Зображення користувача Світ Зелений.
Світ Зелений
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Як отримувати органічні продукти цілий рік

Метод вирощування овочів Зеппа Хольцера.

Людині у Природи ще вчитися та вчитися. Насамперед тому, що найкраще у неї виходить. Наприклад, рослини самі створюють і зберігають грунт, і якщо ця земля не понівечена плугом і отруєна хімікатами, то знайдеться багато живих організмів, здатних її розпушити і удобрити. Насправді рослини можуть захистити себе самі, а якщо їх сил недостатньо, то вони покличуть помічників — павуків. кажанів, ящірок, птахів та інших чудових створінь.

Рослини зміцнюють родючий шар ґрунту, закривають його від вітру та палючого сонця, згладжують руйнівні устремління стихій. Рослини радують нас дружними сходами навесні та багатим урожаєм восени. Однак цю радість можна оцінити лише у гармонії з природою. А «нашукати» їй на зло і всупереч, навряд чи її відчуєш.

Ми розпочинаємо цикл статей про органічне землеробство. Сьогодні ми зробимо короткий огляд його принципів та методів, розглянемо його відмінні риси.

Трохи історії

Історія виникнення та розвитку землеробства налічує понад вісім тисяч років. На самій його зорі людина ще не вміла добувати залізо, і всі роботи на землі проводилися за допомогою дерев'яних мотиків та заступів — структура та родючість ґрунту не порушувалися. З появою великих поселень і збільшенням чисельності населення виникає польництво, і люди винаходять першу орну зброю — дерев'яну соху, яка була призначена для нарізки борозен, а як тягову силу використовували волів або коней. З того моменту, як людина навчилася видобувати та переплавляти залізо, на зміну дерев'яній сосі прийшла металева.


На території Росії масове використання відвального оранки за допомогою плуга почалося за Петра Першого. І це стало початком кінця. Масова вирубка лісів і відвальна обробка грунту швидко спричинили знеструктурування грунту центральної Росії.

Першим провісником майбутніх екологічних катастроф, спричинених масштабним оранкою цілини, стала сильна ерозія, дегуміфікація та обсихання ґрунтів на півдні Російської імперії у середині 19 століття. І вже тоді деякі російські вчені (В.В. Докучаєв, І.Є. Овсинський) почали бити на сполох, говорячи про те, що відвальне оранка згубно впливає на структуру грунту і на її родючість. Вже тоді Овсинський замість плуга став використовувати кінний плоскоріз, одержуючи чудові врожаї, навіть у посуху 1895-1897 років.

Наступна екологічна катастрофа відбулася на рівнинах США та Канади у 30-х роках 20 століття. Розорювання мільйонів гектарів цілини в преріях призвело до виникнення жахливої ​​вітрової ерозії, а курні бурі на той час місцеві жителі сприймали як кінець світу.

У 60-х роках двадцятого століття така ж катастрофа вибухнула в СРСР, на землях Казахстану, Уралу та Сибіру. У період з 1954 по 1962 тут методом відвального оранки було розорано 42 мільйони гектар. Грандіозна хмара з пилу повисла на всю широчінь степових полів. І таких прикладів можна навести не один десяток.

Винахід мінеральних добрив зіграло колосальну роль у знищенні родючості та зменшенні гумусного шару ґрунту. А про небезпеку вживання овочів та фруктів, вирощених за допомогою таких підживлень, говорити вже не доводиться.


Засновником сучасної системи органічного землеробства вважають Альберта Говарда (1873–1948). Цей англійський учений більшу частину свого життя провів в Індії, де розробив систему компостування і добрива грунту органікою. Основні принципи свого методу він виклав у книзі "Заповіді сільського господарства". Ця праця справила свого часу велике враження і залучила багато прихильників з усього світу.

В цей же час у Німеччині виникає біодинамічний землеробство, основним принципом якого стала повна відмова від використання мінеральних добрив та отрутохімікатів. Для удобрення ґрунту та боротьби зі шкідниками в даному випадку застосовуються спеціальні біодинамічні препарати, про які ми поговоримо у наступних статтях. Основоположником біодинамічного землеробства є Рудольф Штайнер (1861-1926). Ці два напрями і дали основу розвитку методів сучасного органічного землеробства. Ця система вже давно та успішно використовується в багатьох країнах. Це особливо актуально з огляду на те, що екологічна ситуація у світі викликає у багатьох серйозні побоювання.

Погляд на світ очима органічного землероба

Щоб стати органічним землеробом, недостатньо просто відмовитися від застосування отрутохімікатів та глибокого обробітку ґрунту. В основі цього наукового підходулежить глибоке розуміння процесів, які у природі. І не треба сприймати природу, як якесь абстрактне поняття. Природа в органічному землеробстві – це ґрунт та рослини, які ми вирощуємо на своїх ділянках.

Органічне землеробство (його ще називають природним чи біологічним) докорінно відрізняється від традиційного. Тут землю не копають і не орють, а лише розпушують за допомогою спеціальних пристроїв, таких як плоскоріз Фокіна. Докладніше про цей унікальний інструмент ми поговоримо в наступних статтях. Огородники-органісти для удобрення ґрунту та боротьби зі шкідниками та хворобами рослин використовують тільки органічні добрива та спеціальні біопрепарати.


