Зображення користувача Дзвінка Сопілкарка.
Дзвінка Сопілкарка
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

15 травня у Львові впродовж всього дня – X Ювілейний міжнародний фестиваль особливих театрів!

У Львові після чотирьох років паузи відновлюється проведення фестивалю для людей з особливими потребами. 15-16 травня відбудеться X Ювілейний міжнародний фестиваль особливих театрів на тему "У старому кіно". Першого дня фестивалю покази театральних вистав будуть проходити у Міському Палаці Культури ім. Гната Хоткевича (вул. Кушевича, 1); другого дня відбудуться обговорення та консультації для керівників і режисерів театральних колективів-учасників фестивалю, а також екскурсії для особливих акторів. Учасниками фестивалю є колективи зі Львова, Червонограду, Нового Роздолу, Києва, Сум, Херсону та гості з Польщі. Із цієї нагоди ми поспілкувалися із Анастасією Войтюк, координатором Мистецько-терапевтичного центру "Непротоптана стежина", який є ініціатором проведення Фестивалю.

 

– Настю, з чого все почалось? Скільки це вже триває?

– Є така молодіжна спільнота "Діти Христа" при церкві Св. Михаїла у Львові. 15 років тому вони шукали партнерів у Польщі для співпраці і знайшли "Nieprzetarty Szlak", тобто українською мовою "Непротоптана стежина». Після знайомства делегація зі Львова відвідала фестиваль у Польщі, і наступного року провели свій. Вони так запалились ідеєю, що люди з особливими потребами можуть бути акторами, що це для них – і момент виступу, і також реабілітація, і психічний розвиток, що вже протягом останніх 15 років у Львові працює "Непротоптана стежина", має дуже багато друзів... Ми провели понад 9 фестивалів, потім мали 4 роки перерви. Під час цієї перерви займались навчанням педагогів, які працюють з театрами.

– Розкажи нам, будь ласка, про цьогорічний Фестиваль!

– Це десятий міжнародний фестиваль! Ми ласкаво запрошуємо усіх 15 травня прийти і стати глядачем впродовж цілого дня: з 9.30 до 18.00, в палаці ім. Г. Хоткевича. Буде 11 колективів зі Львова, Києва, Херсону, Сум, Львівської області, будуть гості з Польщі.

Наступного дня – 16 травня буде святкування 15-річчя "Непротоптаної стежини". Воно буде проходити в палаці Сапег на вул. Коперніка, 40а. Тих, хто друг і хоче подружитись, запрошуємо прийти о 14.00. І також буде семінар обговорення для керівників. Тому що цей фестиваль влаштовується не лише для того, щоб показати роботу колективу, а також, щоб покращити методи праці з акторами, театральні техніки, терапевтичні ефекти. І в нас є рада консультантів, де є також актори з театру ім. Л. Курбаса, є спеціалісти з Києва, Любліна, а також Львівського Національного Університету ім. І. Франка, з напряму театрознавства. Вони будуть дивитись всі вистави, а потім будуть давати підказки, практичні поради.

– Це вже буде відбуватись потім приватно?

– Це збираються усі режисери вистав і обговорюють, тому що чийсь приклад для когось теж може бути навчальним.

 

– То виходить "Непротоптана стежина" є в Польщі, і тут, в Україні?

– Так, і в Білорусі. Там це 11 років вже існує. Чим це класно, що це така міжнародна "тусовка". У нас ще є партнери з Росії, які також мають цікаві техніки роботи.

Є також дружні фестивалі в Бресті, Любліні. Ми пишемо звернення до школи у Львові, що, мовляв, там і там є фестиваль: чи ваші діти туди не хочуть поїхати? Так само вони до нас відсилають колективи. Тобто завжди класно, коли є агенти на місцях, які допомагають, ну і там велику кількість волонтерів задіяно.

– Я думаю, що терапевтичний ефект від вистав є не лише для акторів, але і для глядачів...

– Так, ми дуже радо запрошуємо. У залі є близько 500 місць, вхід вільний.

Люди настільки щирі на сцені, вони так стараються, так чекають на цей виступ. Є колектив людей з особливими потребами, які виступають по звичайних фестивалях, але це не всі, це одиниці. Решта ж чекає цього фестивалю цілий рік.

– Чи театри в інших містах з'явились під впливом "Непротоптаної стежини"?

– Кожен по-різному. Але, в принципі, ти маєш рацію. Львів 15 років тому дав поштовх і майже тоді одразу паралельно так трапилось, що в Києві з’явився фестиваль, через кілька років з’явився у Сумах. Вони не належать до руху "Непротоптана стежина", але дружать тісно. Тобто "Непротоптана стежина" має кілька принципів, які треба виконувати, щоб належати. Є принципи відбору колективу, організації фестивалю, цінностей, але ми всі – в дружбі. І через те, що в Сумах є також багато театральних колективів, вони їдуть до нас. А от колектив з Херсону – вони самі заснувались. Тобто таких колективів в Україні може бути близько 100 різних. Хтось раз на місяць збирається, хтось раз на тиждень.

– І різного віку? Тобто і діти, і дорослі?

– Так, і діти, і дорослі, і з різними особливостями. Тобто є незрячі, нечуючі. І є багато різних театральних технік. Ну і виконують різні завдання. Так як і кожному в житті, в ситуації треба шукати свою роль.

 

Довідка

Мистецько-терапевтичний центр "Непротоптана стежина", який у цьому році святкує 15-річчя своєї діяльності, є організатором міжнародного циклу мистецьких заходів за участі дітей та молоді з особливими потребами. Цього року до МТЦ "Непротоптана стежина" доєдналось багато громадських та державних організацій, які є співорганізаторами фестивалю: Львівський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Навчально-реабілітаційний центр "Джерело", ГО "Картинка", Управління освіти ЛМР, Управління культури ЛМР, Палац мистецтв ім. Гната Хоткевича, ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури.

Фестиваль особливих театрів є унікальною подією, яка має широкий соціальний та культурний вплив на суспільство. Театральна реальність дає можливість акторам стати іншими, спробувати себе у нових ролях та подіях. Особливий театр – це місце щирості, творчості, максимальних зусиль і також своєрідного одужання для всіх – акторів, режисерів, організаторів та глядачів.

У рамках фестивалю відбудеться дружня фото-подія "Театр в об’єктиві" – результатом якої буде міжнародна виставка робіт зі Львова, Любліна та Бресту.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Дзвінка Сопілкарка.
0
Ще не підтримано

Я була одним з організаторів цього фестивалю. Це було справжнє свято. І тепер я почуваюся цілком щасливою.

Коментарі

Зображення користувача Дзвінка Сопілкарка.
0
Ще не підтримано

Я була одним з організаторів цього фестивалю. Це було справжнє свято. І тепер я почуваюся цілком щасливою.