Якщо вам відомо, що автором логотипу Люфтганзи є український графік Роберт Лісовський, який 1920 р. емігрував на Захід разом із урядом Української Народної Республіки, працював у традиціях київського авангарду 1910-20-х рр. і помер 1982 р. в Женеві, - значить, ви українець. Іншого пояснення вашій поінформованості не знайти. Українська культурна присутність у європейському просторі й досі, на 21-му році від часу появи країни на політичній мапі, залишається майже невидимою - і неукраїнцями зазвичай не розпізнається. Навіть широкозвісні борщ і вареники не виняток: більшість моїх знайомих, народжених західніше Одеру, до приїзду в Україну були переконані, ніби борщ – страва російська, а вареники – польська.
У Ляйпціґському Museum der Bildenden Künste на моє питання, де саме в експозиції знаходиться робота Олександра Архипенка («Портрет дружини» з орнаментованим цоколем, чудесний зразок української сецесії), працівниця музею спішить мені похвалитися, що в них є «й інші російські митці» (!). У Відні вам радо покажуть пам’ятник Юрію Кульчицькому, який «підсадив» Європу на каву після битви з турками 1683 р., але при цьому називатимуть його то вірменським купцем (?), то польським шляхтичем (тут логіка є принаймні остільки, оскільки під Віднем українські козаки дійсно билися під знаменами польської корони!), - і мусите приїхати аж до Львова, до кав’ярні з «тим самим», від Кульчицького, історичним ім’ям «Під синьою фляшкою», щоб почути захоплюючу історію про турецький полон запорізького козака Юрія-Франца Кульчицького-Шелестовича, після якого він, чи не єдиний на той час у Відні, й зумів розпізнати, що знайдені в турецькому таборі мішки з чорним зерном - то не корм для верблюдів…
Про пісенний фольклор годі й згадувати, то вже давно «розібрано на запчастини»: «Їхав козак за Дунай» Семена Климовського (18 ст.) з легкої руки Бетховена перетворився на «російську Мінку», «Ой не ходи, Грицю» Марусі Чурай (17 ст.) – на американську “Yes, My Darling Daughter” (правда, тепер Гельмут Лотті співає її по-українському, як Lutshje bulo, - але в російському альбомі!), ну а про те, що Ґершвінів “Summertime” – це джазова версія української колискової в обробці О.Кошиця, згадують уже тільки фахові музикологи. З усіх українських композиторів у посмерті пощастило хіба що вбитому більшовиками того-таки 1920 р. Миколі Леонтовичу: принаймні його «Щедрик», хоч і під іменем “Carol of the Bells”, не втратив свого «українського паспорта».
Такого «українського пилу» в культурному повітрі Європи насправді куди більше, ніж можна собі уявити, от тільки з образом України він ніяк не асоціюється. В принципі, це, звичайно ж, доля всіх народів, віками позбавлених власного «політичного даху»: вітри історії розносять із них навсібіч усе, що «погано лежить» - і для чого завжди знайдеться напоготові інший, дбайливіший господар. Власне, з геополітичного погляду й ціла Україна «лежить погано» - за словами бароккової пісні, «при битій дорозі»: на коридорі «з варяг у греки», на вічному перехресті різнонапрямлених цивілізаційних впливів і транзитних шляхів, «зшиваючи» їх собою й сплавляючи докупи.
При бажанні тут можна «знайти все», як на «блошиному ринку» (недарма «ярмарок» став, з легкої руки Гоголя, метафорою української народної культури!), - Скіфію Геродота, пізньоантичні поселення, візантійські храми, середньовічні міста, сліди багатьох загиблих імперій і самобутньо переплавлених стилів, від дерев’яних церков козацького барокко до конструктивістських експериментів того-таки аванґарду 1920-х (багатофасетність, котру марно намагався знівелювати СРСР!), [ ….] станом на сьогодні - велетенський, «дикий» ярмарок ніким не облічених і не бережених багатств, дім без господаря, мешканців якого впродовж цілого минулого століття методом якнайсуворішої селекції (то Сталіним, то Гітлером, то Гулаґом, то штучним голодом, і завжди й незмінно - колоніальною школою) – відучувано від самої думки, що вони тут можуть бути господарями, як від найжахливішої політичної крамоли.
За 20 років незалежности таке, звісно, не виправляється. Надто коли й незалежність усе ще доволі умовна, - в інформаційному й культурному відношенні Україна й далі залишається Клондайком для ринків сусідньої Росії, і боротьба українських музикантів, кінематографістів, видавців і т.д. з засиллям російських «гастролерів» за «свою територію» - за радіо- й телеефіри, сценічні майданчики, прокатні площі й полиці в книгарнях – то цілий багатолітній епос, що його нащадки коли-небудь відтворюватимуть за матеріалами ЗМІ, як хроніку затяжної партизанської війни (в котрій навіть арт-фестивалі називаються – як не «Остання барикада», то напряму іменами героїв національно-визвольної боротьби – «Махно-фест», «Мазепа-фест», хоча, здавалось би, причім тут Махно й Мазепа?). В певному сенсі Україна все ще «не вийшла з підпілля» - не тільки для зовнішнього світу, а й, що значно важливіше, для себе самої, процес затягнувся. І на те є вагомі причини.