Основними цілями природного землеробства є збільшення родючості ґрунту та отримання екологічно чистих продуктів. Методи та прийоми, які використовують прихильники цього підходу, дозволяють зробити працю городника легким та приємним.

Основою органічного землеробства є особливе ставлення до ґрунту. Ґрунт сприймається як жива істота, яку треба берегти і всіляко дбати про її здоров'я. Тому що, якщо ґрунт здоровий, то й культурам, що виростають на ньому, нічого боятися не варто.

Саме таке ставлення і зумовлює відмову від глибокої обробки землі, оскільки постійне перекопування вбиває всіх живих істот, що створюють основу родючості — гумус. Гумус – складний за складом комплекс поживних. органічних сполук, які утворюються у ґрунті внаслідок життєдіяльності хробаків, грибів, мікробів та інших ґрунтових живих організмів.

Для поліпшення структури ґрунту «просунуті» городники використовують метод мульчування, який дозволяє придушити зростання бур'янів та утримати у землі достатню кількість вологи. У природі земля завжди вкрита шаром листя та трави – метод мульчування допомагає захистити ґрунт від перегріву та ерозії.


Для збільшення гумусу та поліпшення структури ґрунту в біологічному землеробстві застосовуються лише органічні добрива, головними з яких є компост та сидерати. Сидерати – це зелені добрива, як яких можна використовувати різні трави та зернові культури (гірчиця, конюшина, люпин, ріпак, жито, овес та інші). Про все це докладно ми поговоримо у наступних статтях

Про пермакультуру

Багаторічна практика деяких сучасних землеробів доводить, що, дотримуючись певних умов і маючи достатньо знань та досвіду, вирощувати овочі та фрукти для забезпечення своєї сім'ї можна без застосування різних добрив (навіть органічних). Зовсім не обов'язковими будуть більшість агротехнічних прийомів — розпушування, прополювання, полив, мульчування, компостування, сидерація.


Це реально довів відомий австрійський аграрій-революціонер Зеп Хольцер. Його маєток розташований на висоті 1100 метрів над рівнем моря і середньорічна температура тут становить плюс 6 градусів. І ось у цих складних кліматичних умовах Зеппу Хольцеру вдається успішно вирощувати такі теплолюбні дерева, як вишні, абрикоси, черешні та інші. Чудово ростуть у австрійського професора баштанні культури та виноград. Слід зазначити, що це виростає тут всупереч канонам традиційного землеробства.

Зепп Хольцер разом із дружиною займаються лише посадкою та збиранням урожаю. Вони не мають сільгосптехніки, і в їхньому маєтку (50 гектарів) працює лише один найманий працівник. Тут не рихлять, не підгортають, не поливають і не мульчують. Зі шкідниками у маєтку Зеппа Хольцера борються комахи та птахи. Австрійський аграрій-революціонер створив на своїй землі унікальну екосистему, де людина живе за законами природи у повній гармонії з нею. Це чудо світу називають сьогодні пермакультурою, що в перекладі з англійської означає «довготривалий», «постійний». Докладніше досвід Зеппа Хольцера та поняття пермакультури ми обговоримо у наступних статтях.

Отже, підіб'ємо підсумки. Екологічна ситуація на планеті вимагає від кожної людини замислитися і вжити заходів, щоб зберегти те, що ще залишилося. А використання методів органічного землеробства може нам у цьому дуже допомогти.


До основних постулатів природного землеробства відносяться:

  1. Чи не рихли грунт глибше, ніж на п'ять сантиметрів.
  2. Завжди прикривай землю шаром органіки.
  3. Захищай і бережи ґрунтову живність, яка і є головним виробником гумусу.
  4. Бійся голою землі, не залишай грунт без рослин, а на звільненому грунті висівай сидерати.

Ці основні правила також стануть темами наших наступних статей. Спостерігайте за природою, живіть у гармонії з нею – і тоді праця на землі принесе вам не лише хороші врожаї, але й принесе максимум задоволення та позитивних емоцій.

Пермакультура є своєрідною системою дизайну, мета якого полягає у організації простору, яке займають люди, за принципом екологічно доцільних моделей. Цей термін не тільки є скороченням слова «довготривале сільське господарство», а також він позначає і «довготривалу культуру», тому що за відсутності сільськогосподарської бази, етики землекористування, така культура ніяк не зможе існувати довгий час. Пермакультура займається тваринами, рослинами, інтегрованими у живе середовище будівлями та прилеглою інфраструктурою.

Зепп Хольцер виділив кілька принципів, які дозволяють організувати "довготривале сільське господарство" найбільш грамотно та екологічно доцільно.

