Про це у інтерв'ю Гордон.ua розповів екс-начальник Генштабу, генерал-полковник Володимир Замана. Він два роки очолював Генеральний штаб і командував Збройними силами України при режимі екс-президента Януковича. Був знятий з посади 19 лютого 2014, коли, за його словами, відмовився вводити в Київ війська для зачистки Майдану. Після втечі Януковича і приходу нової влади Замана ледь не став главою Міноборони, каже він. Але цьому "перешкодили партійні квоти і компромат", що сплив як раз перед голосуванням у Верховній Раді. З лютого по березень 2014-го Замана був уповноваженим Верховної Ради за діяльністю Міноборони, зараз звільнений у запас.
"На момент мого приходу в Генштаб чисельність ЗС була 184 тисячі осіб, з них 110 тисяч - службовці військкоматів, систем управління та військової освіти, медичні працівники, оркестри, склади, арсенали ... Загалом, повний обоз. Тобто з 184 тисяч осіб 110 тисяч, по суті, обслуговуючий персонал", - каже він і продовжує:
"Чисельність реальних бійців - це і авіація, і радіотехнічні війська, і сухопутні, і ВДВ, і морський флот, і так далі - всього 74 тисячі. Так, частини та органи забезпечення повинні бути, але не 110 тисяч осіб на 74 тисячі бійців. Саме на цей непотрібний обоз і йде велика частина військового бюджету України, який складає близько 7,5 мільярдів гривень.
Україна з 1995 року переходила на контрактну службу в армії. У результаті виявилося, що в 2012 році 40 тисяч контрактників були не в бойових частинах, а працювали на складах, у військкоматах, в органах військового управління, загалом, поповнювали обоз з 110 тисяч".
Володимир Замана заявляє, що в Мінобороні працює корупційна схема. А всі гроші на армію йдуть через Міноборони.
"Армія - це годівниця. Там не тільки Міноборони краде, сидять люди і в Кабміні, і в СБУ, і в контролюючих органах. Сидять на військових закупівлях, тендерах. Після призначення уповноваженим, я планував скоротити Міноборони з 1500 чоловік до 200, і, повірте, ефективність відомства тільки б підвищилася".
На питання про сім мільярдів гривень, які нова влада виділила на армію, і чому бійців в зоні АТО годують, одягають і забезпечують амуніцією волонтери він сказав:
"Генштаб, армія - це одне, а політична надбудова у вигляді Міністерства оборони - абсолютно інше. Сім мільярдів зараз у Мінфіні осіли. Чому? Тому що з Мінобороною домовитися не можуть, інших причин я не бачу. Треба негайно продовжити реформування армії, щоб знову не наступити на ті ж граблі. Нам постійно твердять, що у країни немає грошей, при цьому нічого не робиться для того, щоб прибрати величезну бюрократичну систему в армії. Саме ця система і зжирає більшу частину військового бюджету України. До сьогоднішнього дня реформи стосувалися тільки військчастин, а керуючу політичну військову шапку ніхто не чіпав - там знайомства, корупція, взаємовигідне співробітництво".
Щодо третьої хвилі мобілізації
"Зараз з 200 тисяч осіб, що значаться у Збройних силах, в АТО воює тільки 20-25 тисяч, інші бамбук курять і отримують зарплати. Це ненормально. Зате знову мобілізацію оголосили. Навіщо? В армії і без цього є ресурс. Зараз найсерйозніше навантаження у солдатів-контрактників, вони в основному задіяні в АТО. Їх небагато, підрозділів 12-13, на них все тримається.
Черговою мобілізацією влада знову набере непідготовлених хлопців, а треба задіяти тих, хто вже є в армії: підрозділ охорони, навчальні центри, викладачі. Це все військові. Я сам готовий йти. Цивільних треба мобілізувати на охорону баз, складів в тилу, а всіх військових направити в АТО.
Це прозвучить блюзнірством, але варто подякувати Путіну, тому що своїми діями він штовхнув українську армію на кілька років вперед у своєму розвитку. Та й ставлення до Збройних сил України змінилося: раніше тільки ледачий не штовхав армію".
Щодо введення військового стану на Донбасі
"Скажу як військовий: армії було б легше. Комендантська година, заборона на переміщення транспорту, розширення повноважень військових у зоні АТО, що підвищить керованість військ. У законі про воєнний стан прописано багато правильних речей, потрібних для перемоги у війні.
Але головне, що я хочу донести: якщо знову в державі затягнуть пісню про необхідність збільшити бюджет армії, знайте - це дурість, корупція, небажання реформ. Потрібно позбутися управлінського баласту, всього непотрібного в системі забезпечення ВС. Це дуже складно, багато хто на армії наживається. Складно, але потрібно. Якщо після перемоги на Донбасі ми знову махнемо рукою на реформи, ця гиря затягне Україну в болото, як це трапилося з СРСР".
Комментарии
Має рацію генерал Замана.
Щодо введення військового стану на Донбасі
"Скажу як військовий: армії було б легше. Комендантська година, заборона на переміщення транспорту, розширення повноважень військових у зоні АТО, що підвищить керованість військ. У законі про воєнний стан прописано багато правильних речей, потрібних для перемоги у війні.
Порошенко пояснив, чому не можна вводити воєнний стан
При бажанні, можна вводити не повномірний воєнний стан з визнанням якихось прав за ворогуючою стороною, а об'явити часткові накази: комендантська година, заборона перебування іноземців і т.ін. Тут для політиків нема проблем, як його придумати.
VAKULA
Обгрунтуйте будь ласка на міжнародному праві..