Про це у блозі, опублікованому інформаційною агенцією Reuters, пише Джош Коген (@jkc_in_dc у Twitter), колишній співробітник Агентства США з міжнародного розвитку - USAID, який у час перебування на посаді займався менеджментом економічних реформ у державах колишнього СРСР.
Автор перераховує сумну статистику української корупції, яка у різні часи оприлюднювалась ЗМІ та міжнародними організаціями: 142 із 172 місць у світовому рейтингу Transparency International; зникнення з бюджету 12 мільярдів доларів на рік (про це повідомляла Al Jazeera); доля 1,8 мільярдів доларів позики МВФ Україні через "ПриватБанк" Коломойського; гальмування розслідувань справ Мартиненка та екс-міністра Злочевського з боку ГПУ.
"Найбільша корупція процвітає там, де перетинаються інтереси олігархів та урядовців. Невелика кількість олігархів контролює 70% економіки України і зуміла взяти під контроль та корумпувати українські політичні та судові інституції. У результаті створено "культуру безкарності", де політики, судді, прокурори та олігархи змовились в рамках корумпованої системи, яка вигідна усім, окрім звичайних громадян", - пише Коген у матеріалі під назвою"Корупція в Україні така, що посоромився би і нігерійський принц".
Експерт покладає особисту відповідальність за повільні темпи боротьби із корупцією та запровадження реформ на президента України і відзначає, що і після півтора років перебування при владі той "відмовляється рішуче взятись за боротьбу із корупцією".
Коген відзначає, щоб не втратити підтримку Заходу та не допустити приходу до влади в Україні популістів президент України Порошенко має негайно вдатись до 4 кроків.
1. Звільнити генпрокурора Шокіна
Збереження останнім попри критику на його адресу з боку українських активістів та посла США, на думку Когена, можна пояснити лише тим, що Порошенко використовує останнього у своїх інтересах.
2. Продати свою бізнес-імперію
"Порошенко єдиний із найбагатших людей України, чия загальна вартість зросла минулого року, а банк, який належить йому, продовжує розширення у час, коли інші - закриваються. Одне з його підприємств також виграло великий суднобудівельний контракт, що є очевидним конфліктом інтересів", - пише оглядач, відзначаючи при цьому, що немає доказів того, що Порошенко використовує посаду для просування власних бізнес-інтересів.
3. Взятись за реальну боротьбу із корупцією
"Третій Майдан в Україні може статись, якщо українці не побачать, що впливових людей судять та саджають до в'язниці", - наводить попердження українських активістів.
4. Відправити Яценюка у відставку
"Яценюк заслуговує на значну похвалу за те, що проштовхнув болісні реформи в економіці та енергетичному секторі - завдання, яке він сам назвав "політичним самогубством" - але він дистанціювався від відповідальності за боротьбу із зловживаннями, заявивши серед іншого, що "не відповідальний за роботу прокурора.... судової системи". Яценюка і самого піздорюють у корупції, і це точно не те, чого президент мав би очікувати від другої людини держави", - пише Коген.
Війна США і РФ за Україну зосереджується на явищі корупції. США прагнуть її мінімізувати, а РФ - максимізувати.
Американці зацікавлені мати українців за свого союзника, тому прагнуть керувати ладом.
Москалі принципово не бачать в українцях союзників, тому прагнуть керувати хаосом. Але спочатку його треба створити, чим вони й займаються.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Коментарі
Війна США і РФ за Україну зосереджується на явищі корупції. США прагнуть її мінімізувати, а РФ - максимізувати.
Американці зацікавлені мати українців за свого союзника, тому прагнуть керувати ладом.
Москалі принципово не бачать в українцях союзників, тому прагнуть керувати хаосом. Але спочатку його треба створити, чим вони й займаються.
Освячуйся! Озброюйся! Плодися!
Мій останній керівник вирішення проблеми починав із створення або реформування структурного підрозділу, але проблема все одно не вирішувалася. Проте, метод не переглядався, і так триває досі. Це підхід "совка".
"Боротьба з корупцією" призведе лише до більшої заплутаності і корумпованості системи.
Ці чотири пункти - лише ремонт фасаду. Треба позбавлятися зайвої регламентації і дозволів першими кроками - не в рази а на порядки.
Ліпше і дешевше було б платити ту саму зарплатню бюрократам, позбавивши їх всіх повноважень, щоб не заважали.
Корупція - явище генетичне. Подивіться, хто при владі!