  1. Перше та найважливіше при відновленні природного ландшафту: потрібно забезпечити територію відкритою водоймою. Зепп Хольцер вважає, що вода є скрізь, навіть у пустелі, треба тільки навчитися її шукати.
  2. Друга умова: захистити ділянку від видування вітром шляхом створення живоплоту та високих гряд.
  3. Створити різноманіття рослинного (у тому числі отруйних рослин) та тваринного світу. Він з усієї округи стягував мішками на свою ділянку лісових мурах, тому що вважає їх лікарями лісу. Хольцер створює «їстівні» ліси, де в симбіозі ростуть. плодові дереваі чагарники з хвойними, листяними та декоративними рослинами. Він вірить, що за такими лісами майбутнє планети.
  4. Чим більша за розміром ділянка, тим менше роботи. Хольцер може вже нічого не робити, а доходи від його маєтку зростають спонтанно.
  5. "Мінімум роботи, максимум ефекту". На сьогоднішній день його маєток є самодостатньою системою, що саморозвивається. Живе він із продажу саджанців, насіння рослин, риби, раків, грибів, горіхів, фруктів, ягід та овочів.
  6. Намагатись максимально висаджувати всі рослини насінням, попередньо створивши їм умови, наближені до природних: стратифікація у морозильнику чи снігу. Він так висадив у себе багато дерев. У нього росте кедровий ліс(З кедрів сибірських та інших видів кедрів, у яких горішки набагато більші). Розсаду він рекомендує висаджувати в бідний ґрунт, у жодному разі не в гумус, т. к. рослини, вирощені в сприятливих умов, в природного середовищаважче адаптуються та хворіють.
  7. Чи не обрізати плодові дерева. Зепп Хольцер вважає, що це зайва робота, а зайвою роботою він не любить. Крім того, дерева звикають до цієї процедури і стають залежними від втручання людини, стають слабкими та менш життєздатними. Обрізання він робить лише у разі захворювання дерева.
  8. Не поливати дерева при пересадці, садити їх у найбідніший ґрунт, і жодних добрив. Хольцер використовує цікавий спосібпересадки дорослих листяних дереві чагарників: у викопаної рослини він замотує мішковиною коріння, зволожує їх, щоб не пересихало, залишає в тіні, а крону поміщає на сонце. Коли дерево скине листя – воно готове до посадки. Приживання - 100%.
  9. Максимально використовувати здібності тварин у допомозі по господарству. Так, він використовує здатність свиней переривати землю для підготовки грядок до посадки, розсипаючи в потрібному місці їх улюблені горох і кукурудзу.
  10. Нікого не копіювати, у тому числі його самого. Думати своєю головою та спостерігати природу. Його девіз: «Мій університет – природа». Весь його досвід було взято з природи. Він часто повторював: «Людина не може вдосконалювати те, що й так досконало, треба просто вчитися мудро керувати природою». Тому, коли у нього виникає якась проблема з рослинами, тваринами, ґрунтом, він входить у стан цієї істоти, уявляє себе ним і прислухається до своїх почуттів, чи комфортно йому на цьому місці, що докучає, чого не вистачає, чого б йому хотілося.

Передплата отримання статей

Зепп Хольцер - найзнаменитіший у світі, автор власної системи органічного землеробства, яку називають пермакультурою Хольцера. В основі його унікальної технології – вирощування плодів без застосування хімічних добрив та пестицидів, лише за рахунок природних факторів та органіки. Багато років тому австрієць поставив непросте завдання: виростити для себе та своїх близьких екологічно чисті продукти З дитинства він спостерігав за природою та експериментував: садив фрукти та овочі, розводив черв'яків та мурах, пророщував насіння та копав ставок... Немов готувався до майбутнього.

Його ферма Краметерхоф знаходиться високо в Альпах. І клімат там більше нагадує сибірський – суворі зими, багато снігу, різкі коливання температури. Проте сьогодні у нього зростають ківі, баклажани і навіть цитрусові. На висоті від 1.100 до 1.500 м над рівнем моря за середньорічної температури плюс 4 градуси цвітуть рододендрони. Чудово почуваються й інші рідкісні культури. І це все завдяки мікроклімату, який створюється за допомогою системи озер, каміння та високих гряд. Його технологія дозволяє бідні та виснажені ґрунти перетворити на здорові та родючі. Девіз Зеппа: мінімум роботи, максимум ефекту. Вчені підрахували, що врожайність у нього у 18 (!) разів вища, ніж у сусідів. Та й секрету зі своєї технології австрієць не робить. Навпаки, активно розповсюджує її по всьому світу. Був він і у Білорусі. Один із семінарів революціонера-аграрія проходив у Логойському районі у фермерському господарстві Артема Кульпіна. Тоді, два роки тому, під керівництвом австрійця було зведено три високі грядки. Сьогодні вони «працюють», даючи чудові врожаї.

Давайте і ми, скориставшись досвідом Артема, спробуємо спорудити у себе на ділянці високу гряду методом Зеппа Хольцера. Тим більше що восени саме час навести лад на ділянці, прибрати непотрібні дерева та чагарники. А все непотрібне органічне сміття краще не спалити, а закопати.

Грядка-велетень

Будівництво високих гряд – широке поле для експериментів. Єдиного шаблону тут нема. Необхідно враховувати місцеві умови: клімат, ґрунт, рельєф тощо. Отже, почнемо? Спочатку визначте бік світла, з якого найчастіше дме вітер, що забирає тепло з вашої ділянки. Найпростіше повісити смужку матерії на дерево або на довгу палицю і якийсь час спостерігати за нею вдень і вночі. Висока грядка має бути розташована проти напряму вітру.

