому, при цьому, тим часом, до того ж, приблизно, буквально, якраз, між тим, за традицією, у кінцевому підсумку (а не рахунку), як-не-як і деякі інші.

Отож, виділяймо вставні слова, словосполучення й речення комами, і наша мова буде вишуканою й доладною.

 

Використана література:

Борис Рогоза. Уроки державної мови.

Шевчук С. В. Сучасна українська літературна мова. - К.:Алерта, 2011.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Кращий коментар

Аватар пользователя Михайло Харачко
0
No votes yet

Дякую! Ця надзвичайно корисна стаття стала в пригоді.

Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.

Комментарии

Аватар пользователя Михайло Харачко
0
No votes yet

Дякую! Ця надзвичайно корисна стаття стала в пригоді.

Сидить Мамай, в кобзу грає, що замислить - то все має.