Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

То яка війна?

Спецтема:

Іноді назвати речі своїми іменами означає викрити голизну пихатого короля. Іноді така проста процедура дає змогу поставити діагноз і вилікувати хворого. А іноді вона може бути головним фактором вирішення дуже складної проблеми. Називати речі своїми іменами важко і не завжди приємно. Діти, приміром, роблять це легко, а дорослі – ні. Дорослі граються в слова, навіть не розуміючи, що саме ставлять на кін.
 

Кидаючись від одних слів до інших, наші «дорослі» програють країну й мінують її майбутнє. А в нас між тим щодня гинуть солдати та мирні люди.

АТО?

Добре, нехай буде АТО. У такому визначенні подій є безліч позитивних моментів. Особливо для влади. Можна, приміром, проводити вибори, наполягаючи, що це конче зробити в один тур. Ну щоб перемогти терористів. А потім ще одні, наполягаючи, що мирний план – то і є омріяна перемога. Ще можна імітувати реформи, звично боротися за посади, видаючи на зовнішній, переважно телевізійний, контур стурбоване обличчя й патетику: «У нас війна, всі сили там!».

Багато позитиву в АТО й для суспільства. Можна цілодобово дивитися талант-шоу, кулінарні битви та інші гламурні двобої між красивими та розумними. Можна не змінювати способу життя, розслабляючись на курортах та в ресторанах. Можна навіть не зважати на те, що кожного дня матері ховають своїх синів. Бо АТО – це операція локальна й така, що її проводить держава. Силовий блок. І хлопці гинуть нібито на службі. Така в них робота. За всіма не погорюєш. Нехай дбає держава. Нас не стосується. Ну хіба що зрідка – виключно в приємній інтелектуальній розмові – можна перекинутися двома-трьома словами про дурних даунбасівців.

Перевага АТО й у тому, що вона не може тривати вічно. Понад те, приємні букви у скороченні сповіщають про певний темп та очікувану швидкість, із якими всі вірно рухаються до цілковитого знищення тероризму. З квітня місяця, але то таке.

Є, щоправда, безліч питань, які не вкладаються в концепцію АТО. Про кордони, через які в Україну потрапляють техніка і жива сила, котрі ОБСЄ ані за прапорами, ані за написами «Рязань», ані за паспортами прибульців ідентифікувати інакше, як «чиїсь», не може. Бракує фактів.

Про волонтерів, яким уже більш як півроку не до розваг. Про українських воїнів, які крізь приціл бачать не так терористів, як озброєних іноземних агресорів. Про перемовини з терористами, які то принципово й пафосно ведуть, то раптом так само принципово не ведуть.

Про ставлення до людей, які опинилися «там». Бо якщо АТО, то люди – це заручники. А тому їх рятування – їх, а не територій – це першочергове завдання. А які вони там, розумні чи ні, – то справа друга. Якщо заручники, то «стокгольмський синдром». У людей там сотні разів описаний стокгольмський синдром. Отже, очікувати від них раціональної поведінки не слід. Чи не так?

Ще є запитання про міжнародну кваліфікацію банд як власне терористів. Що зроблено на цьому шляху? Які документи подано? Коли й де розгляд стосовно міжнародного визнання «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями?

Громадянська війна?

Версія про громадянську війну дуже подобається Москві й тим, хто годується під кремлівськими стінами, фізично перебуваючи в Санкт-Петербурзі, Ростові чи в новій Верховній Раді. Прикметно, що пісню про громадянську війну дозволили собі навіть політики з президентського блоку. І це дивно.

Тим більше що концепт «громадянської війни» жодним чином не вкладається в наші реалії. Бо громадянська війна, панове політики, – це така подія, у якій одні люди хочуть, щоб у їхній державі було рабство, а інші категорично проти. Чи, приміром, певні прошарки наполягають на тому, щоб не було багатіїв, а ті, які їм протистоять, бажають, щоб усе було так, як учора: «самодержавство, православ’я, народність». А тепер увага: обидві сторони готові повбивати одна одну за те, щоб саме її план було запроваджено в їхній спільній державі. Коли ж одна хоче, щоб була собі Україна, а друга прагне померти в Росії, то очевидно, що про спільну державу між цими людьми не йдеться.  

Між тим такий концепт має свої вигоди. Тільки не для тих, хто вмирає, а для тих, хто прагне наживатися на смерті й горі. Так, непогано «продається» гасло про особливості менталітету, унікальність історичної долі, а разом із тим і намагання стребувати монопольне право володіти землями та людьми, яких, так тому й бути, неймовірними зусиллями «можна вмовити залишитися в Україні». Федерація, автономія, вільна економічна зона. Так?