У місцевостях, де сонце не надто пригріває і хотілося б максимально використовувати його тепло, краще робити грядку у вигляді підкови, розкритої на південь. Як варіант - грядка у формі лабіринту або замкнутого кола, в центрі якого можливе маленьке водоймище.

Визначившись із формою, риємо траншею глибиною від 0,5 м до 1 м. Можна копати як лопатою (але це довго і важко), так і екскаватором (краще з поворотним ковшем). Родючий шар складаємо в один бік, неродючий – в інший. У яму скидаємо обрізки дощок, гілки та колоди. Вкладаємо органіку хоча б на 1 м вище за рівень землі зі знятим родючим шаром. Головне, щоб потім урожай було зручно збирати, легко дотягуючись до кожної точки.

Якщо гілок буде більше, ніж стволів, то гряди прослужать менше, зате швидше стануть родючими. І навпаки: товсті колоди будуть довше віддавати харчування та тепло. Дерев'яний матеріал укладайте вільно, щоб він не ущільнювався. Після того як пагорб із гілок буде готовий, засипаємо його спочатку бідним ґрунтом, а потім родючим. У результаті вийде гряда майже 1,5 м заввишки, дуже схожа на пагорб. Що стосується ширини, то в готовому стані вона повинна бути приблизно 2 м. Довжину ж варіюйте, виходячи з можливостей ділянки.

Висока гряда, як вважає сам Хольцер, буде одночасно сонячною пасткою, вітрозахисною смугою та водоуловлювачем. Вона дозволить створити для рослин найсприятливіший клімат. За рахунок пухкої структури гряд підвищиться накопичувальна здатність ґрунту. Вона як губка вбиратиме дощову воду.

Закопана органіка, поступово розкладаючись, почне підігрівати зсередини і виділяти поживні речовини. Плюс високої грядки ще й у тому, що вона збільшує корисну площу, зайняту культурами До того ж такі пагорби і самі швидше нагріваються, що незаперечна перевага у холодних регіонах.

Бажано будувати одразу дві гряди паралельно. Це дозволить експериментувати на суміжних сторонах із посадкою більш теплолюбних рослин або підзимовою сівбою овочів: адже між грядами взимку буде багато снігу. А щоб сонце рівномірно прогрівало обидві сторони гряди, дотримуйтесь класичного принципу, спрямовуючи їх з півночі на південь.

Після того, як пагорб засипаний родючим ґрунтом, підрівнюємо грядку вручну та формуємо кут нахилу. Він має бути близько 65 градусів. Після цього вкриваємо гряди сіном, що перепрів, соломою, листям (можна і картоном). Органічна мульча - чудова можливість підвищити родючість ґрунту. Такий «одяг» стримає зростання бур'янів, дасть землі додаткову вологу, прискорить розмноження дощових хробаків. Вітру не здують мульчу, якщо пришпилити її до схилу дерев'яними кілками-шпильками і притиснути брусами.

Щоб майбутнім рослинам-новоселам у сезон (особливо посушливий) вистачало вологи, австрієць радить закопувати деревину не тільки в саму грядку, а й у неглибокі рови з її боків, викладаючи колоди в один шар. Почавши гнити, вони активно накопичуватимуть у собі вологу. Нею і скористаються рослини. Бічні рови треба робити не нарівні із землею, а трохи нижче, щоб вода затримувалася там довше.

Щодо добрив, то хімічні підживлення Хольцер категорично не приймає, вважаючи, що й органічних настоїв цілком достатньо. «Просто покладіть у воду кропиву, іншу траву, навіть листя і кухонні відходи- все, що є, накрийте і через один-два тижні застосовуйте як воду для поливу», - радить він.

Приємне сусідство

"Разом краще, ніж поодинці" - одна з мудростей Зеппа. І однаково вона відноситься до рослин, людей і тварин. Так, у змішаної посадкирослини підтримують та захищають одна одну від шкідників. Та й конкуренція за поживні речовини між ними менша. Сонцелюбні затінюють ті, що більш чутливі до сонця. Одні ростуть із підвітряного боку інших. Рослини з глибокою кореневою системою піднімають нагору поживні речовини і воду, яких потребують ті, у яких коріння розташовані біля самої поверхні.

Для відлякування шкідників у суміш насіння Зепп додає насіння ароматичних трав, а для залучення хижих комах – насіння квітів.

На високій гряді Хольцер висаджує рослини ярусами. У підніжжя, де найбільше накопичується вологи, висіває вологолюбні культури - диню, кавун, огірок, гарбуз, капусту, редис, салат. Петрушка і морква добре почуватимуться в середині грядки разом із кабачками. Тут же - помідори, баклажани та перці, горох та кущова квасоля. Трохи вище – кукурудза, листова капуста, кучерява квасоля. І на самому верху – найбільш посухостійкі: арахіс, соняшник. На сонечку буде добре рости і картопля, посаджена під сіно. А також ягідні та плодові культури.

Терпимо ставиться австрієць і до бур'янів. Адже вони - потрібний в екосистемі елемент: їх коріння розпушує грунт. А якщо десь бур'яни і пробиваються крізь товщу мульчі, то Зеп їх просто висмикує і залишає лежати прямо на тому ж місці корінням вгору.

