Міністерка юстиції Ольга Стефанішина підтвердила інформацію про «наймасштабнішу зовнішню кібератаку на державні реєстри України». При цьому вона спростувала твердження про крадіжку персональних даних.
«Усі дані, які перебували в Міністерстві юстиції, збережені, вони підлягають відновленню. Реєстри буде відновлено, усі дані буде відновлено. Це питання часу», – запевнила урядовиця 20 грудня. За день до цього Стефанішина написала у Facebook, що на повернення до нормального режиму роботу реєстрів знадобиться орієнтовно до двох тижнів.
За версією СБУ, за кібератакою стоять російські спецслужби, зокрема, хакерське угрупування Головного розвідувального управління РФ.
Йдеться про кілька десятків реєстрів, найпоширенішими з яких є Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Державний реєстр обтяжень рухомого майна, Єдиний реєстр боржників, Державний реєстр актів цивільного стану громадян, система е-нотаріат, пише "Главком".
Був атакований і сайт міністерства юстиції.
У коментарі "Главкому" заступник директора аналітичної системи YouControl з правових питань Данило Глоба зазначив: ця ситуація негативно впливає на роботу багатьох державних і недержавних систем, які використовують дані реєстрів.
«Наприклад, система ProZorro користується інформаційними системами Мін’юсту: підтягує звідти відомості щодо контрагентів. Ці дані заповнюють автоматично з реєстрів, але тепер вони недоступні. Або взяти державну систему нотаріату. Кожен договір, окрім як у нотаріальній книзі, яка у паперовому вигляді, реєструється онлайн. Під час цих правочинів нотаріус використовує відомості з ЄДР, спадкового реєстру, актів цивільного стану тощо. Вся нотаріальна система нині є недіючою. Щоправда, громадяни зможуть отримати копію довіреності чи зняти копію договору – тобто ті дії, які не потребують роботи з онлайн-реєстрами. А ось про правочини на кшталт переоформлення нерухомого майна або його купівля-продаж, думаю, точно треба забути до Нового року», – констатував фахівець.
Данило Глоба додав, що через кібератаку на паузі перебувають послуги, які стосуються ідентифікації або верифікації даних. Простими словами, якщо держава мала певні відомості про суб’єктів господарювання, то їх не потрібно було повторно витягувати з реєстрів. Тепер же держава позбавлена можливості бачити цю інформацію, а компанія не може підтвердити авторизацію через відсутність доступу до реєстрів.
«Останні відомості з державних реєстрів у системі YouControl було оновлено о 15 годині 19 грудня. Фактично YouControl залишився тим носієм державних реєстрів, завдяки якому можна дізнатися офіційну інформацію», – зазначив заступник директора аналітичної системи.
На платформі «Дія» та в застосунку тимчасово не працюють:
Оскільки сервіси «Заява про шлюб», «Шлюб онлайн» і «Актові записи про шлюб» на паузі, українці найближчими днями, скоріше за все, не зможуть юридично оформити свої стосунки.
20 грудня заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко повідомила про призупинення отримання відстрочок у «Резерв+» через відновлювальні роботи в державних реєстрах Мін’юсту. До речі, 19 грудня на кілька годин зупинився і сам застосунок «Резерв+»: військовозобов’язані не могли ані верифікувати дані, щоб підтвердити свій статус у разі зупинки співробітниками ТЦК.
Адвокат Роман Кичко зазначив, що поза зоною доступу опинився Реєстр виконавчих проваджень. Це означає, що люди не зможуть дізнатися ані про відкриті виконавчі провадження, ані про протиправно накладені штрафи.
«Приклад з власної практики. На військовозобов’язаного було накладено штраф за нібито порушення правил військового обліку. Оскільки реєстру зі штрафами ТЦК не існує, саме завдяки Реєстру виконавчих проваджень вдалося виявити факт протиправного накладення штрафу та подати позов до суду про скасування постанови ТЦК та СП. Нині є питання й до виконавчих проваджень у вигляді арештів рахунків, оскільки реєстр не працює взагалі», – пояснив юрист.
Правозахисник зазначив: одним із найбільших проблемних питань, залишається державна реєстрація нерухомості та бізнесу, оскільки вона має здійснюватися виключно програмним забезпеченням держреєстрів. Натомість через кібератаку ці реєстри теж не оновлюються.
