Навіть у районних газетах у ті часи регулярно друкували шахові задачі для читачів, над якими можна було подумати на дозвіллі.
Все змінилося на початку сімдесятих, коли майже гегемонію шахістів із СРСР перервав американець Роберт Фішер. Його досі вважають найбільшим шаховим генієм усіх часів. Але не геніальні ходи Фішера привертали до його матчу із Борисом Спаським увагу сотень мільйонів: це було змагання між комунізмом та капіталізмом за звання найрозумнішого.
Врешті переміг Фішер. Але навіть після того, як він несподівано завершив кар'єру, інтрига не зникла. Наступним претендентом на світовий титул був Віктор Корчной, який утік із СРСР. Тож і наступний матч за світову корону між ним та аґентом КДБ Анатолієм Карповим був "політичним".
Таким самим було пізніше протистояння між Карповим та Каспаровим – останній уособлював зміни, на які у вісімдесяті роки чекали у СРСР. Після краху комунізму та розпаду радянської імперії шахи поступово повернулися до витоків. Грою знову цікавилися виключно аматори, яких стало менше, ніж у шістдесяті роки. Комп'ютери знецінили унікальну пам'ять провідних шахістів, зробивши їх доробок доступним за допомогою кількох клацань.
Аж раптом жіночий чемпіонат світу знову повернув шахи до великої політики. Так само, як сорок років тому, сотні тисяч людей стали шаховими уболівальниками. І не тому що українка Марія Музичук винайшла геніальний дебют чи ендшпіль. Головне, що Марія змагалася за звання чемпіонки у матчі проти спортсменки, що представляє країну агресора. Та й ще на її території!
І саме це спонукало українців уболівати за нашу шахістку. Вона перемогла і стала чемпіонкою світу! Ми тішимося з того, що саме тепер українська дівчина виявилась розумнішою за свою суперницю і виграла у неї за шаховою дошкою.
Відтак і усі ми розумніші за московитів. Тож врешті перемога буде за нами і на полі бою. Саме за це наша величезна подяка чемпіонці світу із шахів Марії Музичук.
Дякую, друже, за цю оптимістичну публікацію!
Коментарі
Дякую, друже, за цю оптимістичну публікацію!