Запоріжжю до його віку додали ще 818 років. Сталося це після затвердження сесією міськради звіту спеціальної робочої групи, яка довгий час вивчала матеріали вчених, присвячені віку заснування міста.
Зауважимо, що дата народження Запоріжжя, як, до речі, і багатьох інших міст Півдня України, визначили директивно ще в часи Суслова-Брежнєва. Склалося враження, що ще тоді, в 1970-ті, «партія і уряд» завчасно готували путінську «Новоросію». Тому навіть Севастополь, в рамках якого на сьогодні є матеріальні свідчення існування древнього Херсонеса, наполегливо вважає датою свого заснування 1783.
Та ж пісня і в Запоріжжі. Знадобилися роки, щоб тутешні «фанати Новоросії» таки погодилися поступитися принципами. Адже археологічні знахідки на Хортиці взагалі вказують на присутність тут людини з епохи бронзи. І не тільки знахідки пізніших періодів, але навіть історичні хроніки стверджують, що і на острові Хортиця, і на Кічкаській переправі (все це в межах сучасного Запоріжжя) поселення існували задовго до створення Олександрівської фортеці в 1770 році, від якої повів свій літопис Олександрівськ, названий в 1921 році Запоріжжям.
І ось Запорізька міська рада таки погодилася, що за дату заснування міста береться перша письмова про нього згадка. Це трактат візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного «Про управління імперією». У записі, датованому 952 роком, йдеться про поселення на Хортиці і обох берегах Дніпра біля неї. А ще про дві переправи в районі згаданих поселень - Протолчанський брод і Кічкаську переправу.
Тепер запорізькі археологи збираються детально вивчити дно Дніпра в районі згаданих місць, щоб, можливо, ще поглибити вік свого міста.
Comments
То це 952 р.?