Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 1
  • Переглядів: 2

Велике будівництво на лінії фронту. Куди поспішає влада Херсона?

Категорія:

Щойно створений забудовник не має ані техніки, ані співробітників, ані офісу, але вже має підряд на 82 млн грн. Третій місяць поспіль мешканці кількох мікрорайонів Херсона протестують проти зведення в місті двох великих протирадіаційних укриттів на загальну суму 185 млн грн.

 

Очікується, що в них облаштують підземні школи для тієї невеликої кількості дітей, яка тут лишилася. Юні херсонці роками відвідують уроки виключно онлайн. Проте в активних дорослих херсонців є свої аргументи: мовляв, росіяни можуть посилити обстріли в районах будівництва. Водночас місцева влада вперто наполягає на продовженні будівництва, залучаючи на підряди нечужі компанії, пише Главком.

29 листопада управління капітального будівництва Херсонської міської ради уклало черговий договір, цього разу з київською фірмою «Тенсенс», на будівництво великого протирадіаційного укриття вартістю 82 млн грн. І це при тому, що попередні два схожі проекти, якими опікуються інші підрядники, вже викликали серед херсонців хвилю обурення.

Нову захисну споруду побудують на території херсонського професійного училища №2, поблизу якого є декілька багатоповерхівок та приватний сектор. Варто зауважити, що забудовник отримав підряд без проведення торгів. Рішення про дозвіл укласти прямий договір надала Рада оборони області 14 листопада.

«Главком» заглянув у кошторис нового будівництва і виявив: підрядник «Тенсенс» завищив ціни на будівельні матеріали та вирішив, що в багатьох випадках можна не вказувати виробника чи модель товару. Імовірно, це робиться для того, щоб не можна було точно порівняти його тендерну вартість із ринковою. Однак навіть на найпростіших матеріалах на кшталт піску чи щебеню можна помітити переплату.

Згідно з даними YouControl, компанія «Тенсенс» з'явилася на світ 5 травня 2023 року. Її засновником став Сергій Гайдукевич, а директором Вадим Кушнір, за адресами реєстрації яких можна відстежити десятки компаній, схоже, створених для продажу. Майже сотня інших компаній, де керівниками та засновниками були Кушнір і Гайдукевич, нині змінили власників та адреси реєстрації.

Цікаво, що забудовник «Тенсенс», який не має ані техніки, ані співробітників, ані офісу, але вже має підряд на 82 млн грн у Херсоні, змінив керівника і власника 27 листопада, тобто за два дні до підписання контракту. Директором і кінцевим бенефіціаром компанії став Максим Сердюк із Полтавщини, який був зареєстрований як ФОП-таксист із 2007 по 2014 рік.

Після тендеру на 82 млн грн управління капітального будівництва Херсонської міськради також замовило капітальні ремонти підвальних приміщень для улаштування найпростіших укриттів у херсонському ліцеї №51 за 10,7 млн грн та в херсонській гімназії №1 – за 16 млн грн. Також відомство провело сім порівняно невеликих тендерів на роботи з технічного й авторського нагляду та розробку проєктної документації по об’єктах будівництва (переважно йдеться про укриття). Загальна сума цих закупівель – 1,5 млн грн. Попри скандали з будівництвом укриттів, влада Херсона пообіцяла, що з 1 червня 2025 року учні трьох підземних шкіл таки сядуть за парти.

Вкопатися в землю. Що в інших областях?

«Главком» поцікавився станом справ щодо розвитку підземної інфраструктури на інших прифронтових територіях. Департамент містобудування та капітального будівництва Миколаївської ОВА відповів: громади області можуть мати вплив на будівництво підземних об’єктів. Для цього вони мають подати власні обґрунтовані позиції через державний портал Dream – цифрову екосистему для підзвітного управління відновленням. На уточнювальне запитання «Главкома» про те, як ОВА звітує про хід реалізації цих проєктів та чи доступна ця інформація для громадськості, тамтешня влада зазначила: подібна інформація лише для службового користування.

Наразі ж відомо, що на території Миколаївської області відкрито дві підземні школи – одну в самому Миколаєві, іншу – в селищі Центральному. А до Дня Святого Миколая в одному з миколаївських ліцеїв введено укриття, яке було облаштоване на гроші спонсорів.

Щодо дитячих садочків у Миколаєві, то там щонайменше два дошкільні заклади освіти мають укриття. Вони були облаштовані коштом Королівства Данія та у співпраці з Данською радою у справах біженців.

На Харківщині, за даними обласної військової адміністрації, протягом 2024 року взято на облік 180 найпростіших укриттів, п’ять – протирадіаційних та споруду подвійного призначення, яка має захисні властивості протирадіаційного укриття.

Крім того, цьогоріч розроблено проекти будівництва (реконструкції) укриттів у п’яти медзакладах Харківщини. Також розпочато будівництво п’яти укриттів у закладах освіти в області. Станом на початок грудня уряд виділив 2,7 млрд грн на будівництво та реконструкцію укриттів у закладах освіти Харківщини.

До слова, в інтерв’ю «Главкому» міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що місцева влада реалізовує проект із будівництва двох підземних лікарень, де медики зможуть приймати пологи. Усі роботи мають намір завершити до кінця року. Щодо підземних шкіл, то, за словами очільника міста, нині в Харкові працює одна така школа в Індустріальному районі, будується ще шість. Крім цього, діти навчаються у класах на шести станціях метрополітену.

За відомостями держпорталу Dream, у Сумській області реалізується 15 проєктів на базі шкіл Сумської області. Частина з них – це капітальні ремонти укриттів, частина – побудова протирадіаційних укриттів «з нуля». До прикладу, Сумська школа №25 стане підземною орієнтовно за 99,2 млн грн. Усього в ній зможе навчатися 500 дітей.

Загалом в області будуються шість підземних шкіл, розповів журналістам голова Сумської ОВА Володимир Артюх. П’ять із них потребують фінансування.

Влада Донеччини – чи не єдина, яка вже не планує будівництво соціальних підземних об’єктів через загострення на фронті. Усього на обліку є 1889 захисних споруд цивільного захисту, із яких 471 споруда вже опинилася на тимчасово окупованій Росією території Донецької області.

Наші інтереси: 

Розуміємо, що чинна влада поспішає "освоїти" кошти, поки вона ще при владі. Розуміємо, що місцева влада виконує забаганки 5-6 "ефективних менеджерів" Зеленського. І нема на це ради, поки їх не викинуть з Банкової.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Срібна монета (срібленик) Володимира Великого з гербом «Лебідь» на зворотній стороні

Ельфи Ісуса Хреста та їх символіка на гербі української ультранації (аудіо)

Лебідь – це справжня назва державного герба України. Найважливіше, що це символ ельфійської трансформації. Символ-магніт. Магічний символ української ультранації!

Останні записи