Веганство — що це таке
Вживання рослинної їжі особливо популярно у знаменитостей. Хоча і прості люди намагаються не їсти м’ясні продукти, зважаючи на прихильність до спеціальної системи живлення. Вегетаріанство – це добровільна відмова від тваринного м’яса. Воно може бути різних форм. Є вегетаріанство, при якому людина не їсть яйця, але при цьому п’є молоко. Суворої різновидом є веганство, яке повністю виключає з побуту і раціону застосування продуктів тваринного походження, т. к. їх неможливо отримати без вбивства або експлуатації тварин.
Хто такий веган
Багато люди часто цікавляться, вегани — хто це, і чи сильно вони відрізняються від інших прихильників рослинної їжі? Веган – це старожил вегетаріанства. Веганство – непримиренний, найсуворіший етичний тип вегетаріанства, в якому виключаються абсолютно всі продукти, придбані шляхом експлуатації тварин. І вегетаріанці і vegan не їдять м’яса, але при цьому, вегани відмовляються ще й від:
- меду, тому що цей продукт бджоли роблять, а людина забирає його для своїх потреб;
- яєць, молока, тваринного білка;
- шкіри, хутра, вовни, шовку;
- желатину;
- продуктів, при виробництві яких використовуються тварини компоненти;
- відвідування цирку, зоопарку, кориди, океанаріуму;
- вегани не використовують косметику, яка пройшла тестування на тваринах.
Найчастіше вегани є затятими борцями за права тварин. Вони виступають по всьому світу за заборону цирку і за скасування кориди, так як на таких заходах насильно утримують тварин. У зоопарках вегани часто влаштовують мітинги на підтримку його мешканців. Крім того, негативному відношенню веганів піддаються м’ясокомбінати, птахофабрики, рибні заводи, мисливці та рибалки.
Види веганства
Причин для вибору веганства може бути багато – індивідуальні переваги, віра, питання здоров’я (позбавлення від діабету або ожиріння). Багато людей стають веганами і виключають м’ясні продукти через занепокоєння про тварин і стан навколишнього середовища. Для деяких перехід до вегетаріанства часто пов’язаний з економічною ситуацією, т. к. крупи та овочі коштують дешевше, ніж м’ясні вироби. Існує кілька видом веганства:
- Ововегетарианство. Можна їсти яйця, але не можна молоко, сир, сметану.
- Лактовегетаріанство. Вживати в їжу можна всі молочні продукти, але не можна яйця.
- Піско-вегетаріанство. Можливо вживання морепродуктів і риби.
- Сироїдіння. Суворий різновид веганства. Має на увазі харчування лише сирими, термічно не обробленими продуктами.
Що їдять вегани
Часто люди, які хочуть відмовитися від м’ясних продуктів, не знають, що можна їсти вегетаріанцям, а від чого краще відмовитися веганам. Як правило, vegan вживає боби, квасоля, овочі, фрукти, зелень. Вегани не їдять м’ясо, мед, яйця, молочні продукти, рибу. Прихильники веганства відмовляються від їжі, при виготовленні яких застосовувалися тваринні продукти, наприклад, желатинові ласощі (зефір, пастила), пиво і соуси з вмістом лецитину.
Веганська кухня
Якщо ви серйозно вирішили перейти на веганське харчування, слід переключатися на нього поступово, потроху додаючи в меню рецепти без м’яса. Крім того, колишньому мясоїду слід обов’язково знайти альтернативу продуктів тваринного походження, інакше можна організм довести до авітамінозу.
Вегани намагаються замінювати м’ясо рослинними продуктами і роблять аналоги, які не поступаються за смаком м’ясних «попередників». Серед рецептів можна знайти різні способи приготування веганского майонезу. Ось декілька варіантів страв, які входять в веганське меню:
- веганські плов з гречкою і бобовими;
- картопля з часником і цибулею;
- веганські роли (замість риби використовується авокадо, тофу, гриби, огірки, помідори, а замість сиру — пісний веганський майонез);
- веганська випічка без молока і яєць;
- овочеві салати з зеленню і соєвим м’ясом.