У пермакультурі, вважає австрієць, треба не боротися з бур'янами, а використати їх. Так, зарості борщівника або кропиви вказують на те, що грунт багатий на азот. Тому тут немає сенсу садити горох чи боби. Вони лише перенасичуть ґрунт цим мікроелементом, і від цього погано зростатимуть самі. А от бульбовою – картоплі чи топінамбуру – тут саме місце. Витягнувши з ґрунту азот, вони сповільнять зростання кропиви та борщівника. І станеться природна зміна видів рослин.

Неприбрані восени культури австрійський фермер залишає на грядках як мульчу, що прискорює утворення гумусу.

Якщо високу грядкуви «наповнювали» подрібненим матеріалом, який швидко розкладається і відразу виділяє багато поживних речовин, то в перший рік Зепп радить висівати рослини-виснажувачі, яким треба багато харчування. З-поміж них гарбуз, кабачки, огірки, капуста, помідори, кукурудза, селера і картопля. Менше потребують поживних речовинквасоля, горох та суниця. Їх краще висаджувати на таких грядах на третій рік, щоб плоди не перенасичувалися добривами та не збирали нітрати.

Свиня-землероб

Усіх тварин Зепп вважає... співробітниками. Корів і коней він використовує для тяглових робіт, курей та свиней – для обробки ґрунту, риб у ставку – для регулювання чисельності комарів. Кури, качки та свині охоче поїдають слимаків та личинок травневого жука.

"У свиней спереду вбудований плуг, а ззаду - розкидач добрив", - жартує Хольцер. Коли треба переорати якийсь ділянку, він запускає на нього свинок. Але спочатку розсипає землі кукурудзу, горох чи сочевицю, розмочені в молоці. У пошуках спокусливо пахнучого корму свині проорюють будь-який ґрунт на глибину 20 - 30 см. Іноді використовує Зепп свинок і як... сіячів. Для цього в корм підмішує насіння плодових чи листяних культур, сидератів. Пройшовши через шлунок тварин, вони стають стратифікованими: оболонка, що їх захищає, розчиняється в травному тракті. А виділені разом із натуральним добривомзерна швидко проростають у «живильному» субстраті.

Хольцер взагалі вважає, що необхідно розводити «їстівні» ліси, де в єдиному симбіозі ростуть плодові та ягідні чагарникиз хвойними, листяними та декоративними рослинами.

Ферма для «корівок»

Свій підхід у австрійця та до бджіл. На його думку, все має бути природним. Вулики – лише з необробленої чистої деревини. Сам він виготовляє їх із довгої соломи. Чи не вставляє і рамки. Навіщо дивується, адже бджоли чудово самі будують стільники.

Розійшлося багато шкідників, і не знаєте, що робити? Адже надпопуляція комах - явна ознака неправильного господарювання. Вихід Зепп бачить у розмноженні сонечокі вуховерток, личинки яких знищують на день до 400 попелиць. Щоб розмножити корисних комахХольцер радить наповнити старий квітковий горщик тонкою деревною стружкою або сіном, обмотати дротом і повісити на уражене шкідниками дерево як би навпаки - отвором вниз. Сонечка й байдики з'являться там і, недосяжні для птахів, розмножаться. Чим більше шкідників - тим більше і сонечок. Так природа сама дбає про рівновагу. До речі, замість квіткового горщикаможна взяти шматок кори та покласти його під дерево відкритою стороною вниз.

Цікавий і досвід австрійця при літній пересадцідорослих листяних дерев і чагарників. Буває ж, що треба терміново пересадити рослину, яка заважає проведенню якихось робіт. Коріння викопаної рослини він замотує мішковиною та зволожує, щоб не пересихало. Потім дерева укладає так, щоб коріння знаходилося в тіні, а крона – на сонці. Коли рослина сама скине листя – воно готове до посадки. І приживання завжди стовідсоткове. Хоча висаджує фермер у найбідніший ґрунт, не додаючи жодних добрив і не поливаючи, змушуючи тим самим рослину максимально «думати» про себе та про своє харчування.

Ніколи Зепп не обрізає і своїх плодових дерев, вважаючи, що вони звикають до цієї процедури і стають залежними від втручання людини, а від цього - слабкими і менш життєздатними.

Довідка «СБ»

Пермакультура - це вирощування рослин природних умов видової різноманітності, що не виснажує ґрунт і дозволяє отримувати виняткові за смаком продукти.

Екологічний землеробство. Виробництво продовольства, яким світ займається сьогодні, безглуздо: занадто багато витрачається енергії, це вкрай неефективно.

Високо в Альпах, де повітря обпалює чистотою, у прозорому небі, ніби ширяючи над тлінним світом, розташоване фермерське господарство Зеппа Хольцера. Його 45 гектарів – це виклик усьому сільському господарству сучасності. Тут все негаразд, все навпаки.

Допустимо, це експеримент. Або дивацтво. А може реконструкція стародавньої агрокультури. Або модель агрокультури майбутнього.

Протягом 40 років Зепп Хольцер, працюючи на своїх 45 гектарах, усупереч усім правилам агрономії створив унікальну біосистему, що складається з ставків, каміння та гірських терас, заповнену тваринами, птахами, комахами та рибами; плодовими, лікарськими, злаковими, декоративними рослинами та овочами.

