Голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова запропонувала змінити систему оподаткування. Будуть обкладати податком на доходи фізичних осіб не персонально кожного працюючого українця, а відразу цілу сім'ю або домогосподарство, пише Ділова столиця.
Вона зазначила, що така система діє в багатьох країнах і вельми успішно.
"Завдання саме в тому, щоб створити систему оподаткування домогосподарств і повернути їм ПДФО, який платить годувальник. Тим самим годувальник зможе забезпечити собівартість проживання людей в домогосподарстві", — пояснила вона.
У результаті реформи, за словами Галини Третьякової, оскільки за рахунок повернення частини податку українці отримуватимуть на руки більше грошей, можна буде скоротити виплати субсидій і різної соціальної допомоги та не ганяти ці гроші по колу. При цьому соціальні служби зможуть зосередитися на допомозі тим, хто цього реально потребує, — багатодітним сім'ям та людям з інвалідністю.
"Ми тримаємо 40% домогосподарств на голці комунальних субсидій, замість того щоб повернути переплачений ПДФО на собівартість утримання кожного члена домогосподарства, не забираючи цей податок через чиновницьку систему та управління соціального захисту населення", — сказала вона.
За словами Галини Третьякової, це стимулюватиме українців не ховати доходи, оскільки вони знатимуть, що їм буде повернута частина сплаченого ПДФО. І ця реформа не буде дорого коштувати державному бюджету.
Підводні камені реформи
Ілля Несходовський, позаштатний консультант комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку, вважає ідею оподатковувати не працюючу людину, а відразу ціле домогосподарство, правильною.
Існуюча сьогодні в Україні система призводить до дискримінації, оскільки, наприклад, працюючий українець, в сім'ї якого є діти або інваліди, фактично бере на себе частину функцій держави щодо його утримання, але податків платить стільки ж, скільки і той, хто не змушений ні про кого піклуватися. "Тому забирати податки у таких працюючих неправильно", — сказав він.
Саме через таку дискримінацію в Україні падає народжуваність, адже утримання дітей — це дуже великі витрати.
Економічний експерт Борис Кушнірук також вважає, що ідея Третьякової правильна, однак перш ніж реалізувати її на практиці, потрібно багато зробити.
По-перше, доведеться коректно порахувати реальний розмір прожиткового мінімуму, який однозначно більший, ніж встановлений сьогодні, і орієнтовно становить 5–6 тис. грн на місяць.
По-друге, потрібно буде домогтися поступово підняти добробут до рівня реального прожиткового мінімуму з розрахунку на кожного члена сім'ї. Без цього забезпечити повернення ПДФО з бюджету буде неможливо — просто не буде на це грошей.
Третє, що потрібно зробити: розрахувати відсоток оподаткування таким чином, щоб після сплати податків дохід на кожного члена сім'ї не став нижчим за прожитковий мінімум.
"Але все це не можна зробити, просто прийнявши закон", — сказав він.
Проти такого закону на сьогодні однозначно виступають Міністерство фінансів і місцеві органи влади. Мінфін проти, оскільки вважає, що на подібне повернення ПДФО у державному бюджеті немає коштів. Місцева влада проти, оскільки сьогодні їхні бюджети поповнюються в тому числі за рахунок ПДФО. Ціна питання — сотні мільярдів гривень.
Як це часто буває в Україні, навіть хорошу ідею можна зарубати одним єдиним розчерком пера. Наприклад, залишивши планку доходів, до якої не потрібно платити ПДФО, на рівні стандартного прожиткового мінімуму у дві з невеликим тисячі гривень на людину.
Стежити за новаціями та змінами податкової системи.
Але все це не можна зробити, просто прийнявши закон - дуже слушне зауваження!
Якщо прагнеш чуда - створюй його!
Коментарі
Але все це не можна зробити, просто прийнявши закон - дуже слушне зауваження!
Якщо прагнеш чуда - створюй його!