Що їдять вегани
Веганство є найсуворішою формою вегетаріанства. З свого раціону vegan повністю виключає всі продукти тваринного походження. Крім того, в аптечці вегана немає ліків, які тестувалися на тваринах. Стандартний веганські раціон включає лише рослинну їжу, фрукти, овочі, бобові культури. Найпоширеніші продукти для веганів:
- соя;
- спаржа;
- рослинна олія;
- всі горіхи (арахіс, мигдаль, фундук);
- сир тофу;
- фрукти;
- овочі;
- зелень;
- соєве м’ясо;
- ююба або корейська спаржа;
- соєвий соус.
Напої, які можна вживати вегетаріанцям, включають ягоди і фрукти. Серед корисних і смачних у веганів вважаються компоти і морси. Щоб не відбулося вимивання кальцію, вегани, які дбають про здоров’я, не повинні вживати продукти та напої, що містять кофеїн, тобто кава і міцний чай по можливості вживаються не часто. У зв’язку з тим, що не можна молоко, веганам автоматично заборонено пити кефір, йогурт, ряжанку. Веганство не забороняє розпивання спиртних напоїв. Але вегани, як правило, в міру вживають алкоголь, оскільки багато з них займаються спортом.
Вегани бодібілдери використовують перед тренуваннями «швидке паливо» у вигляді фруктів. Крім того, є спеціалізоване спортивне харчування, що складається з зеленого чаю, женьшеню, куркуми, імбиру, кокосового масла. Є варіант веганского «протеїну» з вітамінів (заліза, кальцію, калію та ін) і рослинного очищеного білка, який часто виступає в якості повноцінного замінника їжі.
Що не можна їсти веганам
Веганські продукти не містять тваринні жири. Багато хто з прихильників цього напрямку не вживають молоко, яйця, мед. Крім того, в раціоні веганів не буде:
- риби і морепродуктів (мідій, кальмарів, восьминогів);
- консервантів;
- грибів;
- цукру;
- стимуляторів;
- сиру з сичужним ферментом, тому що його одержують із шлунків молодих телят;
- шоколаду, оскільки в його складі є сухе молоко;
- майонезу (але можна використовувати спеціальний пісний соус);
- зефіру, пастили, оскільки в їх основі знаходиться желатин, який зроблений з кісток тварин (зате можна агар-агар);
- хлібобулочних виробів.
Веганська дієта
Багато жінок переходять на веганство в надії на швидке схуднення, адже меню такої системи харчування буде обмеженим, оскільки крім заборонених стандартних продуктів для веганів, вона виключає і калорійні продукти. Веганська дієта для схуднення забороняє вживання багатьох продуктів. Ось список деяких з них:
- будь-які яйця;
- всі види м’яса, риби, птиці;
- молоко;
- фастфуд;
- пакетовані соки, газовані води;
- з алкогольних напоїв веганам можна трохи лише якісного сухого вина.
З часом організм вегетаріанця пристосовується до такої системи харчування. В кишечнику і шлунку вегана виникають сапротрофні бактерії, які переробляють продукти з клітковиною, що надходять з їжею. Але діяти треба поступово. Так, для схуднення на веганскії дієті за основу слід взяти фрукти і овочі в необмеженій кількості, страви з цільного зерна (4 порції), на третьому місці у веганів – бобові і горіхи, соєві замінники м’яса, тобто природний білок (2 порції в день). Ось приблизний веганські раціон, який враховує всі вимоги:
Сніданок | Другий сніданок | Обід | Полуденок | Вечеря |
чай, вівсяна каша з фруктами | будь-який фрукт | овочевий суп з крупою і квасолею | фруктовий салат | порція гречки, салат зі свіжих овочів |
Чим відрізняється веган від вегетаріанця
Слово «вегетаріанець» походить від vegetus, дослівний переклад «здоровий, міцний, бадьорий, свіжий», а латинське словосполучення «хомо вегетус» відноситься до фізично розвинутою і духовної особистості.