Господар із господаркою займаються лише посадкою та збиранням урожаю. У них немає парку сільгоспмашин – лише один трактор. І працює тут лише один найманий працівник.

Вони не залежать від електроенергії – вони мають свою електростанцію.

Не застосовують хімічні добрива, пестициди, гербіциди, полив, меліорацію тощо. Не удобрюють і не орють, не борються із хворобами рослин та їх шкідниками.

Вони розводять гриби та рідкісні рослини, частково такі, які за всіма правилами не можуть рости в горах на висоті 1500 м над рівнем моря.

Хольцеру вдалося просунути в цей холодний район рослини, які зазвичай ростуть у більш теплих умовах, – вишню, черешню, лимон, ківі та виноград.

За його екологічно чистими овочами, зеленню, фруктами, рибою, м'ясом вишиковуються черги покупців з усієї Австрії. Крім того, Хольцери продають саджанці, проводять семінари, здають на своїй території. гостьові будиночки, створюють проекти подібних господарств, будують їх на замовлення, видають книги та відеоматеріали про свій досвід.

– Те, що Ви тут бачите, – сільське господарство майбутнього, – переконано почав Зепп. - Виробництво продовольства, яким світ займається сьогодні, є безглуздим: надто багато витрачається енергії, це вкрай неефективно.

Адже справді. Уявіть, скільки витрачено енергії та сил на розробку та виробництво гібридів, добрив, ЗЗР, техніки, палива, скільки поточних витрат у господарствах. І з кожним роком вони лише зростають.

– Я уважно спостерігаю за тим, як розвивається світове сільське господарство. І ось що я бачу: виробництво продовольства ведеться у постійній боротьбі та протистоянні. Людина протистоїть як природі, винищуючи види рослин, тварин, комах, що перешкоджають його цілям, а й людині. Люди протистоять один одному, перебуваючи у жорсткій конкуренції. Одна із страшних бід сучасного рослинництва – монокультурність. Надмірна централізація, надмірна експлуатація земель, надмірне застосування хімічних препаратів.

Монокультурність – це співробітництво людей і природи, а протистояння. Один проти іншого. Хтось хоче вирощувати лише ріпак, хтось – лише кукурудзу.

Сьогодні світ потребує людей, спосіб мислення яких співзвучний природі. Потрібно навчитися «читати природу», розуміти її мову та закони.

Що таке пермакультура

Отже, давно Хольцер почав створювати фермерське господарство за законами природи. Згодом його система отримала назву «пермакультура».

Принципи пермакультури фокусуються на розумному проектуванні маломасштабних інтенсивних систем, які є ефективними по вкладеної праці та використовують біологічні ресурси замість викопного палива.

Основою пермакультури є дизайн. Дизайн, у свою чергу, це взаємозв'язок компонентів. Тому в основі системи – не вода, земля, дерево, чагарники чи тварини власними силами, а те, як ці речі з'єднані між собою.

Хольцер дає можливість природі робити те, що для неї природно виробляти. Хоча у практичному сенсі дизайн Хольцера – талановите явище. Він широко використовує пастки для тепла, високі плоскі гряди для захисту від вітру, заглиблення для накопичення вологи.

Основа всього – вода

Почав Зепп з того, що спроектував господарство альпійських умовах, близьких за кліматом до сибірських, з огляду на те, що головне у господарстві – це вода.

Тому господарство Хольцера терасоване, що перешкоджає вимиванню дощами корисних речовин із ґрунту.

Взагалі система Хольцера передбачає максимальне відновлення природного ландшафту, тому організовуються пагорби, кратери, поглиблення, як це зазвичай є (вже майже немає) в живій природі. У такому ландшафті відновлювальні сили природи починають працювати на повну силу.

Крім того, у своєму господарстві Зепп організував 72 малі водоймища (ставка). Це найскладніша система, багато водойм взаємопов'язані. У низинних місцях влаштовані поглиблення для збирання дощової води, трубопроводами вона надходить у водойми. Нехитрі механічні пристроїзабезпечують викиди води та створюють тиск у системі. Завдяки цьому тиску приводиться в дію генератор, що забезпечує електрикою все господарство.

Але, звичайно, найважливіше те, що в результаті створено багатозонний мікроклімат (зокрема, Хольцер домігся того, що у сонячні дні вода ставків відбиває промені та відкидає їх на схил, де недостатньо сонця), вирішено проблему вологи (ні овочі, ні зернові). , ні фруктові деревау господарстві Хольцера не вимагають поливу).

При організації ставків Хольцер керувався принципами природи: ставки не повинні мати правильну форму. Вони повинні бути абсолютно такі ж, як природні водоймища, – з уступами, нерівностями. Тоді, вважає Хольцер, все зроблено правильно.

Він також вважає, що велику роль у системі відіграють каміння(ґрунт не повинен бути очищеним від них): при нестачі тепла каміння, нагріваючись, покращують температурну ситуацію в ґрунті, а в період посухи під камінням зберігається волога. Камені присутні й у ставках. Великі, що виступають із води, вони тут виконують ту ж саму функцію: нагріваючись, роблять тепліше холодну гірську воду.