Є переваги і в правлячого класу у вигляді, як водиться, балаканини. «Ми зробимо реформи, ми так зробимо реформи, ми такі зробимо реформи, яких світ не бачив».

Якби Північні Штати лякали Південні скасуванням рабства, а не покінчили з ним у 20 штатах, то Південь помер би від сміху, а чорношкірі раби й до сьогодні працювали б на тютюнових і кукурудзяних плантаціях. Якби червоні з таким завзяттям не грабували багатіїв, демонструючи всі переваги нового ладу, а просто пускали слину з обіцянкою побудувати комунізм уже завтра, навряд чи їхні рухи набували б такої масштабної переможної ходи.

Я спрощую, утрирую. Однак те, що зараз є в країні, – це погане кіно, кадри якого прокручуються сповільнено, однак режисери дістають оплески, оскільки представляють «прогресивну частину країни», яка гордливо не уявляє, як можна бути такими дикими й дурними рабами та рабовласниками, кріпаками та феодалами... Далі можете продовжувати самі.

Однак знову ті чортові питання, які руйнують струнку концепцію громадянської війни вщент. Хто ті люди, поховані в безіменних могилах на ростовських, псковських, тверських цвинтарях? А ті, що дають інтерв’ю, схожі на щиросердні зізнання для Гааги? Ґіркін, Бородай? Оті персонажі, що розповідають, як заходили й брали українські міста? Як створювали оборону, отримували зброю? Хто вони – іноземні інтервенти, покликані Антантою для придушення революції? 

А чому тоді у звільнених від голоду та війни Слов’янську й Краматорську жодного місцевого руху опору? Жодних військових об’єднань – якихось партизанів-«руськомирців» у лісах? Якщо це справді громадянська війна, то де вони? Де ті, що незгодні з «київським» баченням розвитку держави й готові і далі вести свою боротьбу? Їх перемогла їжа? Та славетна фура із сосисками? Нагодувала до смерті?
То, може, годі гратися в слова «громадянська війна», намагаючись отримати для себе політичний чи фінансовий зиск?

Війна вітчизняна?

Слово «вітчизняна» лунає дедалі частіше. Ті, хто промовляє його, здатний визнавати реальність, а не ховатися від неї.

Колони російської зброї, російські найманці та військові, постійне порушення кордонів – у небі, на морі й на землі, анексовані території – усе це очевидно. Сьогодні очевидно навіть для Європи, яка воліла тривалий час підігравати нашим фанатам «внутрішніх громадянських конфліктів».

Отже, на нас напали. Тим, хто живе на окупованих територіях, для розуміння цього факту вистачило квітневого «порєбріка». Іншим, хто не бачив російського чобота з наївності чи політичних міркувань, довелося прокинутися через іловайський котел.

Якщо війна вітчизняна, то телевізор має інформувати, а не реготати. Бо немає нічого, крім війни. І воєнний стан, розрив дипломатичних відносин з агресором, мобілізація, евакуація, статус окупованих територій – кроки, які мусить зробити держава.

Газ – це надзвичайно важливо, але якщо війна вітчизняна, то ми сплачуємо не за газ, а за смерть наших воїнів. Усі – від Кабміну до пересічного громадянина. І тиснемо руку тому, хто доправив нам смерть. Але почуваємося дуже щасливими, коли канадський прем’єр ту саму руку тисне зі словами: «Геть з України».

Стаття подана з незначними скороченнями

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Френк Герберт: Ну як вам друге дно Вулика Геллстрома?

«Вулик Геллстрома», «Дюна» і 10 принципів Джигаду – політичний проект Френка Герберта

«Життя у вулику передбачає не регламентовану монотонність, а МЕТАМОРФОЗУ. Коли комаха досягає межі своїх можливостей, вона чудесним чином перетворюється на абсолютно нову істоту. У цій метаморфозі я...

Останні записи

Кращий коментар

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Подібна війна велася спочатку ХХ-го століття, починаючи від московсько-комуністичних "ячейок".

А "театр" той супроводжувався назвою "громадянська війна".

Насправді, і тоді, й сьогодні - це національна війна!

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !

Коментарі

Зображення користувача Анатолій Висота.
0
Ще не підтримано

І стаття варта уваги і журнал ТИЖДЕНЬ патріотичний. Нині це справді ВИЗВОЛЬНА ВІЙНА українців від Москви.

Зображення користувача Зірка Вітошинська.
0
Ще не підтримано

Подібна війна велася спочатку ХХ-го століття, починаючи від московсько-комуністичних "ячейок".

А "театр" той супроводжувався назвою "громадянська війна".

Насправді, і тоді, й сьогодні - це національна війна!

Творимо разом Вільну Українську Державу Гартленд !