Веган – це строгий вегетаріанець. Вегетаріанство і веганство — дві найпоширеніші системи живлення, в яких люди відмовилися від м’ясної їжі, мають між собою певні розбіжності. Відмінність вегана від вегетаріанця в тому, що:
- останній може собі дозволити такі продукти, як яйця, молоко, мед, а веган не може;
- вегетаріанцями стають, щоб поліпшити якість життя, а веганцями з принципів, які базуються на загальному гуманізм до тварин (вони навіть не відвідують цирк, зоопарк, виступають проти фото з тваринами);
- носити хутра, шкіру, застосовувати косметику і продукти, які пройшли випробування на тварин, вегетаріанець може, а веган ні.
Міжнародний день вегана
Сьогодні у світі налічується понад мільярд людей, які дотримуються принципів вегетаріанства. Сувора форма цієї течії — веганство, виникло в 1944 році, термін ввів Дональд Уотсон. Офіційно міжнародний день вегана відзначається з 1 листопада 1994 року. Його святкують рівно через місяць після всесвітнього дня вегетаріанства — 1 жовтня.
Суспільні події у день вегана носять масовий характер і присвячені поширенню основних ідей веганства в сучасному суспільстві. Ці заходи закликають людей до ведення здорового способу життя, до захисту тварин. Крім того, прихильники веганства влаштовують мітинги на підтримку напрямку, пригощають усіх бажаючих стравами своєї кухні.
Відео: як стати веганом
Коментарі
Нарешті я побачив грунтовну статтю без пропаганди і афектації!
Однак виникає декілька питань...
Наприклад,
А як бути з ліками, які проходять тестування на так званих "добровольцях", тобто на людях з бідних країн, що погоджуються за гроші випробовувати на собі лікарські препарати?
Вегани не вживають цукру, але глюкоза потрібна організму. Звідки вегани її отримують?
Чим завинили гриби, що вегани їх не вживають?
Я також не побачив таблиць з класифікацією продуктів по калорійності (людині потрібно мінімум 2500) і, головне, по наявності в продуктах вітамінів, жирів, біологічно активних речовин, мікроелементів тощо.
Також хотілося б побачити РЕАЛЬНИЙ МІСЯЧНИЙ РАЦІОН ВЕГАНА з розкладкою по продуктам і по фінансам.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Радіймо пане Володимир!
З власного багаторічного досвіду маю відповідь на Ваше запитання:
Глюкоза - це єдине джерело живлення для організму. Рівень глюкози в крові є визначальним для стану організму. Глюкоза - це паливо для тіла. Глюкоза постійно синтезується печінкою, яка містить запаси глікогену.
Промисловий цукор є хорошим консервантом. Практично не містить води. Містить лише сахарозу. Сахароза синтезується в глюкозу. І цей процес є досить енергетично затратним. Мед - "альтернативне" джерело для отримання глюкози.
В залежності від походження мед містить в різних процентних співвідношеннях глюкозу і фруктозу, незначну кількість сахарози. Синтезується в шлуночку бджілки, яка взявши трохи нектару (сахароза, фруктоза) летить, виробляючи кислоту, яка окислює сахарозу і прилетівши в вулик відригує мед (глюкоза, фруктоза). Фруктоза теж синтезується в глюкозу. Цей процес вже є досить швидким і не є енергозатратним.
Засвоєння фруктози, глюкози і сахарози відбувається в людському організмі дуже швидко. Це відбувається частково навіть у шлунку.
Такі продукти отримали назву вуглеводи. Поділяються на прості (моносахариди) і складні (олігосахариди і полісахариди). Цукор – полісахарид. Фруктоза – моносахариди.
Фрукти складаються з води (~80%), фруктози, глюкози і клітковини. Клітковина утримує фруктозу шлунковому тракті в процесі проникнення з шлунку в кров. Також клітковина фруктів м’яко очищує кишківник.
Фрукти – ось джерело енергії веганів.
Ось денний раціон мого знайомого фруктоїда (7 січня 2018).
1. Сніданок: смузі з солодких фруктів: диня 0,5 кг - 50 грн, хурма 0,5 кг – 30 грн, банани 2 кг – 50 грн.