До речі, спочатку воду для своїх ставків Хольцер просто купив, достатніх джерел на території не було. Нині ставки Хольцера – частина виробничої бази. У них живуть форель, коропи, щука, 30-кілограмові соми. Риба, вирощена в природних умовах, без комбікорму, звичайно, відрізняється винятковими смаковими якостями та користується попитом.

Споруджується абсолютно водонепроникна дамба. Для цього в землю опускається глиняне ядро ​​за кілька метрів і оточується земляною оболонкою, у результаті створюється природний накопичувач вологи. Поглиблення для збирання води може забезпечити глибоководну частину ставка в 10-12 м. Система поступово стабілізується у посушливому кліматі.

Тварини на волі

Організації ландшафту Хольцер відводить чи не головну роль під час створення господарства.

— Коли все влаштовано правильно, як у природі, землероб значно полегшує роботу, — стверджує Зепп. Максимальна подібність із живою природою – ось його ціль.

Як тварини мешкають самостійно?Качки, наприклад, мешкають у спеціальному будиночку, що знаходиться посередині озера. Вхід у їхнє житло захищає вода. Спочатку птахам потрібно пропливти кілька метрів, а потім пірнути у воду, щоб потрапити усередину. Хижаки на це не здатні. Після того, як стала застосовуватися ця система, не було втрачено жодної качки. Взимку вода, звісно, ​​замерзає, але природна циркуляціяорганізована так, що навіть у самі сильні морозиперед будиночком качок залишається простір, що незамерзає.

Грунт у господарстві Краметерхоф не був схильний до впливу хімпрепаратів.

Як відновити ґрунт після використання хімікатів?Чим грубіша структура, тим активніше життя в грунті і тим інтенсивніший процес відновлення. Якщо грунт пронизаний глибоким корінням, якщо покращена аерація, кількість отрут у грунті можна зменшити, а процес попадання хімії в грунтові водиприпинити.

Ґрунт потрібно зорати і, не зашпаровуючи насіння, посіяти сидерати, змішані.

  • Багаторічний гіркий люпин, наприклад, відрізняється тим, що його коріння сягає ґрунту на кілька метрів.
  • Є також хороший медонос – буркун, який дає велику біомасу. Ця рослина досягає півтораметрової висоти.
  • Бобові збирають азот.Клубенькові бактерії з їхньої корінням вносять атмосферний азот у грунт.
  • Добре також додати овочі, насіння моркви, топінамбуру, редьки.

Тим не менш, навіть за такого методу, який Хольцер називає прискореним, період відновлення ґрунту, за його розрахунками, становить 5-6 років. Протягом цього часу можна продавати мед та дороге насіння гіркого люпину.

Отже, волога зберігається і примножується, ґрунт очищений і підготовлений. Тепер обробка?Цим у господарстві Зеппа Хольцера займаються свині, рідкісна іберійська порода. «У свиней спереду – плуг, а ззаду – розкидач добрив, – стверджує Хольцер. – Якщо я правильно керую свинями, мені не потрібно орати машинами кам'янисті чи важкодоступні поля, це роблять тварини».

Розкидаючи підгодовування, Хольцер домагається того, щоб свині розпушували ґрунт саме там, де треба. Корм дають свиням не в годівниці, а розсипають по всій площі, яку потрібно обробити. Свині проорюють ґрунт на глибину 20-30 см! Частину насіння вони закладають у ґрунт, а частина поїдають. Оболонка зерна розчиняється в шлунку, а повторно «висівається» воно вже більш придатною для проростання субстанції, тому і проростає швидше.

Посів 45 культур одночасно

Про сівбу Хольцера варто сказати окремо.

У його філософській системі важливе місце займає підтримка землеробом різноманіття природи (звідси та його категорична ворожість до монокультури).

Для сівби Хольцер змішує насіння 45-50 рослин.

В одному мішку – насіння овочів, трав, квітів, злаків. У результаті те, що зростає у господарстві, балансується природним чином. Хольцер стверджує, що якщо на вашому полі виникає мультипопуляція, раптом з'являється велика кількість бур'янів або комах, значить, ви щось зробили неправильно.

У Хольцера ж кожен бур'ян на своєму місці виконує важливу, позитивну роль у системі. І навіть миші, які розпушують і аерують ґрунт, а велика кількість різного типукорма стримує їхнє переростання в мультипопуляцію.

Збір врожаюу Хольцера виглядає дуже гумористично. Щось подібне до збору грибів, оскільки в дикому полі то там, то тут стирчать капуста або салат, ніде немає великих масивів однієї культури. Але за смаковими якостями та чистотою з цим салатом не можна порівняти жоден продукт промислового овочівництва.

Черв'яки люблять кавову гущу

Дощових хробаків Хольцер просто розводить. Для цього він використовує ящик обсягом приблизно кубометр. Заповнює його пухким субстратом із соломи, картону, землі, гною, перекладаючи суччям, щоб земля не ущільнювалася. При кімнатній температуріз постійним припливом кисню дощові хробакидобре розмножуються, причому щодня їх підгодовують біологічними відходами. Хольцер стверджує, що найбільше черв'яки люблять фільтри зі макухою кави.І в цьому полягає ще одне важливе правило. Навіть у розведенні черв'яків фермер вчиться спостерігати природу, що у системі Хольцера є найважливішою якістю господарника.

