На сайті Верховної Ради України опубліковано текст законопроєкту “Про протидію лихослів’ю” (про дематюкацію мови). Автор – народна депутатка Ольга Богомолець, пише ТСН.
У пояснювальній записці є визначення терміну лайки і нецензурщини – це “вияв слабкості, психоемоційного роздратування і водночас втоми, вияв агресії й слабкості водночас”. При цьому матюки прийшли до України з російської культури, як вважає політик. “Лайку, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні “насаджують” у публічному просторі та медіа. Українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на кшталт тих, що побутують нині”, – переконана Богомолець.
Лайка, на переконання авторки, свідчить про вияв психічної слабкості, примітивний спосіб вияву агресії, коли немає достатньої кількості аргументів, а також псевдосамозахист і темну частину несвідомого, яка потребує контролю, аби не зруйнувати світ.
У разі ухвалення законопроєкту на офіційному рівні буде визначення поняття “лихослів’я (нецензурна лайка)”, будуть врегульовані заміни будь-якої літери під час вживання слів та виразів. Крім того, закон не допустить вживання матюків в ефірах. Штраф складатиме 10% розміру ліцензійного збору за трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їхнього відеосюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять лихослів’я. Гроші, отримані в результаті штрафів, скеровуватимуть до Українського культурного фонду.
Також Богомолець пропонує адміністративну відповідальність за матюки, якщо вони розповсюджуються у ЗМІ. Штраф складатиме від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Якщо лайка буде порушувати громадський порядок і спокій громадян під час трансляції телерадіопередач, передбачений штраф від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо матюкається публічна особа в ефірі, буде накладено штраф від 75 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Очищеня української мови від матюків.
Ідеальний варіант - щоб кожен закон вмикав у людині "внутрішнього цензора". Проте це - утопія. А цей закон може спіткати така ж доля, як і обмеження паління у громадських місцях. Нажаль...
Поки дихаю - сподіваюсь!
Коментарі
На мою думку, цим законопроектом Богомолець просто хоче відвернути увагу суспільства від інших важливих питань. Я дуже розчарувалася в Богомолець після її відвертої підтримки медичної мафії і запеклої боротьби з Уляною Супрун. Тепер все, що вона пропонує, в мене викликає підозри.
Відразу коли прочитав заголовок, отримав те саме враження: відволікання уваги. Якраз гарно вкидати такі яскраві заголовки, коли відбуваються відверто антиукраїнські процеси. А звучить як класно! Це ж заборонити мат! Це ж як вони про мову дбають. Не сумніваюсь, що штрафувати будуть всіх крім 1+1.
Sapienti Sat
Підтримую сказане Оленою!!!
Ви ж тільки погляньте на вкиди і перевертання істини!
Так і виринає порівняння: "Це не схоже на неправду... Але, якщо це не неправда, то що, невже правда?"
"Законотворець-маніпулятор" навішує ярлик "питомоукраїнськості" лайкам (повторювати відмовляюся). Натомість українські емоції найчастіше виражалися благословеннями на зразок "А щоб тебе дощ намочив" (що може бути краще для аграрія, ніж дощ у спеку?!).
Ці слова, хоч і сказані в запалі, добросійні! А, наприклад, іншодна з тих, що пані навела, насправді звучала так:
"А щоб тебе лиха година минула!", "А щоб тобі добро було" тощо.
Це як так само перекрутили притчу про смокву...
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Сьогодні почув влучне визначення для подібних ініціатив: "Законотворчий спам".
Творю, отже існую.
Питання поставлено правильно. Якщо українці хочуть піднятися на вищий рівень, треба перестати матюкатися в публічній сфері. Це забруднює і псує, особливо дітей.
Оздоровлення мови веде до фізичного оздоровлення.
А в побуті хай говорять як завгодно. Чиста мова дозволяє відрізнити шляхетну людину.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Очищення мови - схвалюю.
Тільки не збігається позиція О. Богомолець з очищенням/оздоровленням організму:
("Колективний імунітет нації знищено - рівень вакцинації населення впав нижче показників 90-х років" , - розкритикувала пані Богомолець ситуацію з щепленнями в країні
https://www.bbc.com/ukrainian/amp/features-43648744 ) ...
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Нам треба вчитися оцінювати корисність чи шкідливість ідеї без огляду на історію особистості, яка її висунула - хоча характер джерела ідеї також треба враховувати.
Сучасні медики виховані на ідеї корисності вакцинації, тому зазвичай не спроможні сприймати докази і аргументи про її шкідливість. Це стосується і Богомолець, і Супрун.
З другого боку, Ольга Богомолець - співачка, тому тема гармонійності, краси, чистоти української мови для неї дуже близька.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Правда, Ігоре. Треба шукати найкраще, і його використовувати.
Кожний автор може мати і корисні, і шкідливі думки, погляди. А ми маємо стреміти до здорового майбутнього.
Добре, що нагадав -- !
Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !
Ідеальний варіант - щоб кожен закон вмикав у людині "внутрішнього цензора". Проте це - утопія. А цей закон може спіткати така ж доля, як і обмеження паління у громадських місцях. Нажаль...
Поки дихаю - сподіваюсь!