2. Обід: Фрукти: Смузі з фруктів: апельсини 1 кг – 30 грн, мандарини 1 кг – 35 грн.
3. Вечеря: салат з шпинату, пророщеного машу, капусти і приправ 0,5 кг ~ 30 грн, рис необроблений (нешліфований, темний сорт) варений або приготовлений на пароварці – 300 гр. -~ 40 грн. Олія свіжовичавлена з насіння соняшника, льону, або кунжуту 20 гр - 5-10 грн. В літній час вечеря не містить вареної їжі.
4. Фізична активність - "четвертий вид живлення". Помірні фізичні навантаження - йога щодня. Активні фізичні навантаження - біг 5-10 км двічі на тиждень.
5. Об'єм їжі і асортимент постійно міняється. Орієнтується виключно по самопочуттю.
Такий його стиль життя - 5 років.
Що до мого досвіду. Мій раціон близький до вище описаного, містить додатково виноград, яблука, горіхи та мед. Періодичні розвантаження - 1 день на 2 тижні - без їжі.
Сидить козак в кобзу грає, що замислить – то все має.
Радіймо, пане Ігоре!
Дякую за грунтовну і чесну відповідь!
Таким чином, денний раціон складає:
- сніданок - 3 кг. / 130 грн.;
- обід - 2 кг. / 65 грн.;
- вечеря - 0,8 кг / 80 грн.
Витрати на харчування на місяць = 8250 грн.
Якщо врахувати, що в цьому ж місяці треба:
- сплатити комунальні послуги - мінімум 2000 грн.;
- побутові витрати - пральний порошок, шампунь, одеколон...
- інтернет - мінімум 100 грн.;
- мобільна телефонія - мінімум 60 грн.;
- інше...
ТО ЗАРПЛАТА повинна становити не менше 11 - 12 тисяч гривень на місяць. І це з розрахунку витрат на одну особу.
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Кожен вибирає по своїх можливостях.
Чимало веганів витрачають ще більше коштів на подорожі і тривале проживання в зимовий період в "теплих краях", де фрукти є основним харчування.
Та як на мене - здоровий і активний спосіб життя - не ціль, а метод утримання тіла в здоровому (=чистому) стані. Тіло - інструмент...
Сидить козак в кобзу грає, що замислить – то все має.
"Чимало веганів" це скільки в цифрах?
І чим вони займаються в житті, тобто ким працюють :-)
Фактично, "вегани" це добре матеріально забезпечені люди!
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Якщо споживати моркву, капусту, буряк, горох, зелень, яблука, соняшникове насіння, мак, мед, то цілком пристойне харчування навіть узимку буде утричі дешевшим.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Яблука, овочі та насіння суттєво дешевші.
Сидить козак в кобзу грає, що замислить – то все має.
Можна реально підрахувати... :-)
Але... "втричі дешевше" це приблизно 3000 гривень :-)
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Їжа-це будівельний матеріал для тіла.Їжа це не енергія із цукру,сала чи капусти,а лише нові "цеглини" для нашого організму взамін відпрацьованим,пошкодженим і хворим.Енергію організм бере із інших джерел,яку в основному витрачає на спалювання і виведення із себе "корисних незамінних білків",думку про які нав'язано пропагандою,бабусями,матусями,вихователями та іншими корисними ідіотами Калі Юги.
Якщо обставини дозволяють бути веганом,то це добре.Та шаблонність у цьому питанні є показником того,що вегани стають гайками у тій самій індустріальній машині,що і інші.
Вірю в те, що розумію.
Друже Явсе Світ, просвіти мене та інших: з яких джерел організм бере енергію?
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Організм простої людини заряджається енергією під час сну.Реалізовані Люди,яких ми називаємо Святими чи то Ельфами,можуть свідомо "харчуватися" із ефіру,звівши до мінімуму потребу в будь-яких продуктах.
Вірю в те, що розумію.