Методика Хольцера побудована на усуненні штучного втручання в природний процесрозвитку та плодоношення рослин. Наприклад, він повністю відмовився від обрізки фруктових дерев і сучасних технологійпосадки. Таким чином гілки зберігають пружинистість і не страждають навіть при навантаженні рясного врожаю.

Найважливішими критеріями посадки дерева Хольцер вважає правильно обрані місце (вологі, сухі, холодні, вітряні) і грунт, в який висаджується дерево.

Взагалі, фруктові дерева – пристрасть та перша спеціальність Зеппа Хольцера (за освітою). Про них можна було б розповідати докладно, якби не гриби. Виробництво грибів у Хольцера – велика тема. Гриби він вирощує на деревах і на соломі – гливи, опеньки, а також лісові гриби – підберезники, боровики, лисички.

Для великотоварного виробника у системі Хольцера істотні, мабуть, дві речі:

  • перше – необхідність уважного спостереження природи,
  • друге – можливість створення мікроклімату з покращеною вологістю через систему ставків, здатних функціонувати навіть у посушливій місцевості. Проте планувати та проектувати їх має професіонал.опубліковано

Розмовляв із Зепом Хольцером Юрій Гончаренко

Зепп Хольцер (Австрія) – найзнаменитіший у світі, автор власної системи органічного землеробства, яку називають пермакультура Хольцера. В основі технології – вирощування овочів та фруктів без застосування хімічних добрив та пестицидів, використовуючи лише природні фактори та органічні добрива.

Ми вже розповідали про пермакультуру Хольцера (тут). Судячи з численних відгуків, ця передова система землеробства завойовує дедалі більше прибічників серед власників. невеликих ділянок, і серед фермерів.

У чому суть органічного землеробства? Насамперед - це використання натуральних, природних факторів, що позитивно впливають на розвиток рослин. На другому місці - мінімальне втручання у сформовану

екосистему. Хольцер вважає, що перекопування, прополки тощо. порушують структуру ґрунту, збіднюють його. У правильно організованому господарстві, стверджує він, рослини взаємодіють, допомагають, а чи не заважають одна одній. У результаті можна отримати високий і, що важливо, екологічно чистий урожай! Головне - правильно підібрати культури та спланувати посадку. Іншими словами, основа пермакультури – це створення гармонійного екологічного простору, де одне живить, збагачує та захищає інше.

Як це виконується практично? Завдяки багаторічним експериментам Хольцер знайшов безліч способів, якими охоче ділиться як у практичних семінарах, і у своїх книгах. Наприклад, він пропонує висаджувати рослини на спеціальних горбистих грядках. Це грядка особливої ​​форми, на основі якої висаджують вологолюбні культури. На гребінці ж висаджуються більше посухостійкі рослинименш вимогливі до наявності вологи.

Ще один важливий момент- Полив рослин. Здавалося б, що тут особливого – береш шланг чи лійку та поливаєш. Проте вода грає найважливішу роль розвитку рослин, вона подібно крові живить рослини. Тому не варто ставитись до зрошення як до звичайного переливання води. При недостатньому поливі рослини не отримають потрібної кількостіречовин із ґрунту. Зайвий полив може негативно позначитися на розвитку рослин, крім того, вода вимиватиме корисні речовиниз поверхневого шару вглиб, де коріння рослин вже не може їх дістати. Необхідно враховувати також час та спосіб поливу.

У книзі Хольцера «Пустеля або рай» є багато інших корисних порад: як самостійно вирощувати насіння; як відновити ґрунти, склад яких було порушено багаторічним внесенням хімічних добрив; як захистити рослини від морозу... і багато, багато іншого. Практичні семінари, які провів фермер у різних регіонахРосії та України показали, що пермакультура застосовна в будь-якому кліматичному поясі. Наприклад, клімат на фермі Хольцера, розташованої у високогірних Альпах, нагадує сибірський - різкі коливання температури, суворі зими, ряснісні сніги. Тим не менш, у нього ростуть і апельсини, і баклажани, і навіть авокадо! Розмір ділянки також не має вирішального значення: це можуть бути класичні 6 соток, присадибне господарство та навіть балкон у міській квартирі.

Якщо книгу «Пустеля або рай» можна розглядати як свого роду підручник з основ органічного землеробства, то книги Клубу органічного землеробства – це їх практичне застосування, допомога з вирощування різних культур, заснований на багаторічному досвіді застосування ідей Зеппа Хольцера на присадибних ділянках. Вони розказано про вирощуванні різних городніх культур і ягід органічним методом, починаючи від підготовки ґрунту і розсади до збирання врожаю; про боротьбу зі шкідниками; про використання сидератів та багато іншого..

Видиво

Наші інтереси: 

+

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Ласкаво просимо до церкви програмістів Aryan Softwerk

Стартап Aryan Softwerk запрошує ІТ-фахівців спільноти Народний Оглядач до освоєння ринку самоорганізації арійських церков

Метою «церкви програмістів» Aryan Softwerk є колективне досягнення Царства божого шляхом розробки софту для самоорганізації шляхетних духовних демосів – арійських церков. Розробка церковного софту –...

Останні записи