Зображення користувача Арсен Дубовик.
Арсен Дубовик
  • Відвідувань: 3
  • Переглядів: 3

Весняні заморозки в саду, шкода від пухкого мульчування

Світ:

Всі знають про користь пухкої мульчі. Вона захищає ґрунт від бур'янів, посухи та промерзання. Але під час весняних заморозків пухке мульчування шкідливо! Переконалася я в цьому на "власній шкірі" багато років тому, коли тільки починала осягати ази садівничої науки.

Була у мене грядка з білими ліліями. Їх на зиму рекомендують мульчувати, щоб не промерзли цибулини. Так вийшло, що половину грядки я замульчувати товстим і пухким шаром кленового листя, інша ж половина залишилася неукритих.

Зима була м'якою, цибулини однаково добре перезимували і дружно зійшли на обох половинах грядки. Коли рослини виросли до 10-15 сантиметрів, в перших числах червня стався нічний заморозок. І була ж то температура всього мінус 1 градус, але вже вдень результати було видно: лілії підмерзли. Листочки і верхівки почорніли, похилися.

Яке ж було моє здивування, коли я виявила, що замерзли тільки рослини, замульчовані пухкими листям! На голому ґрунті пошкоджених не було. Мульчування посилило пошкодження рослин пізньовесняними заморозками (не плутайте з зимовим промерзанням ґрунту без мульчі!).

Стала шукати пояснення цьому явищу в книгах і підручниках. Найбільш просте пояснення знайшлося в книзі академіка В. Едельштейна "Овочівництво " (Сельхозгиз, 1951).

Наводжу його в короткому переказі.

Ґрунт - це своєрідний акумулятор тепла. Вкрита смітної рослинністю або пухкої мульчею, він повільно нагрівається і так само повільно вихолоджується. Вночі роль ґрунту в тепловому режимі повітря можна порівняти з роллю грубки в кімнаті. Уявіть: ви вирішили "утеплити" піч повстю. Тепліше стало в кімнаті? Безумовно, що ні. Піч втратила можливість охолоджуватися, і, отже, тепла не віддає.

Так само і в природі. Трава і мульча грають роль тієї самої повсті. Тому вночі температура повітря над ґрунтом, покритої рослинністю або мульчею, завжди нижча, ніж над оголеною поверхнею. Різниця ця може становити 6 градусів і більше (за товщини мульчі всього - 2 сантиметра). Чим товстіший шар, тим менша теплопровідність і тим ймовірніша небезпека нічних заморозків.

Висновок: в період пізньо-весняних заморозків не рихліть, і не покривайте ґрунт соломистим гноєм, сухим листям та іншими подібними матеріалами.

Аналогічні відомості є і в садівничій літературі. Так, швейцарський вчений професор Ф. Кобель наводить такі спостереження ("Плодівництво на фізіологічній основі". - Сельхозгиз, 1957). На висоті близько метра від землі, тобто в зоні нижньої частини крони дерев, різниця температур може сягати більше 3 градусів.

Якщо врахувати, що мінус 2 градуси для квіток вже є критичною температурою, звідси і наступний висновок: за небезпеки заморозків треба скосити траву під деревами якомога нижче. Це підвищить випромінювання тепла від землі.

Особливо важливий такий прийом для сланцевих і низькоштамбових дерев. Крона у них розташована в біля ґрунтового шарі повітря, а ось там от під час заморозків і бувають найбільш низькі температури.

Н. Єфімова, завідуюча відділом аматорського садівництва ВСТІСП

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Леонід Українець.
0
Ще не підтримано

Яка температура є критичною для огірків?

https://www.youtube.com/@LeonidUkrainets

Коментарі

Зображення користувача Леонід Українець.
0
Ще не підтримано

Яка температура є критичною для огірків?

https://www.youtube.com/@LeonidUkrainets

Зображення користувача Арсен Дубовик.
0
Ще не підтримано

Дякую за цікавість до теми, пане Леоніде.
Я Вам відповів у статті Тепловий режим для росту і розвитку рослин овочевих культур.

"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)