Зображення користувача Володимир Федько.
Володимир Федько
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Літо 1941-го: Як нагодувати радянських полонених ? Ч. 3. СРСР і Міжнародний Червоний Хрест.

Документи, що ілюструють безнадійні спроби Міжнародного Червоного Хреста надати допомогу радянським і німецьким військовополоненим. Реакція радянського керівництва на ці спроби, як випливає з внутрішнього листування МЗС СРСР, була гранично цинічною. Обговорювалася не допомога, а тільки одне питання: чи варто на звернення Червоного Хреста взагалі реагувати.

Попередня стаття: Літо 1941-го: Як нагодувати радянських полонених ? Ч. 2. «Сталін: військовополонений – зрадник батьківщини»...

Рішення Сталіна прирівняти потрапляння радянських військовослужбовців в полон до зради Батьківщини і карати їх розстрілом (плюс репресії для членів сім'ї) було прийнято напередодні запланованої переможної війни проти Західної Європи. Воно зафіксовано в передмові до тексту військової присяги РККА, виданої в 1939 році.

Тоді передбачалося, мабуть, що військовополонених буде відносно мало, цінність їх після потрапляння в полон і контактів з ворогом прирівнювалася до нуля, а тотальне знищення після «визволення з полону» не представляло б особливих проблем. Тільки катастрофа 1941 року з мільйонними втратами не дозволила потім Сталіну відразу знищити всіх, хто мав дурість або нещастя повернутися в СРСР.

У 1941 році в полон потрапило 3,5 – 3,8 мільйонів радянських солдатів. Третій Рейх, як би там не брехали радянські пропагандисти, намагався наскільки можливо було в умовах жорстокої війни і обмеженості ресурсів зберегти полоненим життя. Сталіну їх життя було байдуже. Така кількість радянських людей, що опинилися за кордоном, у багатьох сенсах представляла собою небезпеку для радянського режиму. Тому в знищенні власних полонених під час війни був в першу чергу зацікавлений саме Сталін. І зробив все, щоб це сталося. У тому числі відмовився зробити хоч якісь дії, які полегшать становище радянських полонених, і недвозначно наказував не брати в полон і знищувати німецьких солдатів, хто здавався. Що, крім іншого, цілком могло привести до помсти німців щодо радянських військовополонених.

В живому журналі блоггер «allin777» опубліковані архівні документи, що ілюструють безнадійні спроби Міжнародного Червоного Хреста надати допомогу радянським і німецьким військовополоненим. Причому від радянської сторони була потрібна суто організаційне, а аж ніяк не матеріальне сприяння.

Реакція радянського керівництва на ці спроби, як випливає з внутрішнього листування радянського МЗС, була гранично цинічною. Неодноразово обговорювали можлива допомога, а тільки одне питання: чи варто на звернення Міжнародного Червоного Хреста взагалі реагувати.

Далі буде…



Джерела:

  • СССР и Красный Крест: "Не отвечать!" // Блог ALLIN777 / Архивное… / запись 331721. 13 октября 2015 г.
  • Советский Союз и Красный Крест. «…Отвечать не следует» // АРГУМЕНТ / argumentua/stati/sovetskii-soyuz-i-krasnyi-krest-otvechat-ne-sleduet
Наші інтереси: 

Знати правду про Другу світову війну.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Щасливі приязні, бо вони успадкують Землю

Чеснота приязності та ельфійський реактор – другий крок до вічного життя та опанування планети Земля

Євангельська концепція палінгенетичного реактора об’єднує надлюдську самореалізацію, соціальну взаємодію та трансформацію людства. Щасливі скромні та приязні, бо вони опанують Землю.

Останні записи