Друже, не плутай поняття "святий" і "ельф" :-)
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Друже Явсе Світ, дозволь внести поправку, доповнення до твоїх тверджень. Енергія буває безтілесна (позаземна), Мікроелементи, "цеглини" і всі тіла на планеті мають енергію, іншого не існує. Тому грубо можна поділити на два типи : Енергія тонка, енергія груба (для розуміння різниці). Окрім цього земна енергія є світла і темна руйнівна (високі, низькі вібрації). Святий = ельф - це факт. Одна поправка, як і всюди є ієрархія. Ефір засвоюється легенями, якщо активувати міклофлору легень, можна взагалі не споживати грубої енергії, але це вже відповідний рівень.
P.s. Стаття написана м'ясоїдом, на надто низьких вібраціях з грубими помилками про опис веганів)). До речі, мед для сироїдів шкідливий.
До публікації книг Толкієна про ельфів ніхто не свідчить, тобто саме Толкієн ввів в обіг поняття "ельф". :-)
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Подруго Ірина, що заважає Вам написати статтю з описом веганів :-)
До речі, Ви анонсували дипломний проект ще три місяці тому назад, але за цей час не опублікували жодної роботи!
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Дякую Ірино за доповнення.Чесно,я не знаю якими органами засвоюється ефір чи інша енергія.Можливо ми із їжі теж отримуємо для свого організму певний тип енергії,та вона сама не працює.Скільки чого не їж і не пий,без сну,валишся із ніг.Значить батарейка сіла;і тільки сон дає сили.
Вірю в те, що розумію.
На рахунок їжі ( овочі, фрукти та ін.) -це порівняно з ефіром нижчі вібрації. Людина споживає таку їжу, які вібрації у ній переважають. Це проявлення внутрішнього світу, також в комплексі з поведінкою, вподобаннями і обставинами. На низьких вібраціях багато втоми, бо такі вібрації для людини 'чужі'. Так людині показується реальний стан, а що з цим робити чи не робити вирішує кожен сам.
До прикладу: сироїди більш витривалі до сну ( в кожного індивідуально проявляється), праноїдам ( на певному рівні) сон зайвий.
В проміжних періодах все виглядає менш 'яскраво', але активація нових можливостей для людини завжди відчутна.
Взагалі при правильному розвитку людина користується як земною їжею так і ефіром для наповнення енергією.На початку в тестовому режимі, щоб зрозуміти що то таке є)). Активація, запуск мікрофлори відбувається чітко послідовно і відчутно. Спершу засвоююча мікрофлора, пізніше з підняттям вібрацій і накопиченні енергії включається синтезуюча. Синтезуюча, для роботи, споживання ефіру, вимагає від людини швидкого руху. В результаті відбувається перезаряд батарейки.
Щоб відчути ефір спробуйте метод дихання описаний в блозі Марії Воробець на НО. Взагалі добре практикувати ЖИВЕ СЛОВО в комплексі з Диханням.
Веганство, на мій погляд, дуже раціоналістичне. Воно оперує поняттями "корисне - шкідливе", зовсім ігноруючи романтичне "смачно" і "смакота" :-)
Воїн Світла ніколи не грає за правилами, написаними для нього іншими!
Люди їдять те, що їм подобається.
Зокрема, веганам смакує веганська їжа, сироїдам - жива.
Тимчасовий дискомфорт виникає тільки на перехідному етапі - якщо його робити різко.
Але при грамотному плавному переході дискомфорту нема взагалі. Просто відбувається освоєння нової їжі - і це приємно й цікаво.
Все, що робиться з власної волі, – добро!
Ельфи - це наш внутрішній термін, який позначає людей, які досягли безсмертя, тобто стали боголюдьми (спасами, мамаями). Очевидно, що ельфи є святими.
Арії, які бажають стати ельфами, грають в ельфів, тому й умовно називають себе ельфами. Тут застосовується принцип: Якщо хочеш кимось стати - живи так, наче ти ним уже став.
Де-факто, в термінології Міжмор’я ельфи - це люди, які бажають стати святими безсмертними. Вони ще не є такими, але для досягнення успіху поводяться так, наче ними вже є.
Все, що робиться з власної волі, – добро!