Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Усе про виборчі бюлетені, які ми отримаємо на виборах 25 жовтня 2020 року

Світ:

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори, на яких буде багато чого нового – нове виборче законодавство, нова виборча система, нові бюлетені… І якщо законодавство та система – це більше про процедури, наприклад, проведення агітації чи підрахунок голосів (тобто те, з чим стикнуться тільки ті, хто в цій процедурі залучений безпосередньо), то бюлетень – потрапить до рук кожного виборця.

Громадянська мережа ОПОРА  розтлумачила, як заповнювати бюлетень, скільки та які саме бюлетені можна буде отримати на виборчій дільниці, як з їх допомогою проголосувати, аби ваш голос точно був зарахований та чому друг з іншого району міста може отримати бюлетень з абсолютно іншими прізвищами кандидатів.

Скільки і які бюлетені отримає виборець?

Кожен виборець отримає на своїй виборчій дільниці бюлетені кількох типів. Може бути 2 або 3 типи бюлетенів для одного виборця, і це залежить від того населеного пункту, де виборець живе та голосує. 

Основна різниця між бюлетенями така, що в одному треба буде поставити лише одну позначку, а в іншому – поставити позначку та вписати цифру за трафаретом. 

Нові бюлетені отримає кожен виборець для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради та районної ради. Їх також отримають ті виборці, які обиратимуть міську, сільську або селищну раду із кількістю виборців 10 тисяч і більше. 

Такий бюлетень міститиме ліворуч назву партії та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар’єр, посередині два квадратики для голосування, а праворуч список прізвищ із 5–12 кандидатів від цієї партії. 

Таким чином, у першому квадратику необхідно поставити плюсик або іншу позначку за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

Скільки бюлетенів може отримати один виборець?

Зазвичай у більшості населених пунктів України виборець отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за кандидатів на посаду:

1) міського (сільського або селищного) голови;

2) депутатів міської (сільської або селищної) ради;

3) депутатів районної ради;

4) депутатів обласної ради.

Але буде і кілька винятків.

2 бюлетені отримають виборці міста Києва. Мешканці столиці голосуватимуть лише за міського голову та за депутатів міської ради.

3 бюлетені отримають виборці, які мають виборчу адресу на підконтрольній українській владі території Донеччини та Луганщини. Вони голосуватимуть за очільника свого населеного пункту, за депутатів до місцевої ради та за депутатів до районної ради. Виборів до обласних рад там не буде. 

У 18 громадах на підконтрольній території вибори також не були призначені Центральною виборчою комісією на підставі висновків обласних військово-цивільних адміністрацій, відповідно там вони також не відбудуться. 

5 бюлетенів отримають виборці Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави, Херсона, бо мають ще вибори до районних у місті рад. До цих бюлетенів також треба буде вносити дві позначки – традиційну "галочку" за партію та в сусідній клітинці вписувати номер кандидата від цієї ж партії. 

Також 5 бюлетенів отримають деякі виборці на Чернігівщині, але за інших обставин, і цей п’ятий бюлетень буде візуально інакшим. В одномандатному виборчому окрузі №208 у цей же день відбуватимуться довибори до Верховної Ради. Бюлетень буде із прізвищами кандидатів. Такі бюлетені отримають виборці Бахмацького, Борзнянського, Куликівського, Менського, Талалаївського та частини Ічнянського районів.

Як формується бюлетень?

Нова виборча система – це не лише нова форма нових бюлетенів, але й новий принцип формування переліку кандидатів у цих бюлетенях.

Чи будуть бюлетені однакові в межах одного міста, села чи селища?

Кожна адміністративно-територіальна одиниця, в якій обирається рада (село, селище, місто, район, область), буде ділитись на округи, причому кожна така територія матиме свій поділ, який загалом може і часто не буде збігатися один з одним. 

Тому можна прийти на свою виборчу дільницю у своєму місті та обирати партію й депутата у територіальному окрузі міста №1, обирати партію й депутата у територіальному окрузі району №2, обирати партію й депутата у територіальному окрузі області №3 – і все це на одній і тій же своїй виборчій дільниці. Тож точно можна сказати, що ідентичні бюлетені отримають люди на одній виборчій дільниці щодо навіть сусідньої дільниці – це вже залежить від ряду деталей.

