Зображення користувача Олена Каганець.
Олена Каганець
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Бразилія стала основним союзником США поза НАТО: чи може Україна бути наступною

1 серпня президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп надав Бразилії статус основного союзника поза НАТО. Наступними у списку кандидатів йдуть Україна, Грузія і Молдова. Основним союзником поза НАТО (Major Non-NATO Ally або MNNA) називаються країни — не члени НАТО, з якими США взаємодіють у військовій і стратегічній сферах.

Таке співробітництво передбачає можливість спільних ініціатив у сфері оборони та військових досліджень. Крім того, основні союзники США мають доступ до обмежених видів озброєння, пише Прямий.

На сьогодні 18 країн, які не є членами НАТО, мають статус основних союзників США. Першою список відкриває Австралія (1989). У тому ж році до неї приєдналися Єгипет, Ізраїль, Південна Корея і Японія.

За президентства Білла Клінтона до переліку увійшли Йорданія, Нова Зеландія і Аргентина. За правління Джорджа Буша-молодшого союзниками США поза НАТО стали Бахрейн, Філіппіни, Таїланд, Кувейт, Марокко і Пакистан. Також у цей період був де-факто визнаний союзником Тайвань. Барак Обама визнав основними союзниками Афганістан і Туніс. І ось нещодавно Дональд Трамп вніс до переліку Бразилію.

Як бачимо, союзники у США дуже різнорідні. Єдине, що їх об'єднує — відсутність членства в НАТО. Одні країни увійшли до списку союзників ще тоді, коли була військова загроза зі сторони Радянського Союзу, інші здобули прихильність Білого Дому завдяки боротьбі з ісламізмом (Єгипет). В Японії та Південній Кореї розміщені американські військові бази. Нерідко критеріями виступають особисті вподобання президента США. Так, чинному американському лідеру явно імпонує антикомуністична позиція президента Бразилії Жаіра Болсонару. Хоча й перспектива масштабних військових закупівель американської зброї теж багато значить.

З 2014 року Україна є однією з трьох країн-кандидатів на отримання статусу основного союзника США поза НАТО. Також на цей статус претендують Грузія і Молдова. Першим, хто оголосив про необхідність отримання Україною спеціального статусу союзника США був п'ятий президент Петро Порошенко. Невдовзі після цього Верхня палата Конгресу США підтримала законопроєкт під назвою "Акт підтримки свободи України-2014". Окрім надання статусу основного союзника США проєкт передбачав передачу Україні озброєння. Проте, тодішній президент Барак Обама відмовився надати Україні спецстатус.

Повторна спроба увійти до списку основних союзників відбулась у 2017 році, коли український парламент надіслав до Білого Дому звернення щодо надання нашій країні статусу основного союзника. Результату довелось чекати кілька років. 31 травня 2019 року посольство України в США повідомило про те, що у Палаті Представників Конгресу США було представлено законопроєкт "Про надання підтримки Україні для захисту її незалежності, суверенітету і територіальної цілісності". У проєкті йдеться про посилення підтримки суверенітету і територіальності цілісності України, розширення оборонної допомоги та надання нашій державі статусу головного військово-політичного союзника США.

Треба зазначити, що статус основного союзника не накладає на США договірних зобов'язань захищати союзну державу в разі нападу третіх країн. Тому не слід очікувати військових дій з боку Вашингтону щодо російської агресії в Україні. Отже, членство в НАТО залишається, по суті, єдиною гарантією безпеки України. З іншого боку, можливість отримати американське озброєння за скороченою процедурою може суттєво зміцнити обороноздатність нашої країни. Ще одним важливим для України моментом є несуперечливість статусу особливого союзника США намірам вступити до Євроатлантичного альянсу.

Ще одним цікавим моментом у законопроєкті "Про надання підтримки Україні" є енергетична складова. Мова йде насамперед про Білла Кітінга — голову та співголову Підкомітету щодо Європи, Євразії, енергетики й довкілля даного Комітету. Цей демократ є одним зі співавторів законопроєкту. Сьогодні енергетична тема часто спливає у відносинах Америки та України, про що свідчить присутність міністра енергетики США Вільяма Перрі на інаугурації Володимира Зеленського. А перспектива накладення Вашингтоном санкцій на європейські компанії, які залучені до будівництва "Північного потоку-2", може свідчити про наявність у США планів на Україну, яка може постраждати від російського газопроводу.

Як бачимо, отримання статусу основного союзника США, дасть Україні очевидну військово-політичну вигоду й підвищення свого статусу на міжнародній арені. Крім того, спецстатус може убезпечити нашу державу від енергетичного тиску зі сторони РФ. Однак питання про визнання Вашингтоном України як союзної держави поки що залишається відкритим.

Наші інтереси: 

Співпраця зі США у військовій сфері.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Що таке Ельфізм, або Технологія розблокування вищої реальності мовою Сенсар (аудіо)

Ельфізм – це вчення про те, як стати ельфом, тобто людиною вищого еволюційного рівня. Технологія перетворення описана в Євангелії. Процес перетворення Ісус позначає терміном "палінгенезія", тобто "...

Останні записи