З одного боку, колоніальний досвід двох століть навчив українців виживати «в обхід» держави. При потребі – себто коли держава починає «заважати» - українці вміють суто «по-партизанському» непогано самоорганізовуватись, але, як правило, для одноразових, а не системних відсічей: приклад Помаранчевої революції тут уже хрестоматійий, одначе така сама модель, тільки, звісно, в дрібніших масштабах, є в нас одним із головних рушіїв суспільного життя. Так, коли популярний письменник вступає в конфлікт із украй непопулярним міністром освіти, втрачаючи на тому державну премію за свіжовиданий історичний роман, то в інтернеті того ж дня починається «всенародний рух» за «компенсацію» письменникові його втрати, потрібна сума (еквівалент 30 тис. євро) за кілька днів назбирується на вмисне для того відкритому рахунку, а розкритикований міністром роман стає топ-бестселером року, - типовий алґоритм культури, звиклої існувати в режимі хронічного спротиву.
Все найцікавіше і найкреативніше в культурному житті України останніх 20 років – сучасне мистецтво, нова література, театр «малих форм» - розвинулося в межах «самоствореної» інфраструктури – сказати б, малого й середнього бізнесу, себто теж, власне, «партизанським способом». Натомість ні захистити національний продукт, ні подбати про національну спадщину «партизанським способом», «в обхід держави» ніяк неможливо, і коли держава цих функцій не виконує, рано чи пізно постане питання, наскільки, власне, вона репрезентативна в стосунку до своєї країни.
І ось тут на передній план виходить наша головна проблема – проблема українського правлячого класу, більше схожого на закритий олігархічний клуб, за війною двох бізнес-кланів усередині якого – «донецького» й «дніпропетровського» - змушена спостерігати не тільки Україна, а й ні в чому не винний європейський обиватель.
Цей клас сформувався у висліді злиття української радянської номенклатури з кримінальним капіталом 1990-х рр. – і позначений яскраво вираженими «генетичними пороками» їх обох. За 20 років він витворив в Україні свою субкультуру, за зразком сусідньої Росії – агресивно консумеристську (перше, що вражає гостей на вулицях Києва – це неймовірна кількість дорогих автомобілів, якої не побачиш у жодній із європейських столиць!), із двома вельми потужними індустріями – спортивною й шоу-бізнесовою, причому до останньої належить і субкультура «політичних симулякрів»: від ток-шоу (за іронією, названих «Свобода слова») на трьох найпотужніших національних телеканалах, де спікери двох воюючих кланів ведуть між собою «бої без правил» у прямому ефірі, і до інсценізованих мітинґів із проплаченою «масовкою» (постійне джерело заробітку для найбідніших категорій населення – студентів, пенсіонерів і бездомних).
Країну цей клас сприймає насамперед як бізнес-проект, що має приносити особистий прибуток, і відповідно в усіх сферах державного управління обстоює насамперед особисті інтереси: тут навіть не корупція в класичному сенсі слова, а просто засаднича незнайомість учорашніх хлопчиків і дівчаток із радянських пролетарських кварталів з існуванням якихось інших цінностей, поза владою грошей (як зворушливо висловився той самий непопулярний міністр освіти, «наша національна ідея – це добробут», на що отримав від студентського руху негайну відповідь: “Speak for yourself!”).
До якої міри ці люди (котрі, в очах Заходу, й ототожнюються з Україною, - за браком інших упізнаваних образів, не лише політично, а й культурно-символічно!) є, в дійсності, «іноземцями у власній країні», найнаочніше видно з нової архітектури старих міст. В Одесі занедбані фасади старих будівель чорніють просто опостінь із сяючими навсібіч склом і хромом висотними бізнес-центрами, у Львові нова будівля банку без сорома казка «впихається» в ході реставрації в старовинний ансамбль, і навіть в історичному серці Києва тисячолітній Софійський собор – чудом врятована від сталінського «архітектурного погрому міста» перлина візантійського зодчества й мазепинського барокко – тепер відбивається, на повен зріст, у дзеркальній поверхні готелю Hyatt: ласкаво просимо, дорогі гості!..
«Переживемо й це, - заспокійливо сказав мені недавно один старенький учитель, який іще за Брежнєва відсидів своїх сім років таборів і п’ять заслання, а тепер доживає віку на пенсії в 200 євро на місяць. – То все минуще, а Україна – вічна».