Поділ на округи у кожній адміністративно-територіальній одиниці (місто/село/селище, район, область) визначається за певною формулою, але від загальної кількості депутатів, які мають бути обрані до ради. Кількість таких територіальних виборчих округів залежить від кількісного складу місцевої ради: що більше депутатів має бути обрано, то більшою буде кількість створених округів. 

Але однаковими для мешканців одного населеного пункту точно будуть бюлетені для голосування за кандидата на посаду міського (сільського чи селищного) голови. У цьому випадку територія населеного пункту буде одним єдиним округом.

Як формується перелік кандидатів, які потрапляють до бюлетенів?

Кожна партія формує два типи списків кандидатів: єдиний виборчий список і декілька окремих для територіальних виборчих округів. 

Візьмемо, до прикладу, таку адміністративно-територіальну одиницю, як місто, яке має 3 округи. 

Партія висуває єдиний виборчий список у місті, де перший номер з цього списку гарантовано потрапить до складу міської ради, якщо партія набере 5% прохідного бар’єра. 

Решту ж кандидатів єдиного виборчого списку, починаючи з номера 2 і до останнього, партія розподіляє за власним бажанням й розміщує в цих трьох окремих територіальних виборчих списках, які якраз і потраплять до виборців у бюлетенях – у кожному окрузі свій список і свій бюлетень.

Тобто спільним у всіх цих трьох різних бюлетенях у межах міста в контексті цієї партії буде ліва частина – назва партії та зазначення першого номера в єдиному виборчому списку в місті, за яким гарантовано закріплено місце в раді, якщо партія пройде, і який не бере персоналізованої участі у голосуванні.

Спільним також буде колір бюлетенів по всій країні для кожного типу виборів. Так, депутатів обласних рад обиратимемо за допомогою блакитних бюлетенів, депутатів районних рад – світло–зелених, депутатів міських рад – світло-жовтих, а депутатів сільських і селищних рад – кремових. 

Натомість за кандидата на посаду голови міста, села чи селища будемо голосувати бюлетенем світло-рожевого кольору. Виборці тих кількох великих міст, які отримають 5 бюлетенів через те, що обиратимуть також районні в містах ради, також отримають бюлетень світло-сірого кольору.

Так формуватимуться єдиний виборчий список та відповідні окремі територіальні виборчі списки для обласної ради, районної ради та міської (сільської чи селищної) рад, якщо кількість виборців 10 тисяч і більше.

Як заповнювати бюлетень?

Щоб проголосувати за кандидата у депутати до обласної, районної та міської, сільської або селищної ради із кількістю виборців 10 тисяч і більше, у першому квадратику ставимо "плюсик" або будь-яку іншу позначку, обираючи партію, а в сусідньому квадратику вписуємо номер за трафаретом. 

На виборчих дільницях ми отримаємо також бюлетені іншого типу. Як мінімум для голосування за кандидата на посаду міського, сільського або селищного голови. Подібні бюлетені також отримають виборці для голосування за кандидатів у депутати до міської (сільської або селищної) ради із кількістю виборців до 10 тисяч.

Відрізнятись такі бюлетені будуть лише "шапкою" із назвою відповідних виборів, округом та прізвищами. Хоча деякі кандидати можуть пробувати свої сили у балотуванні і на посаду депутата, і на посаду голови, тож їхні прізвища можуть бути присутні у бюлетенях різних типів.

Такий бюлетень міститиме список прізвищ в алфавітному порядку з короткою інформацією про кожного кандидата – партійність чи самовисування, місце роботи, місце народження тощо. Праворуч навпроти кожного прізвища буде порожній квадратик, де необхідно поставити плюсик або іншу позначку.

Недійсними вважатимуться бюлетені, де стоятимуть позначки за кількох кандидатів.

Наші інтереси: 

Знати, як заповнювати бюлетені на виборах 25 жовтня.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Сенсар – ельфійська мова Гіперборії в Євангелії Ісуса Хреста та в українській мові

Ласкаво просимо до Глибокого занурення. Обговорюємо статтю «Євангельський Сенсар, ельфійська мова і як нам її опанувати за один рік». Автор стверджує, що в Євангелії Ісуса Хреста закладена прихована...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Сергій Білецький.
0
Ще не підтримано

Рівновага у природі є емерджентною властивістю.

Коментарі

Зображення користувача Сергій Білецький.
0
Ще не підтримано

Рівновага у природі є емерджентною властивістю.