«Такі дії будуть здійснюватися на папері, а це вже ціле поле для зловживань та певних шахрайських дій з майном. Впевнений, знайдуться особи, які захочуть використати поточне становище у сумнівний спосіб», – вважає Кичко.
Складнощі спіткали й водіїв. Від 20 грудня сервісні центри МВС призупинили надання окремих реєстраційних послуг з транспортними засобами, повʼязаних зі зміною власника:
«IT-фахівці компетентних служб працюють над усуненням проблеми та відновленням роботи реєстру. Терміни відновлення роботи реєстру поки невідомі», – сказано в офіційному повідомленні.
Разом із тим, на тлі цього електронного «апокаліпсису» є приємні новини. За словами Данила Глоби, хакерська атака оминула Єдиний державний реєстр судових рішень. Він працює стабільно; є доступ і до давніших судових рішень, відбувається й завантаження нових.
***
За іронією долі, 19 грудня (у день, коли «лягли» державні реєстри) група народних депутатів зареєструвала законопроєкт «Про Кіберсили Збройних сил України». Метою проекту закону є створення військової та технічної організаційної структури у складі Збройних сил України за стандартами НАТО. Вона відповідатиме за кібероборону України, захист суверенітету та територіальної цілісності в кіберпросторі. У Кіберсили ЗСУ пропонується набирати фахівців, які у тому числі організовуватимуть «періодичне навчання та злагодженість кіберрезервістів для формування сталого кадрового інтелектуального потенціалу вмотивованих громадян України». Поки ці нові прогресивні наміри є лише на папері.
Нагадаємо, 27 червня 2017 року проти України була здійснена масована кібератака. Це був вірус Petya.A, від якого тоді постраждала банківська система, підприємства інфраструктури, відомі ЗМІ, автозаправки тощо. Вірус NotPetya створили російські хакери.
Це черговий удар по індустріальній етатичній системі централізованого контролю з її маніакальними потугами перетворити Україну на цифровий концтабір. Ця криза має стимулювати перехід на постіндустріальні добре захищені децентралізовані системи документообігу, розвиток криптовалют та блокчейн-транзакцій, а також розгортання WEB 3.0 та реального місцевого самоврядування.
Етатична індустріальна держава – паразитична і некомпетентна – розвалюється на очах. З цього перегною має вирости нова українська держава – республіка громад.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Комментарии
Етатична індустріальна держава – паразитична і некомпетентна – розвалюється на очах. З цього перегною має вирости нова українська держава – республіка громад.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
"За іронією долі, 19 грудня (у день, коли «лягли» державні реєстри) група народних депутатів зареєструвала законопроєкт «Про Кіберсили Збройних сил України». Метою проекту закону є створення військової та технічної організаційної структури у складі Збройних сил України за стандартами НАТО. Вона відповідатиме за кібероборону України, захист суверенітету та територіальної цілісності в кіберпросторі. У Кіберсили ЗСУ пропонується набирати фахівців, які у тому числі організовуватимуть «періодичне навчання та злагодженість кіберрезервістів для формування сталого кадрового інтелектуального потенціалу вмотивованих громадян України». Поки ці нові прогресивні наміри є лише на папері".
***
10,5 років з початку "гібридної війни" росії проти України!
7 років пройшло після масованої кібератаки (27 червня 2017-го)!
Майже 3 роки збройної агресії росії проти України - тотальна війна!
І тільки нарешті дійшло до зареєстрування законопроєкту «Про Кіберсили Збройних сил України».
Це відверта тупість чи саботаж?!
Тут вже йдеться не про президентів - Петра Порошенка чи Володимира Зеленського, - не вони обирають Верховну Раду України, а про тупість чи саботаж обраних "народних обранців", яких обирали громадяни України!
Дуже просто повторювати мантри про "погану владу".
А треба подивитися в дзеркало: які ми, народ України?
Чому 33 роки поспіль ми обираємо у владу найгірших?
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Причиною цієї кібератаки міг бути як фішинг, так і підкуп працівників, які мали доступ до цих реєстрів, заявив голова підкомітету з питань безпеки в кіберпросторі, урядового зв’язку, криптографічного захисту інформації Олександр Федієнко. За його словами, проведена атака була добре підготовленою. Також відомо, що вхід стався з акаунту найвищого рівня. Для здійснення такої атаки ворог міг залучити до співпраці працівника установи. Крім того, могла бути використана складна схема із занесенням флешки у внутрішній периметр організації для подальшого її підключення.