Я так само люблю свою країну - і не втомлююсь дивуватися її непереборній вітальній силі. Щодня, крізь димовий чад нуворішського бенкету, вона дає мені десятки доказів тієї сили – і десятки приводів нею пишатися: як, попри відсутність будь-яких на те умов, може з’явитися така прекрасна вистава? Звідки «наросли» ці чудові молоді поети, що збирають переповнені зали на 500 душ, і ці юні активісти з протестних рухів, що приносять мені на підпис чергову петицію проти рейдерського захоплення історичної будівлі, і ці натхненні юрби на рок-концерті, і взагалі все це гаряче, живе, осмислене життя, що пульсує, здебільшого, поза фокусами телекамер, вперто іґноруючи тотальну дисфункційність української держави з усіма її симулякрами?..
Мені тільки кривдно за Олега Кіращука – майстра писанок, чиї узори «по-піратському» був використав дім Gucci в колекції 2008-2009 р.: його роботу не було кому захистити. І хоч сам Кіращук щиро тішиться, що його писанки, хай би й анонімно, «пішли в світ» (вийшли з «українського підпілля», ну так…), певна – він тішився б значно менше, якби довідався, що традиційний український розпис цим разом було оголошено – ні, вже не російським і не польським – персько-циганським (!). Воістину, Україна таки невичерпна.
Пане Петре, не робіть цього!
...або робіть...
Як хочете, так і робіть :-)
Просто сучасна форма державності - то не "єдінствєнний свєт в акошкє". Існує безмежна кількість інших варіантів. Дозвольте собі їх розглянути спокійно та неупереджено. Певен Ви знайдете багато цікавого!
Коментарі
Люблю О. Забужко, її соковиту мову, дотепність...
Дякую за матеріал.
Творімо разом мову Сенсар!
Я також її люблю! Її мову, влучність виразів.
Ага. Жінка "з перцем" ;)
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
+
Гарна саття... пробуджуюча громадянськість...
Мені найбільше в ній сподобалося наступне:
"Я так само люблю свою країну - і не втомлююсь дивуватися її непереборній вітальній силі. Щодня, крізь димовий чад нуворішського бенкету, вона дає мені десятки доказів тієї сили – і десятки приводів нею пишатися: як, попри відсутність будь-яких на те умов, може з’явитися така прекрасна вистава? Звідки «наросли» ці чудові молоді поети, що збирають переповнені зали на 500 душ, і ці юні активісти з протестних рухів, що приносять мені на підпис чергову петицію проти рейдерського захоплення історичної будівлі, і ці натхненні юрби на рок-концерті, і взагалі все це гаряче, живе, осмислене життя, що пульсує, здебільшого, поза фокусами телекамер, вперто іґноруючи тотальну дисфункційність української держави з усіма її симулякрами?.."
Це правда.
Ось, наприклад: ?Хто в Україні знає про щорічний Всеукраїнський конкурс ""Софіївські зорі" років 12 проводиться аграрними закладами?
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Якби вона, користуючись авторитетом, не баламутила на "противсіхство", то сьогодні ми мали б зовсім іншу державу. Мало бути високоерудованою письменницею, треба ще й клепки трохи мати...
з повагою, vox popule
Підкуємось браття, знаннями вишніми!
Проти всіх - найкращий вибір, коли приходиться обирати собі рабовласника.
Якщо відмова надягти на себе нове ярмо - зараз називається відсутнісь клепки, то до біса ті клепки! :-D
Проти всіх рабовласників! Але за певну групу вільних людей!
Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)
Всі "певні групи", що потрапляли до верховної ради, швидко ставали "непевними". Я вважаю, що там якась хвороба заразна :-))))))
Не варто хороших людей наражати на таку небезпечну хворобу, обираючи їх депутатами.
Аз не про Верховну зРаду...
Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)
А про шо?
Про Третій Гетьманат, наприклад.
Хай буде Ща з Тя! І з Мя :)
Якщо ТГ пройде до ВР, хвороби не уникнути.
Я певен :-)
Згідна з Кабаном Ікланом,
Творімо разом мову Сенсар!
То що тепер - забитися у ту хату, що з краю?
Підкуємось браття, знаннями вишніми!
Пане Петре, не робіть цього!
...або робіть...
Як хочете, так і робіть :-)
Просто сучасна форма державності - то не "єдінствєнний свєт в акошкє". Існує безмежна кількість інших варіантів. Дозвольте собі їх розглянути спокійно та неупереджено. Певен Ви знайдете багато цікавого!
Позиція ПРОТИ ВСІХ може працювати тільки в ДЕРЖАВІ, яка вже створилася та відбулася. В період розбрату, така позиція деструктивна і приведе до неможливості національну державу створити в любій формі устрою.
Така позиція грає на руку "кошерному марксизму", орді та криміналітету.
І це НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ факт.
Підкуємось браття, знаннями вишніми!
"Проти всіх" в списку кандидатів. Не варто поширювати це поняття на всіх жителів України.
Гарно пише, стаття актуальна
Але я слухала її прес.конференції, і змінила мою думку про неї. Оксана Забужко не стабільна у своїх національних проявах, іноді клине на Росії
Твори!!!