Зображення користувача Олексій Репецький.
Олексій Репецький
  • Відвідувань: 19
  • Переглядів: 20

Історія української коноплі

Протягом століть коноплі задовольняє потреби людини в їжі, матеріалах для одягу, облаштуванні житла, є основою лікарських препаратів і сировини для технічних потреб.

Розкопки свідчать, що народи, які населяли територію сучасної України, використовували різні вироби з конопляної сировини понад 4 тисячоліть тому. Зокрема, знахідки археологів, що датуються періодом трипільської культури, говорять про високий рівень конопляного ткацтва. В ті часи конопляна сировина була основою трикотажного виробництва. Навіть у голодні роки коноплі були універсальним засобом для виготовлення різних продуктів харчування, ліків, сировиною для обігріву.

Центром внутрішньої і зовнішньої торгівлі був Київ. Саме торговці першими завезли в місто насіння рослини з тим, щоб продавати його українським селянам для культивування на території з родючими ґрунтами і теплим кліматом. Максимально сприятливою для цього територією з незапам'ятних часів вважалися землі в сучасних Полтавській, Сумській та Черкаській областях. У зв'язку з тим, що в регіоні конопля виростала практично всюди, а продукти її переробки були однією з основних статей доходів місцевих селян, не дивно, що один з міст Полтавської області досі гордо носить назву - Лубни.

З розвитком комерційних відносин сформувалися центри торгівлі як сировиною, так і продуктами переробки Cannabis sativa в більшості своїй в портах Північного Причорномор'я, а при Петрові I вектор торгівлі українським конопляним товаром був сфокусований на північному і північно-західному напрямку Російської імперії.

Після скасування кріпосного права і особливо після столипінських земельних реформ, виробництво активно почали впроваджуватися технології глибокої переробки конопель, з'явилися перші ознаки індустріалізації праці в коноплепереробній галузі. Як окремі домогосподарства, так і промислові виробництва активно використовували конопляну сировину в різного роду сільськогосподарських та промислових виробництвах. Наприклад, у 1938 році американський журнал «Популярна механіка» інформував своїх читачів, що з конопель можна отримати більше 25 тисяч різних продуктів.

Ще в 70-х роках минулого століття в Інституті луб'яних культур (тоді мав статус всесоюзного) почалися селекційні роботи по виведенню так званої безнаркотичної коноплі. Незабаром вчені-селекціонери заявили про створення сортів, у яких вміст тетрагідроканнабінол (ТГК) було настільки мізерно, що можна скурити хоч цілий гектар - бажаного ефекту не отримаєш. Сьогодні вони стверджують, що саме завдяки українським розробкам галузь коноплеводства, заборонена в більшості країн Європи у зв'язку з розквітом наркоманії, була реабілітована і розвивається стрімкими темпами (тільки в Німеччині з 1997 р. побудовано більше 30 коноплезаводов).
 

Наші ботаніки пішли далі і вивели сорти  коноплі, які взагалі не містять ТГК, але контролюючі органи, як і раніше, так пильно стежать за посівами цих безнаркотичних рослин і так посилено наводять порядки в цій галузі, що навіть керівники нещасного десятка наших аграрних підприємств, які ризикнули вирощувати коноплю в Україні, в цьому році послали цей бізнес разом з регуляторами куди подалі. Лише в двох господарствах (Інституту луб'яних культур та фірми «Агро-Ханф») засіяли поля коноплями. Ще 10 років тому таких виробників в Україні налічувалося близько 70.

У 2011 р. під посіви конопель була виділена найнижча квота - 357 га (для порівняння - середнє сільгосппідприємство має більше 1000 га посівних площ). У 1913 р. посівна площа конопель в Україні становила 127 тис. га. У 1975-му - 72 тис. га. В 90-е - 10 тис. га.

У 70-х роках в Україні вироблялося 21 тис. тонн волокна. У 1990-му - 7,7 т і 1,2 тис. т зерна. У 2008-му - з 900 га зібрали 3 тис. т волокна і 120 т зерна. У 2008-му первинна переробка здійснювалася на трьох підприємствах, у 2010-му - на одному. Житомирський і Рівненський текстильні комбінати зупинилися.

Сьогодні в магазинах країн Західної Європи та Північної Америки продається сотні найменувань харчової та текстильної продукції з конопель. У Києві нам вдалося відшукати лише конопляну оздоровчу підгодівлю для папуг, конопляну олію за фантастичною ціною (в 5 разів вище, ніж арахісове), взуття з коноплі, яку шиє єдиний в Україні ентузіаст, а також ковдри, килимки з конопляного волокна фірми AGRO-HANF.

Наші інтереси: 

+

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи