Центральна і основна криза – це криза науки, вважає Андрю Тарґовскі, польсько-американський науковець, спеціаліст в галузях інформаційних технологій, когнітивної інформатики, політології. Криза науки – це основа нинішньої кризи, яка хитає майбутнє цивілізації.
Наука є мірилом поточної влади людського розуму, мотором цивілізації. Саме завдяки розвитку теоретичної науки у фізиці та хімії у 16-му столітті почалося велике прискорення цивілізації.
На його думку, сьогодні економічні науки та інші соціальні науки взагалі не можуть або не хочуть пояснити наслідки того, що називається глобалізацією. Без цього дослідження дія політиків, бізнесменів і професіоналів має базуватися на здоровому глузді. Але здоровий глузд нездатний пояснити, що відбувається в цивілізації.
Криза науки веде до кризи освіти, вважає Тарґовскі, і називає її «сліпою». Каже, що вона не ґрунтується на жодній сучасній науковій основі.
Погано освічені випускники не можуть бути мудрими політиками, бізнесменами або журналістами (звідси й медіа-криза).
Культурна криза загострює всі інші кризи, а криза релігії виходить на поверхню через ігнорування кризи населення – серйозного і небезпечного кризоутворюючого фактора цивілізації. Ці кризи складають суть нинішньої загальної кризи цивілізації, стверджує науковець.
Цивілізаційний трикутник – населення, екологія і ресурси у довгостроковій перспективі приречений на смерть. Всі про це говорять, але ніхто нічого не робить. Життя продовжується. Ці кризи визначатимуть колапс, що наближається, колапс того, що ми можемо назвати автоматизованою цивілізацією.
На додаток існують кризи середньострокової перспективи, які випливають з самої суті кризи цивілізації. Такі кризи включають:
Насамкінець – всюдисуща криза виробництва продуктів харчування: вона є зараз, вона буде у середньостроковій і довгостроковій перспективі.
Як можна ліквідувати ці взаємопов’язані 16 криз? З чого почати?
Щоб мінімізувати ці взаємопов’язані між собою кризи, необхідно хапатися за всі проблеми одночасно, стверджує Андрю Тарґовскі. Зрозуміло, що це є дуже важким завданням і невідомо, чи підвладне воно людським силам. Він пропонує збільшувати інтелектуальні здібності людини – і тоді люди зможуть покласти край цим складним кризовим процесам.
Покращувати людські знання і мудрість – місія науки і освіти. На жаль, є очевидним, що ані наука, ані освіта не несуть відповідальності за стан цивілізації. Навіть термін «мудрість» дуже рідко фігурує в академічній термінології, каже Тарґовскі. Сама ж тема розглядається як щось таке безтурботне на всіх рівнях освіти, включно із післядипломною освітою.
Висновки:
Свою статтю Андрю Тарґовскі закінчує словами польського педагога 18-того століття Станіслава Сташица: «Такою будуть республіки, якою є освіта їхньої молоді» і узагальнює – світ буде сформований згідно з освітою його молодих людей.
Джерело: Sixteen Related Crises and the Limits of Civilization in the 21st Century
Досліджуємо цивілізаційні процеси.
Відсутність брехні у малих спільнотах - це НАЙБІЛЬША брехня на світі. Бо найбільше люди брешуть у родинному колі. В першу чергу чоловік - жінці, жінка - чоловіку, батьки - дітям, а діти вже з трьох років - батькам. Найбільше пліток і брехні ходить саме по маленьких селах, де всі одне одного знають. Через якийсь час брехня виходить на поверхню, але люди від цього брехати не перестають.
Коментарі
Криза науки - це наслідок великої світоглядної кризи. Подолання глобальної кризи і творення нової цивілізації почнеться з відновлення істинного світогляду.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Маємо цивілізаційний виклик для арійців.
Радіємо!
Можна сформулювати першу заповідь переходу до нової цивілізації:
Шукай істину, говори правду, знищуй брехню.
На її виконання має бути спрямована вся соціальна організація нових людей. Ключовим моментом є утворення "демосів" - духовно споріднених громад чисельністю до 150 осіб, в яких "всі знають всіх" і де брехня неможлива за визначенням.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Відсутність брехні у малих спільнотах - це НАЙБІЛЬША брехня на світі. Бо найбільше люди брешуть у родинному колі. В першу чергу чоловік - жінці, жінка - чоловіку, батьки - дітям, а діти вже з трьох років - батькам. Найбільше пліток і брехні ходить саме по маленьких селах, де всі одне одного знають. Через якийсь час брехня виходить на поверхню, але люди від цього брехати не перестають.
У малих спільнотах брехня дрібна і має короткі ноги. У великих спільнотах вона стає системною і масштабною. Тому треба формувати природні громади (демоси) чесних людей.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Можна сформулювати другу заповідь переходу до нової цивілізації:
Говори правду ближньому ("...люби ближнього твого, як себе самого", ДН, 109), свідкуй правдиво, коли тебе просять ("Не давайте святого псам, і не кидайте перли ваші перед свинями, щоб не потоптали їх ногами і, обернувшись, не роздерли вас." ДН, 27), використовуй брехню ворога проти нього самого ("полюбити ворога", "війна мистецтво брехні").
"Є десь, у якійсь далекій землі, таке дерево, що шумить верховіттям у самому небі, і Бог сходить ним на землю вночі..." (М. В. Гоголь)
Надмірна регламентація суспільства, складність і заплутаність правил примушує або брехати, або тікати.
Ми "виробляємо" сотні тон паперу, котрий мало хто читає, а той, хто пише, мало цікавиться інтересами читача.
Погоджуюся з думкою про малі спільноти, там всі ці вади очевидні.
Не погоджуюся із шанованим паном Анджеєм в тому,що підвищення інтелектуальності людини здатне вирішити проблеми цивілізації..Інтелект це деталь біоробота,а нам потрібна еволюція живого розуму,щоб осягнути все навколо себе і самих себе у першу чергу..Тоді станемо на стежину природного розвитку (екодемократії) і всі проблеми розв'яжуться із легкістю.
Думки щодо стану сучасної науки є цікавими..Мені здається,що наука пішла трохи лівою стежиною..і сталося це у часи Ніколи Тесли..Справа у тому,що справжня наука дає волю людині,а спотворена робить людину та й усе суспільство залежним від плодів науки контрольованої паразитами..тепер зрозуміло чому плагіатор Ейнштейн показує усім свого язика...
Вірю в те, що розумію.
Добре, що звернув увагу на відмінність між інтелектом (який є проявом психіки), і розумом (проявом духу). Тарґовський це розуміє, тому наголошує на мудрості - а це вищий прояв людського духу.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!