Ні риби, ні м'яса, ні молока, ні яєць.
Ні сала, ні хамона, ні устриць, ні раків.
Ми згадали, що у Києві є відома рівнянка, яка свого часу практикувала щось подібне. Тетяна Бобрікова має багато друзів у Рівному не лише через те, що вона стала зіркою телеекранів та кіно. Тож ми вирішили розпитати нашу красуню трохи про веганство, вегетаріанство і... взагалі.
- Тань, то сьогодні тебе правильно вважати веганом чи вегетаріанцем?
- Зараз я скоріше вегетаріанець, який часто «веганить». Більше трьох років не їм м’яса, риби і морепродуктів, але іноді вживаю молочне і яйця. Але я переконана, що це не корисно, тому поступово намагаюсь складати свій раціон вже без цих продуктів.
- Коли ти вперше вирішила змінити харчування, і чому?
- Перші спроби відмовитися від м’яса я робила ще, певно, років 10 тому. Але тоді це був такий підлітковий максималізм, мені було шкода тварин.
Зараз мотивація змінилася. Три роки тому я познайомилася з Джаредом Лєто (ред.- лідер групи 30 Seconds to Mars, актор), і я була шокована його зовнішністю, тим, як він поводиться, як він робить музику і як він говорить.
Я тоді подумала, що, напевно, ця людина знає щось більше...
Як можна у 40 з хвостиком років виглядати як двадцятирічний парубок?
Як можна бути геніальним музикантом, оскароносним актором і режисером одночасно? Я в нього спитала, і він відповів, що це все веганство! Виявляється, він більше 15 років - вегетаріанець, і останні сім - веган.
Тоді я почала «гуглити» і виявилось, що всі великі люди були веганами або вегетаріанцями.
З сучасних, наприклад, той самий Леонардо Ді Капріо, із класиків - Лев Толстой.
Певно, тоді я для себе вирішила повторити свої спроби вегетаріанства, тільки вже більш продумано і не тільки заради тварин, а й заради енергії і правильного сприйняття світу і, головне, здоров’я і зовнішнього вигляду.
- Чи стала ти інакше почуватися після таких змін у харчуванні?
- Так, з перших днів вегетаріанства. Було кілька місяців, коли я повністю перейшла на рослинну їжу і була веганом.
Відверто зізнаюся, що так класно я себе не почувала ніколи. Налагоджується сон, шкіра стає кращою, немає нервозності. Мені навіть здалося, що і бажання здійснюються швидше.
Я прочитала і передивилася багато фільмів про це, і, виявляється, що з переходом на рослинну їжу люди іноді можуть позбутися раку, діабету і від таких хвороб серця, від яких немає жодного лікування - ні хірургічного, ні медикаментозного!
Люди повністю одужують, просто виключаючи з раціону м’ясо, рибу і молочні продукти, стають практично здоровими!
Ми - те, що ми їмо - і я тепер у цьому абсолютно переконана.
- А що ти взагалі їси? Чи є у зірковому раціоні звична нам картопля, буряк, морква, капуста?….
- Ну, звісно, є. Це в принципі основа мого раціону - овочі, фрукти. А ще бобові, горіхи, сухофрукти і каші. Дуже люблю різні вироби з сої. Це набагато легше готувати, ніж м’ясо, а смак і користь набагато більша.
Розкажу історію з життя. Мій друг з мене сміявся, що я вегетаріанка, що мені так шкода тварин, і що він ніколи в житті так би не зміг.
Наступного дня йому подзвонив його лікар (у молодого хлопця були реальні проблеми з тиском) і сказав, що йому треба сісти на дієту, яка виключає м’ясо і молочні продукти. Це мало допомогти йому знизити рівень холестерину. І що ви думаєте?
Він був вимушений це зробити, і вже за місяць його тиск стабілізувався, рівень холестерину без м’яса і молочного знизився до нереально нормальних цифр! За місяць!!! Тому зараз мене ніхто не переконує в тому, що м’ясо - це корисно.
- А яйця, молоко? Вдається обійтися і без цього, чи є якісь замінники?
- Стосовно молока, то я тут майже впевнена, що воно не є корисним. Що таке молоко? Це такий собі гормональний коктейль для теляти, щоб воно швидко-швидко стало коровою чи биком.
Стільки гормонів, скільки є в коров’ячому молоці, людині точно не треба. Єдине молоко, яке нам підходить на 100 відсотків - це молоко матері. І то до певного періоду.
Ви знали, що у 85% людей на планеті взагалі — несприйняття лактози — речовини, яка є в молоці. Як може бути корисним продукт, який не сприймає стільки людей?
Замінники молока і яєць є - це соєве молоко, кокосове молоко і тофу. Нещодавно в Америці придумали рослинні замінники яєць.
- США, Європа - це трохи інший світ та здебільшого інший клімат. Але як це - бути вегетаріанцем або веганом в Україні?
Це, власне, єдина причина, чому я досі вегетаріанець, але не веган. В Україні нереально важко знайти замінники тваринної їжі. В ресторанах практично завжди відсутнє веганське меню. Доводиться ходити або в откремі спеціальні заклади, або готувати вдома.
Пакет соєвого молока зазвичай коштує близько 100 гривень. І це в Києві. У Рівному ситуація ще гірша. Пам’ятаю, близько року тому спитала у супермаркеті, чи є в у них тофу? На мене дивилися, як на скажену.
А от моя подруга зі Швеції розповідає, що там у маркеті в холодильнику з морозивом лише 2 види звичайного морозива (з молока), а решта (близько 20) видів — веганське морозиво.
У супермаркетах є відділи замінників м’яса — веганські сосиски, бургери, все що завгодно. Але я вірю, що і у нас до цього дійде. Бо бачу, як більшість моїх друзів намагається бути хоча б вегетаріанцями. А попит формує пропозицію.
- Твої улюблені страви, які ти готуєш вдома?
- Найбільше веганське відкриття для мене - це морозиво.
Щоб його приготувати, достатньо заморозити шматочками дуже стиглі банани і якісь ягоди.
Потім це подрібнити у блендері, і — все. Готово.
Ви не повірите, яке смачне це морозиво, і наскільки воно схоже на звичайне.
- Що б ти порадила тим, хто тільки стає на стежку здорового харчування. Чи слід їм спробувати веганство?
- Думаю, слід дослухатися свого організму. Я насправді не люблю м’яса і риби, тому відмовитися від цих продуктів мені було дуже легко. Але також я впевнена, що хоча б іноді у споживанні м’яса треба робити паузу. Не дарма ж люди дотримуються посту.
Адже піст - це і є веганство. Ми знаємо, що під час посту організм очищують, а наші думки стають світлішими, і ми почуваємося набагато краще.
Відмова від м’яса не означає перехід на капусту. Треба вводити в раціон більше бобових, горіхів, цільнозернових продуктів.
Треба постійно слідкувати, щоб харчування було збалансованим. Для мене це правильний шлях, хоча я нікого не агітую.
Коментарі
"На сковорідці розігріти льняну олію"... - це веганство?.
Або " піст - це і є веганство? "Замінники м"яса" - це для зручності переходу?
"...у 85% людей на планеті взагалі — несприйняття лактози — речовини, яка є в молоці. Як може бути корисним продукт, який не сприймає стільки людей?" ?
І все ж стаття-інтерв"ю захоплююча. Дякую, Світе!
Радіймо! Тільки шляхом творення сьогодення, майбутнє вітаємо чистотою, світлом перемагаємо!
Поки дехто дізнається про такі прогресивні речі як веганство є такі, шо давно вже експериментують з сироїдством...
Вірність, Шляхетність, Любов.